Kepler

Jak je to s předponou dys- a dis-?

Třeba u slova dysfunkce a disfunkce. Připadá mi to, že dříve věděli, že je to slovo cizího původu a respektovali to. Zatímco dnes převládá názor, že „d“ je tvrdá souhláska, a tak se píše „dys“. Což je to ovšem blbost vzdálená jiným jazykům. Snad se u nás nebude taky psát „dyagram“ 🙂

Nejlepší odpověď
quentos

Jde o dvě různé předpony s různým významem. Obě jsou cizího původu (a každá jiného – dis- z latiny, dys- z řečtiny), takže to opravdu nemá co dělat s našimi tvrdými souhláskami :{)>. Zatímco dis- je jedna z předpon naznačujících zápor (příklady takových slov se najdou spíše v angličtině – disrespect, dishonor, disobey…), ale taky naši předponu roz- (dispenze), předpona dys- znamená „chybný“ (odtud dysfunkce, dyslexie, dysgrafie…). U slova „dysfunkce“ však ASCS připouští dvojí pravopis (i s měkkým), což je tedy poněkud matoucí…

Další odpovědi
annas

Ještě něco. Nejde o tvrdé či měkké d, ale o původ, i když významy jsou relativně blízké.

Proto v ASJC jsou uvedeny obě možnosti pravopisu dysfunkce i disfunkce. Záleží na kontextu, tedy významu slova. Není to špatně, záleží na původu. slova.

"Je ovšem pravda, že s psaním předpon dys- (řeckého původu) a dis- (latinského původu) jsou v praxi stálé problémy

  • Předpona dys- signalizuje poruchu, závadu, zjevnou odchylku od většinového či žádoucího stavu; proto píšeme např. dysfunkce, dysgrafie, dyslexie, dyslálie.
  • Předpona dis- znamená buď „roz-“ (např. dislokace), nebo „ne-“; v druhém případě jde tedy toliko o nesoulad s pravidly či běžným stavem, nepohodu: proto píšeme disonance, diskrepance, disproporce, disgustovat, diskriminovat."

https://www.as­cestinaru.cz/po­radna-asc-predpony-dys-dis/

Takže dysfunkce i disfunkce – nejde o změnu v pravopisu, ale kromě původu i různé užití – dys- odborný termín v lékařství a psychologii x dis- spíš obecnější.

1. dys- – řec. předpona označující poruchu, pův. dávající základnímu slovu hanlivý význam.

Dysfunkce – jater – dys – používá se v lékařských i psychologickým termínech. – zhoršení stavu, funkce

2. dis- – lat. předpona

  1. s významem roz-, oddělení
  2. označující zápor

disfunkce postupu ředitele – nesprávná funkce, tedy nesprávný postup ředitele, je to nesoulad s plněním jeho funkce , nen funkční .

Co myslíte? Je rozdíl mezi dysfunkční či disfunkční rodinou?

aliendrone

Jo, to by mě také zajímalo. Ale co už, smiř se s tím, že ať se nám to líbí nebo ne, budeme skutečné českopravopisné DYLINY. ;) :D :D

EKSOT123

Tak teď teda nevím, jestli je horší diskuse nebo dyskuse. Ale aby z toho neměl Kepler noční můry, vymyslel jsem speciálně pro něj slovo: YNDYSPOZICE.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.