Matiselis

Proč se voda v rychlovarné konvici vaří i po dosažení bodu varu?

Dobrý den.
Má rychlovarná konvice funguje tak, že když se v ní voda začne viditelně vařit, tak trvá ještě cca 5 sekund, než se ta konvice vypne.
Proč je tomu tak? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Je to jen otázka nastavení/seřízení. Prostě chvilku trvá, než se bimetal ohřeje natolik, aby došlo k mech. změnám, které povedou k vypnutí. Lepší, než kdyby rychlovarka vypla před dosažením teploty varu, nemyslíš? A vyrobit to tak, aby se to vypínalo VŽDY a OKAMŽITĚ při dosažení teploty varu (a ta je dle podmínek RŮZNÁ!) by bylo moc DRAHÉ. Ty by sis koupil obyčejnou rychlovarku za 6000? 😉

Další odpovědi
cappuccino

Nejspis je tech 5 sekund doba potrebna k tomu, aby se teplota dostala k cidlu, ktere konvici vypne.
Ale jista si nejsem! Navic jsem blondyna:-D

Filip84

A jak by, podle Tebe, měla fungovat?

Uvědom si, že rychlovarná konvice je Hebel, který stojí nějakou tu pětistovku, tisícovku, dvě, víc moc ne. Zvláště ty levné nejsou nijak elektronicky sofistikovaná zařízení.

Jak už Ti předepsal aliendrone, je tam nějaký bimetalový spínač, který je nastavený na teplotu něco těsně přes 100°C, protože Ty potřebuješ vařící vodu, že ano, nikoli vodu, která má, třeba 95°C. Takže tam bude bimetalový spínač, nebo přesněji rozpínač, který rozepne kontakt při teplotě, co já vím, 102°C, 103°C, nebo tak něco a podobně. A je to kus plechu z kovu o teplotní roztažnosti, nějak seřízený, to není nikdy úplně přesné, takže jedna konvice může vypínat při 99°C, druhá při 105°C. Žádný problém, jako!

No a druhá věc je, že Ty máš tu vařící vodu v nějaké té nádobě, té konvice, která je někdy z plastu, někdy z oceli, nebo něčeho podobného. No a tak nějakou dobu trvá, než i když už má voda, dejme tomu těch 102°C, na které je reálně ten bimetalový spínač nastaven, má těch 102°C i ten kus plechu v tom bimetalovém spínači, ne?

Celý příběh, jako.

aliendrone

cappuccino>>> Ale jen ODBARVENÁ, že jo? 😉
Páč esli ne, tak DOST dobrý sportovec mladého výkonce. 😉 🙂

cappuccino

😁