vinad

Je možné předjet zprava vozidlo odbočující vpravo do odbočovacího pruhu?

Zdravím,
chci se zeptat na situaci ohledně mého odbočování vpravo a setkání se s motocyklem z pravé strany.
Pro upřesnění, jedná se o tuto silnici – 49.5567458N, 17.7402350E.
Celou dobu jsem se držel v pravém jízdním pruhu, a když jsem chtěl odbočit, spustil jsem pravý blinkr a v momentě, kdy jsem mohl bezpečně vjet do odbočovacího pruhu, mi tak bylo zabráněno motocyklem, který na odbočující pruh vjel dříve, i když se nacházel za mnou. Nakonec mě řidič druhého vozidla pustil, nicméně se přiznávám, že netuším, zda jsem chybu udělal já (motocykl měl přednost), a nebo právě zmíněný motocykl.
Řidičský průkaz nemám ani měsíc a bohužel si nejsem jistý při situacích, které mohou běžně nastat, neboť v autoškole jsme na ně jednoduše nenarazili. Proto prosím o shovívavost vůči mému dotazu.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

V podstatě se asi jednalo o přejíždění z pruhu do pruhu. V tomto případě řidič vozidla přejíždějícího z pruhu do pruhu nesmí ohrozit ani omezit vozidla již jedoucí v pruhu, kam hodlá přejet.
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361#p12 odst.5

vinad

Dobře, to je mi jasné, ale pokud řidič za mnou vidí, že se chystám odbočit vpravo, to mě může začít předjíždět z pravé strany? Přijde mi to nelogické, nicméně podle zákona je tedy v právu a já mu musím dát přednost?

mosoj

Slušný řidič, umožní přejetí z pruhu do pruhu. Zejména pokud je to již mezní situace.Potkat slušného řidiče je ale vzácnost!! Rychlejší jízda ve vedlejších pruzích se nepovažuje za předjíždění. Nakonec předjíždění zprava je zakázáno.

Edison

Slušnost platí tam, kde neplatí zákon. A nebo obráceně, to je fuk. Ale tohle zákon jednoznačně popisuje.. A proč? Aby všichni předem věděli, jak se maj chovat a jak se zachovaj ti ostatní. Dává to jakousi jistotu a odpovědnost pevně a jasně definouvanou objektivně, nikoli subjektivními pocity účastníků.
A co se považuje a nepovažuje za předjíždění je rovněž napsáno v tomtéž zákoně, dokonce tuším hned o odstavec dál.. nebo před? No.. je to tam a jmenuje se to „Jízda v jízdních pruzích“ a „Předjíždění a objíždění“.

mosoj

5idič v pruhu do kterého chci přejet má sice přednost, nicméně je povinen umožnit přejetí, pokud je to třeba.

cukrar

mosoj, omlouvám se, ale toto slovní spojení je přeci nesmysl..
„přednost, nicméně je povinen umožnit přejetí,“

Edison

A to tam je kde?
„(5) Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy. Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu. Tam, kde se dva jízdní pruhy sbíhají v jeden, aniž by bylo zřejmé, který z nich je průběžný, nesmí řidič jedoucí v levém jízdním pruhu ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu.“

cukrar

Vinad, mýlíte se a nechcete věřit předpisu, který cituje Edison.
…že se chystám odbočit vpravo…předjíždět z pravé strany?.....
On byl dříve v tom pruhu, takže mu musíte dát přednost.

Edison

On má prostě přednost. To je naprosto jasně v zákoně napsáno: „(5) Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí; přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.“ Nesměšuj předjíždění s přejížděním z pruhu do pruhu.