kyko

Dala jsem v práci výpověď.Zaměs­tnavatel mi neproplatil zbylou dovolenou. Jak mám tuto situaci řešit? Na koho se obrátit?

Dobrý den. Dala jsem výpověď v práci. Zbylo mně ještě 10 dnů dovolené. Zaměstnavatel mně ji neproplatil, ani nepřevedl k novému zaměstnavateli. Jak mám tuto situaci řešit?

Odpovědi
Mc Merkurion

… a nekrátil jí náhodou ??? dovolená se vždy píše nárok na celý rok dopředu …

… omlouvám se za neodborný termín „krácení“ …

ivzez

Kyko,
bylo by potřeba uvést další informace.

Pokud jste u zaměstnavatele neodpracovala celý kalendářní
rok, nevznikl Vám nárok na celou roční výměru dovolené, ale
jenom na poměrnou část dovolené (to není krácení dovolené,
jež je možné pouze v případě dlouhodobých překážek v práci
nebo v případě neomluvené absence).

Příklad:
Nástup 2. ledna, ukončení zaměstnání 30. září → nárok
na dovolenou vznikl ve výši 8 dvanáctin výměry.
Kdyby nešlo o výpověď, ale o dohodu, mohlo by zaměstnání
skončit i jiný než poslední den v měsíci:
Nástup 2. ledna, ukončení 15. září → nárok by činil 7 dvanáctin.

___

Vyzvěte zaměstnavatele písemně (doporučeným dopisem s dodejkou)
k proplacená nevyčerpané části dovolené. Stanovte termín → dejte mu minimálně 10 dnů (radši 15 dnů) od odeslání výzvy a nezapomeňte
uvést, kam přesně (včetně adresy nebo názvu a čísla účtu + názvu banky)
má zaměstnavatel peníze poslat.

Pokud zaměstnavatel výzvě (pozor, nežádejte ani neproste!) nevyhoví,
budete jej muset žalovat.

kyko

Byla jsem zaměstnaná 6 let. Výpověď jsem dala dohodou. Od ledna do července jsem byla v práci od července do konce září jsem marodila. Po ukončení prac. neschopnosti jsem podala výpověď dohodou, poměr byl ukončen ze dne na den. Je toto důvod ke krácení? Já se v tom vůbec nevyznám.

Mc Merkurion

… naprosto, není odpracován celý rok, ohledně nemoci nevím přesně, jen, že za určitých podmínek může, více a přesně řekne ivzez …

kyko

Jak nekrátil, z jakého důvodu? Nechápu. Myslela jsem, že nevyčerpaná dovolená se automaticky proplácí.

ivzez

Myslela jste si to správně, mělo by to tak být.
Problém může být ve výši nároku na dovolenou, který
bez bližších informací nemůžeme posoudit.

Dovolenou lze krátit za neomluvenou absenci nebo za dlouhodobé překážky v práci na straně zaměstnance, např. za dlouhodobou nemoc, rodičovskou dovolenou, neplacené volno apod.

Mc Merkurion

… no, třeba proto, že jsi neodpracovala celý rok …

ivzez

V takovém případě by nevznikl nárok na celou výměru dovolené, nešlo by o krácení dovolené.

Mc Merkurion

… jo, jo, já se v těch odbornejch výrazech moc nevyznám, jen vím, že prostě zmizne …