jirka F

Víte, že pako je jihoamerická lama a hlavně vlna z ní?

To mě celkem překvapilo. Jinak pako též značí nemotoru nebo nešiku.

Zdroj: abz slovník

Nejlepší odpověď
annas

Slovo pako má víc významů. Jedním z nich je hanlivé pako.

Původ slova pako – Jří Rejzek

1. „pako ob. hanl. ‘hlupák, blázen’, pakárna ‘ubíjející práce; blázinec’. Snad od něm.
Pack ‘sebranka, holota’, jiný výklad spojuje se starším pakost ‘škoda, neduh, zlo’, původně vlastně ‘co je naopak.“

2. v zoologii

" pako (lama) – jiný výraz pro druh jihoamerické lamy (Lama pacos neboli Alpaka) -
odtud pa slovem pako (vlna) – vlna z Lamy pacos – zkráceně pako.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pako

Pojmenování lamy znám spíš jako alpaka. V otázce jste zaměnil správné slovo jihoamerický za chybné jihoafrický,

Alpaky se chovají v Andách v jižním Peru, severní Bolívii, Ekvádoru a severní Chile v nadmořských výškách 3500 m až 5000 m.
https://www.bi­olib.cz/cz/ta­xon/id33506/

--

Etymologie slova alpaka v angličtině.

  1. "Alpaky jsou menší příbuzní velbloudů. Farmáři, kteří je prodávají na maso nebo častěji na měkkou vlnu, je chovají jako domestikované zvíře. Alpakové rouno je hedvábné a luxusní a lze použít k pletení svetrů a klobouků, které jsou teplejší než ovčí vlna a mnohem méně svědí.

Původ slova – , ze španělštiny alpaca, pravděpodobně z Aymary allpaca týkající se kečuánštiny (incké) p'ake„žluto-červená.“ T Doloženo v angličtině od c. 1600 ve formě pacos.

https://www.vo­cabulary.com/dic­tionary/alpaca
https://www.e­tymonline.com/wor­d/alpaca

Další odpovědi
quentos

Ano, víme. Zato ty třeba pořád nevíš, že před „že“ ve funkci spojky se píše čárka, a nevíš, kdy se píše „mě“ a kdy „mně“. Kdyby mi to někdo pořád opravoval, už bych si to dávno zjistil. No, každej jsme nějakej.

Emefej

Jihoafrická lama neexistuje!

Mc Merkurion

… no, a taky chladící nádoba na mléko, věděl to někdo ??? http://www.schi­mansky.cz/bazar/na­drze/nadrz-pako-43.html

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Ad Mc Merkurion

V odkazu, který jsem vložila je významů víc, nesouvisely přímo s tazatelovou otázkou. , proto jsem uvedla jen ty, o nichž se Jirka zmínila.

"Paco je španělská zdrobnělina jména František

Slovem pak nebo pako chovatelé skotu také někdy slangově označují velkou nádobu na mléko, součást vybavení kravína"

Když jsem četla při vkládání odkazu, tyto význmy jsem neznala ani neslyšela.

Mc Merkurion

… všechny tyto výrazy (kom blba) mi nic neříkaj, ale pako, taktéž jako tank, tak s tím jsem se setkal častěji …