Kepler

Proč lidé stále žijí a znovu budují svá obydlí v pravidelně katastrofických oblastech?

Jsou tak blbí, nebo se jim nechce? Třeba doufají, že jim se to vyhne?
Zemětřesení, pravidelná tornáda, záplavy, sucha jako na Sahaře… Pořád tam ti lidé jsou.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Nejspíš to pro ně má nějaké výhody, které to riziko kompenzují. Tebou zmíněný faktor lidské blbosti bych ale rozhodně nepodceňoval. ;) :D :D

Další odpovědi
dudu

V tomto případě se lidé chovají stejně jako ostatní fauna. Třeba mravenci, vlaštovky nebo včely ihned začínají opravovat poškozené bydlo a činí tak stále dokola. U pána tvorstva je zřejmě důležitá i vazba k rodné hroudě a mylný dojem, že poručíme větru, dešti.

Gonfaloniér

Všichni čekají až příjde ta pohroma. Žijí s vědomím, že teď je nic netrápí a v budoucnu jim nic nemůže hrozit.
Všichni žijí stylem „bude se to řešit, až se to pose*e.“ Myslím, že v Japonsku mají na mnoha místech u pobřeží takové „varovné kameny/značky“, které označují v jaké výšce je bezpečné bydlet, kvůli tsunami. Tyto značky, určující dostatečně bezpečnou výšku, jsou podle vědců přesné i pro velké tsunami a nad těmi značkami obyvatelům žádné záplavy nehrozí. Jsou am už po staletí nebo tisíciletí. Lidi předtím věděli, že by neměli bydlet pod těmi značkami, v té nebezpečné zóně. Přesto dnes jsou celá pobřeží zastavěná mrakodrapy a celými městy s mnoha obyvateli. Právě v těch místech, která jejich předci považovali za nebezpečná, kde se dokonce pravidelně vracejí tsunami a záplavy.
Podobně lidi bydlíci pod aktivními sopkami nebo přímo pod gigantickými hrázemi, které zadržují takové množství vody, že dokáže zatopit celé město/vesnici pod ní. Odborníci a vlastně všichni ostatní budou tvrdit, jak jsou hráze bezpečné, jak se udržují a pravidelně kontrolují. Lidem se to nevymluví. Zkrátka čakají až k té pohromě dojde. A přetrhlé hráze nejsou nějakým vyjímečným jevem, děje se to dost často, navzdory „odborníkům“ ujišťujícím o jejich bezpečnosti.
Tohle je ještě horší než sucha nebo tornáda. Někdy nevíš, kde tornádo nebo silná vichřice udeří. Samozřejmě se tornáda vyskytují v určitém pásmu a na jistých místech se vyskytují pravidelněji, ale ta místa už jsou obydlená a jsou tam i metropole. Navíc to jsou velké oblasti, kde může udeřit tornádo, takže není moc chytré to celé vyklidit, jen protože se budou bát možného tornáda. To by byly gigantické oblasti neobydlené a zbytečně nevyužité.
V případě těch výše zmíněných pobřeží, kde se často vyskytují záplavy, dokonce i tsunami je to už horší a jedná se hlavně jen o pobřeží, takže tihle jsou vážně hloupější, když by tam vůbec neměli bydlet. Stajně tak ti přímo pod sopkami, hrázemi a dalšími životu nebezpečnými „časovanými bombami.“

zjentek

Za á) bo nemají prachy na vlastní zázemí v solidní lokalitě?

Za bé) bo jsou prostě nepoučitelní (platí jen pro bohaté).

Tuhle si u mě na zahradě brabenci postavili brabeniště v alu žebříku, který jsem složil a nechal jen tak opřenej o barák před pár měsíci, na větru a dešti. No a zítra ho beru a jdu z něj obírat broskve a nektarinky. To mají blbé… no ale říkej jim to…

Emefej

Bydlím v zátopové oblasti, viz https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uz-jste-se-nekdy-zucastnili-likvidace-povodnovych-skod a na tuto tvou otázku bych také rád znal odpověď.

Dosud jsem se nepřestěhoval z celé řady důvodů, namátkou: miluju řeku, finanční náročnost, lenost, zvyk, blbost a zejména víra v to, že stoletou vodu nikdo nezažije dvakrát za sebou v rozpětí 11 let (to je prostě statisticky vyloučeno).