poličkofil

Jaký je význam některých osobních informací?

Zdravím,

k čemu podle vás firmy, organizace nebo školy požadují osobní informace typu místo narození, příjmení za svobodna nebo rodinný stav? Nebo nejvyšší dosažení vzdělání v případech, kdy na tom vůbec nezáleží? Rodinný stav chápu v kontextu daní, ale chtěli to po mně i ve škole, což podle mě nemá žádný smysl.

Včera mě naháněla personalistka, že jsem neuvedl svoje místo narození. K čemu taková informace firmě je? :D Má to nějaký význam?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Třeba pro identifikaci, případně propojení s jinými databázemi.

Další odpovědi
elkon

Ucelená informace o uchazeči (zaměstnanci). Žádný problém, nejsi od toho, abys posuzoval na čem záleží.

da ny

Identifikace konkrétní osoby je důležitá (Velký bratr, všechno vidí).
Osobní údaje se uváděly, už za „krále kalcka“ (pracovní knížky atp.). Nic nového. Jen přibývají data, díky zaváděným registrům, seznamům.
Čím více údajů, které e možné ověřit, tím přesnější identifikace (u případné shody jména, data narození, RČ atd.).
Může sloužit i k ochraně.
Nahlížení do registrů (identifikace)..

„To, co je u jedné fyzické osoby osobním údajem, protože je jasně identifikovaná, ještě nemusí být osobním údajem pro další fyzickou osobu. Rozhodující je, zda je možné podle údajů, které jsou s informací spojeny, určit konkrétní osobu.“
Organizace, spolek, zaměstnavatel, škola, chce mít přehled o tom, „koho si pověsí na krk“.;-)

• osobní údaj = Jakákoliv informace týkající se určeného nebo určitelného subjektu údajů. Subjekt údajů se považuje za určený nebo určitelný, jestliže lze subjekt údajů přímo či nepřímo identifikovat zejména na základě čísla, kódu nebo jednoho či více prvků, specifických pro jeho fyzickou, fyziologickou, psychickou, ekonomickou, kulturní nebo sociální identitu.

• citlivý osobní údaj = Citlivým údajem se rozumí osobní údaj vypovídající o národnostním, rasovém nebo etnickém původu, politických postojích, členství v odborových organizacích, náboženství a filozofickém přesvědčení, odsouzení za trestný čin, zdravotním stavu a sexuálním životě subjektu údajů a genetický údaj subjektu údajů; citlivým údajem je také biometrický údaj, který umožňuje přímou identifikaci nebo autentizaci subjektu údajů.
https://www.fbad­vokati.cz/cs/clan­ky/541-co-je-co-neni-a-co-bude-osobni-udaj-podle-gdpr
Komu se to nelíbí, musí mezi Křováky. Až si na příchozího zvyknou, tak „zapadne“, mezi
Ostatní (jako nový kůň ve stáji). 😛

Pepa25

V otázce jsem se ztratil: ptáte se z pozice studenta, uchazeče o zaměstnání nebo zaměstnance?