aliendrone

Píše se ve větě správně „odbýt“ nebo „odbít“?

Neodbytného člověka je nejlépe odbýt baseballovou pálkou! Jasně – odbýt je s „Y“, jenže – když někoho „odbývám pálkou“, tak ho vlastně BIJI (pomocí bití ho odstraňuji z blízkosti), tedy – „odbívám“? To mi hlava nebere… ;) :D :D

Dodatek – Ne zcela jasně jsem formuloval otázku – já rozumím technicky pravidlu výběru „i/y“ dle smyslu (toho, co mám na mysli). Jde mi o to, CO (jaké pravidlo) určuje prioritu výběru, protože když to myslím ve smyslu „odbýt pálkou“, ZÁROVEŇ to zcela nepochybně znamená i SOUČASNĚ „odbít pálkou“!

A to nemluvím o tom, jak to bude vnímat „odb(y/i)tý“ jedinec – hned jak dostane čočku do gemby, jistě to bude vnímat NAVZDORY mé snaze o „odbytí“, jako snahu o „odbití“! ;)

Nemůžu si pomoci – když někoho „odbýt pálkou“, TAK MUSÍ ZÁROVEŇ platit i to „odbít pálkou“ nebo ne? Když myslím/činím to první, tak ZÁROVEŇ dělám i to druhé – současně se tedy budu muset řídit podle pravidel o „odbytí“ i „odbití“? ;) :D :D

Nejlepší odpověď
led

Aliendrone, když odbývám vaše zdejší příspěvky, mám někdy na sta chutí odbít vaše smeče nějak rázněji, nechytatelně těsněji přes síť, tam do rohu hříště.

Pravopisně správné jsou obě varianty, je ale nutné správně rozlišit jejich význam. Sloveso odbýt užijeme v případě, že chceme vyjádřit to, že jsme se něčeho zhostili, zbavili, něco absolvovali. https://www.pra­vopisne.cz/2014/12/­odbyt-x-odbit/

Další odpovědi
annas

Zkuste si převést sloveso do budoucího času. Co lépe vyhovuje danému kontexu.?

Neodbytného člověka odbudu (zbavím se ho) pálkou, nebo ho odbiji (odrazím) pálkou?

Nebo nedobytného (správně neodbytného) člověka odbudu tak, že ho odbiji pálkou.

Když někoho odmítnete pálkou, nemusíte ho bít, tlouct, můžete mu pohrozit. Všechno opravdu záleží na kontextu a jak pálku použijte – jako poředmět pohrůžky, nebo předmět bití.

Podle toho, jak napíšete a bude někdo číst, měl pochopit, že jste dotyčného netloukl, ale jen mu např. vyhrožoval.

zjentek

Neodbytného člověka je nejlépe ODBÍT!!! (Jak jinak chceš odbýt neodbytného?)

Ovšem pokud řešíš virtuální svět, tak tam TO NEPLATÍ, máš smůlu, chacha!

(Největší korunu tomu ovšem nasadila ann, která v úvaze „naznačuje“, že třeba nedobytnou ženskou je dobré odbít pálkou… taky varianta) ;)

Edison

No vidíš. Odbíjí se třeba v odbíjené. Dyk to víš…

ivzez

Pálkou lze pouze odbít (míč/ek), člověka lze pouze odbýt.
Odbýt lze hru, soustředění, jednání, učení apod. I člověka.

Nelze (někoho/něco) odbýt pálkou.

U některých otázek mne stále častěji napadá,
že by „občas“ bylo vhodné zapojit logiku.

aliendrone

ivzez>>> Myslíte? Jistě víte, že člověka lze odbýt slovně. Pokud tak učiním pomocí pálky a ne slov, tak ho odbydu pálkou. Co je na tom nepochopitelného? ;)
Člověka můžu odbýt dokonce i (navzdory logice) něčím NEEXISTUJÍCÍM! Třeba „levou zadní“, takže nevidím důvod PROČ nelze odbýt člověka reálně existující věcí. ;) :D :D

ivzez

Slovní hříšky jsou pěkná věc, ale v tomto případě mi „nesedí“.

Napsala jsem, že člověka lze pouze odbýt.
Možná jsem se mýlila. Kdyby někdo (třeba nějaký mimozemšťan) byl výrazně větší než člověk, nejspíš by člověka dokázal i odbít. Ovšem nejspíš ne basaballovou pálkou, potřeboval by něco většího…

(–:

Edison

Klidně baseballkou… Jen přiměřenou svým rozměrům… nikoli těm lidským. Vlastně… lidským taky, měl-li by člověk být míčkem… 😁

Jak vidno, opět jde o úhel pohledu. 😉

Edison

Aliendrone, nebuď hnidopich… 😁

aliendrone

To přeci nemysíš vážně, že bych si já, ALIENDRONE (tragický amatér na jazykovém poli) nechal uniknout tak BÁJEČNOU příležitost potrápit naše dámy na jejich vlastním políčku – to mě špatně znáš! ;) :D :D

Edison

Naopak, protože Tě mám prokouknutýho Tě vyzývám!!! 😁

aliendrone

Pozdě bycha honiti! :) Navzdory selskému i normálnímu rozumu jsem zašťoural do vosího hnízda! Rozlítit proti sobě rovnou 3 dámy – to by riskoval jen úplnej magor NEBO Aliendrone (uznávám, že se to značně překrývá)!

Inu co, teď už zbývá jen „zaplatit“, myslím že ani ty nepochybuješ, že tahle oprsklost se mi vrátí jako bumerang i s ÚROKY! Ženy tak snadno nezapomínají jako chlapi – to mi věř! ;) :D :D

Edison

To Ti nemusim věřit. Není nic horšího, než ženská, která si usmyslí, že svýho protivníka zničí příšernou, dlouhotrvající bolestí… navíc jen málokdy fyzickou… 😁 To znám osobně mooooc dobře…

aliendrone

Koukám, že ty budeš asi také nějaký ten ZLOČINEC!! ;) :D :D

Edison

No jasný… Já měl na krku i prokouše… za svých mladých vojenských let… To byla parodie… 😁

aliendrone

led>>> I když fantazií pravda moc neoplývám, tak si nemyslete, že mi zcela chybí! Dobře vím, co je „roh hřiště“, tedy místo, kde se SBÍHAJÍ kolmé lajny ohraničující hrací plochu. Dokonce je mi známa i výška „těsně na sítí“. Pokud si tedy anatomicky představím „místo sbíhání“ a to ve výšce „těsně nad sítí“, je NAPROSTO jasné, kam Váš úder směřuje! TAKOVOU surovost bych od Vás nečekal! ;) :D :D

BTW – Jen by mne zajímalo, co tomu říká Kepler – pořád vidíš „kultivovanou, jemnou dámu s vytříbeným vkusem“ NEBO to vidíš na NEBEZPEČNOU DRAČICI, která se nezastaví ani před použitím vysloveně unfair prostředků? ;) :D :D

annas>>> Už ve školce jsem pobral pravidlo: „První slovo platí, druhé leze z gatí!“ Zjentek to správně vystihl a já jen dodám, že pokud patříte k těm „nedobytným“, tak s ohledem na výše napsané by Vaše setkání s led mohlo dopadnout ZAJÍMAVÝM přátelstvím! ;) :D :D

annas

Ad zjentek ,

všimla jem si svého překlepu dříve, než jsem četla vaši reakci. Ach, jo.

annas

Po vaší reakci jsem nechala oba tvary – chybný i správný. .))