dgfdgf

Můžou manželé s bílou kůží mít děti s tmavší nebo černou barvou kůže, když babička jednoho z nich byla trochu tmavší?

Co kdyby oba její prarodiče byli trochu tmavší?

A co kdyby oba její prarodiče byli víc tmavší?

Doufám, že mě za tyhle 3 otázky nebudete považovat za rasistu.

Kdo by mi na to moh odpovědět úplně přesně? Profesor genetiky?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ano i takhle dědičnost funguje (napříč pokoleními)… každopádně bude pravděpodobnější, že otec nebude pravý otec. ;)
Dokonce může být výrazně tmavý (záleží na těch genech,DNA,..). Babička mohla mít třeba všechny děti snědé nebo vyloženě bíle, ale dítě některého jejího dítěte může být malý černoušek. ;)

Další odpovědi
Ametyst

Můžou. I když se na geny svede ledacos, i obezita, barva pleti se okecat nedá. Viz Mendelův pokus s křížením hrachu.

Kelt

Nevím, zda se tato otázka vytvořila v tvé hlavě, ale viděl jsem film, kdy se bílým lidem, narodil černý chlapec. Film byl tuším francouzský a babička pak přiznala, že něco měla s černochem, ale měla bílé děti, a až její vnuk byl černý. Ale zda to má reálný základ, to nevím.

Funna

ano, i dva běloši mohou počít černocha, protože se jedna z babiček „spustila“ s černochem…a znám to i z reálu, ne jen z teorie .-)…

Pepa25

Samozřejmě! Myslel jsem, že Mendelovy zákony dědičnosti jsou součást povinných osnov na školách.

Disraeli

K doplnění: nechápu které TŘI otázky.. a tu jednu jsi napsal 2×.
A hele, to není žádné pravidlo. Ptáš se jestli by ten vnuk/vnučka MOHL mít trochu tmavší kůži. A on by MOHL… ale taky nemusí. Zde nejsou žádná pravila (totiž jistoty), jak se ty geny zkříží, co vytvoří, jak bude vypadat výsledek – tedy jak to dítě bude vypadat. Ani genetik ti to něřekne, nemá to jak spočítat.
Na základě předků může říct jen, že něco MŮŽE být (a když předci nějací byli, měli specifické rysy, tak NĚKTERÝ potomek to taky nějak MŮŽE mít, v určité míře… to opravdu záleží jen na té genetice).

dgfdgf

Nejde právě o to, že vnuk, ale pravnuk. Její bratranec, kterej má stejný prarodiče, má bílý děti, ale ona neví, jestli to stačí.

Disraeli

Nevím, jak to myslíš „stačí“, ale ta MOŽNOST tam je. Ovšem je mnohem pravděpodobnější, že dětí budou vyloženě bílé… čili pokud byl jeden z pra-prarodičů černý, tak šance, že to dítě bude tmavší, je malá… i když tam je.
Tady se bílým rodičům narodila černá holčička, přestože rodiče obou dvou, i prarodiče a pra-prarodiče byli bílí, tohle je hodně známý případ: https://www.the­guardian.com/the­guardian/2003/mar/­17/features11­.g2 Takže asi nějaký její pra-pra-pra-prarodič byl černý (spousta generací dozadu)… Ale šance je prostě malá.
Sandra Laing https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=Sandra+Laing
Tady taky probírali pdobnou takovou a v odopvědích se zabývali všeobecně pigmentací, melaninem a tzv. „bílou“ a „černou“… třeba to bude užitečné (moc jsem to neprocházel) ;) https://www.qu­ora.com/Is-it-possible-for-two-white-people-to-produce-a-black-baby-e-g-if-the-baby%E2%80%99s-grandparents-4-of-them-were-black-white-and-black-white-This-would-lead-to-the-parents-both-being-white-Could-this-lead-to-a-very-dark-skinned-child

https://www.bbc­.com/news/heal­th-10697682

dgfdgf

Vy působíte, že máte opravdu zájem na tom mi pomoc s mým problémem, děkuji. Další problém je, že s několika takovejhlema uživatelema jsem se tady potkal, ale pozdějc někam zmizeli. Hodně jich už tady není.

Disraeli

:)
Tak dík.

Disraeli

Pepa25, nejsou… jako mnohé další důležité a podstatné věci.