nálevka

Mohu volně prodávat knihu, když jsem ji vydal vlastním nákladem? Musím vést nějaké účty, i když nejsem živnostník?

Jak postupovat,vydal jsem knihu vlastním nákladem, nejsem živnostník. Mohu knihu volně prodávat, mám vést nějaké účty?

Potřebuji poradit. Vydal jsem knihu vlastním nákladem, nejsem podnikatel a nemám živnostenský list. Mohu knihu volně prodávat, mám vystavovat nějaké účtenky? Jak se zdaněním případného zisku, Část knih jsem rozdal kamarádům, mám vést nějakou evidenci či účetnictví?

Odpovědi
Hlada

Jde o příležitostný příjem, pro který není potřeba živnostenské oprávnění, není potřeba vést účetnictví ani není povinnost vydávat účtenky.
Z hlediska daní je rozhodující výše příjmu. Do 30 000 je to příjem osvobozený od daně, neuvádí se v DAP. Nad 30 000 se musí uvést do DAP. V tom případě je možné od příjmu odečíst výdaje. Zákon nestanovuje způsob zjištění příjmu, stačí tedy jakýkoli přehled.

Petr87

Pokud jste zaměstnán a přivyděláte si jiným způsobem, je aktuální limit tuším že 30 000 Kč ročně. Pokud tedy např. prodáte nějaký váš majetek dejme tomu v aukcích na Aukru nebo na internetových bazarech typu Bazoš apod. a vejdete se v zisku do 30 tisíc za rok, je to považováno za tzv. Příležitostný příjem a nemusíte to nikde uvádět a tím pádem ani danit. Jiná věc je EET. Pokud budete přijímat platby v hotovosti měl byste ho mít. Na druhou stranu pokud Váš zisk nepřesáhne oněch 30 000,– a nebudete to muset danit pak je i zbytečné to evidovat a mít EET postrádá smysl.

autacek

Dovolím si důrazně varovat před odpověďmi které mohou být zavádějící a neznají veškeré potřebné informace týkající se vaší činnosti.

Není pochyb o tom, že knihu jste patrně soustavně tvořil, potom jste ji vytiskl (nechal vytisknout), dnes chcete provozovat prodej tohoto vytištěného zboží. Rovněž je nasnadě, zda-li souhrn těchto činností nenaplňuje znaky podnikání (rovněž je podstatný rozdíl, prodávat následně knihy po kusech, nebo celou edici prodat jako balík jinému prodejci), kdy skutečnost, že pro tuto činnost nemáte příslušné oprávnění je v posuzování druhu příjmu zcela irelevantní. Zmiňovaná případná hranice 30tis pro osvobození by pak šla zcela mimo Vás.

Pochopitelně, že to Vám to může „projít“, ale správně to rozhodně není. To ani nehovořím o rovném tržním prostředí, které by mělo být zaručeno stejné všem subjektům působícím na trhu, tedy není možné, aby jeden si prodával co chce a jak chce a jiný musel plnit všechna nařízení, včetně eet apod.

Mimochodem, s podnikáním je pak spojena i agenda sociálního a zdravotního pojištění.

quentos

Jestli v té knize byly mezery před otazníkem a další interpunkcí, případně jiné podobné paskvily, jde o danajský dar. Kamarádi budou trpět.

Hlada

Tazatel píše, že není živnostník, takže se ho EET netýká.

Edison

Tazatel se ale vůbec neptá na EET!!!

Hlada

Reaguji na odpověď od Petr87.