Gestas

Přežilo nějaké slovo, vytvořené „údajnými“ obrozenci pomocí tzv. skládání do dnešních dnů?

Přežilo nějaké slovo, vytvořené "údajnými"nto způsob tvorby slov je vlastní němčině, češtině moc ne) do dnešních dnů? Takovým skládáním vznikla slova typu čistonosoplena (kapesník) nebo zelenochrupka (salát). Ale tato slova se nepoužívají. Jsou však nějaká, vytvořená stejným způsobem, kteerá se v běžné řeči stále užívají?

Nejlepší odpověď
annas

Šlo o patvary, které sice zněly česky, ale nepřirozeně. Tzv. puristé se k jazyku chovali necitelně. To napravil Josef Jungmann, který obnovil stará slova nová převzal z jiných jazyků.

Jen pro zajímavost. Našla jsem německé slovo převzaté z němčiny mašinfýrer = Jungmann přejmenoval na řidiče stroje, později vznikl strojvůdce.

Těžko se hledá, protože se zřejmě všechna přetvořená slova neuváděj,, nezachovala. se.

Ještě něco – za doby J. Husa – původně německé slovo „knedlík“ (dnes něm. Knödel) nahradilo slovo "šiška”. Užívá se stále u nás na Hané, možná i někde jinde. Ale nejde o slovo složené.

Ale přece jsem něco našla, i když z pozdější doby.
Český a německý purismus z konce 19. století

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7653

Cenobita

Přežila slova jako: vlasatice (kometa), Luna (Měsíc), používají se i dnes, básnicky.

případně některé chemické prvky přežily:

http://www.prvky­.com/historic­ke-nazvy.html

annas

Ad Cenobita,

otázka zněla jinak, na slova složená, která vytvořili puristé. příklady tazatel uvedl.

Vy jste uvedl slova, která převzal a vytvořil l Jungmann, nebo bří Preslové.