Kepler

Proč se o bohatých lidech říká, že jsou zazobaní?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vzniklo-slovo-zazobany

--

"Zazobaný ve významu ‘bohatý’ je již u Jungmanna, nejspíš od zazobati se ‘přejíst se’

Ďobat, poďobat, poďobaný, vyďobat. Expr. Snad zkřížením zobat a ďubat = klovat.

J. Rejzek Etymologický slovník

Stejně jako pták zobe, klove semínka, až má dost. Tak stejně se člověk přejídá, až má dost. Už tehdy se uvádělo jako pejorativní – zobat = jíst, žrát: Zobal jako holub, všechno, co se před něj dalo.

Později se význam posunul – zazobaný je ten, kdo je zbohatlý, zámožný, bohatý. SSJC

Předpona za – se u toho slovesa používala ve významu pro vyjádření veliké nebo přílišné míry děje, dopuštění se chyby. Když se někdo za-zobe, tak zobe moc, přes míru.

Existuje i podst. jméno zazobanost = . expr. zámožnost, zbohatlictví"

Pro ptáky je zrní potřebou, ale stačí jim určité množství.. Jenžed pro člověka jeho bohatství přesahuje míru, jeho postřeby či spotřebu, , je tedy zazobaný – víc než potřebuje k životu. .

--

Když se říká, že se někdo má jako prase v žitě, opět vysvětleno v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-z-ceho-asi-vzniklo-rceni-ten-se-ma-jak-prase-v-zite

Další odpovědi
Zvidatel

Zazobaný asi jako přejedený, ve smyslu „má dost.“ Ale proč se tomu tak říká, kde se to vzalo, nevím.
Asi jako prase v žítě. I když my třeba prasata žitem nekrmili.

Ale definuj bohatého. Jen z pohledu financí. Mohl by to být člověk, který má jen o něco vyšší příjmy než výdaje. A teď musíme zohlednit i to, že nemá skoro žádné výdaje a potřeby, rovněž ani jeho příjmy nemusí být bůhvíjaké, ale i tak ho lze označit za bohatého. A co třena milionář, taky se musí zohlednit jeho příjmy i výdaje, kterých může mít dost. A taky téměř celý jeho majetek může být ve frimě. Ty miliony nemá on, ale hodnota té firmy, měl by je, kdyby ji prodal.
A co třeba bohatství ve smyslu rodiny, přátel, zdraví a štěstí? Nebo bohatství ducha, charakteru, mysli?
Definice bohatství je proto velmi těžká.
Jinak souhlasím s Dby, že to jsou hlavně předsudky, které bohaté vyobrazují jako nějaké vykořisťovatele, zloděje nebo i nějaké prostopášníky a lakomce.

anonym

Předsudek.

EMELOUN

Nevím ale podle mě to je že jim to stouplo do hlavy.

elkon

Prostě mají vždy plné „krmítko“.

annas

Ad Zvidatel,

žito původně znamenalo pšenici. Stále se používá např. na Hané.

Viz otázka –

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-z-ceho-asi-vzniklo-rceni-ten-se-ma-jak-prase-v-zite