_136

Je lepší mít vzdělání (výuční list, maturita, diplom, anebo je lépe umět světové jazyky?

Nejlepší odpověď
klob1

Dnes to není pravdou, že to je nutné. Znám lidi, co mají vše a neumí nic. A naopak znám lidi, kteří mají jen základku a ještě zvláštní-pomocnou a jsou páni. Záleží jak se umí sám člověk prosadit v životě. A jako někteří okupanti, dokáží se mít mnohem lépe, nežli ti, co se učili a moc makali. Zálěží i jestli ten
nějaký papír jim v životě něco přinese, znám i mnoho teď v poslední době, že mají školy, ale neumí nic, co je pro život k potřebě. A na pozici třeba i vedoucího, je člověk bez vyučení. Ale ten uměl od rodičů nosit výslužky. Jistě, že jsou i lidi, co mají papír, že byli ve škole a umí jim to myslet. Ale takových dnes je málo a jsou dost vzácní.
U toho záleží, co skutečně chceš dělat a kem se směřovat. Umět a naučit se dá dost v životě. Já se stále učím a to už nějaký pátek, co jsem ze školy pryč. A kdybych se nesnažil, neuměl bych nic, protože dost věcí jde do popředí a co bylo včera už není dnes. Také dost věcí je už úplně jinde. Jen jsem si kolikrát říkal, že, kdybych se tolik neučil a nemakal, mohl jsem být i třeba na tom lépe, jako ty okupanti. Mají zdraví, budou mít pěkný důchod a nyní mají více financí, což ani já nedosáhnu. Já akorát zdraví zhuntované z práce, peněz také moc ne, školy na houby, jen papír. A důchod asi také nebudu mít.
Na druhou stranu, co budeš umět, budeš mít a to ti nikdo nevezme! A pokud to budeš umět, tak ti to může dost přinést, tedy, pokud to budeš umět s tím naložit.

Další odpovědi
Disraeli

Školské vzdělání není žádná nezbytnost. Samozřejmě, že čím víc věcí umíš a znáš, tím se v životě můžeš líp uplatnit (a na to školy nepotřebuješ). To se pochopitelně vztahuje i na jazyky – které můžeš využít nebo ti mohou sloužit/pomoci mnoha směry a způsoby.

Samo o sobě nejde říct. Kdybych si já MUSEL vybrat, tak si vyberu jazyky.
Jazyky (jejich ovládání) jsou ale vzdělání (naučená dovednost a znalosti v průběhu vzdělávání). I když ne třeba školního. Ale měly by „to“ školy vyučovat a student by po jejich absolvování měl tyto dovednosti a znalosti mít. (Jak moc v tom školy uspívají nebo selhávají to už je na jiné téma). Někteří po absolvování SŠ neumí ani dobře anglicky, což je s podivem vzhledem k tomu, že se AJ začíná vyučovat už asi ve 3. třídě na ZŠ. To je tak deset, jedenáct let, několik hodin týdně deset měsíců v roce. Pokud to člověk dobře neovládá po absolvování školy, není to jeho chyba, ale školy a školského systému (vlastnosti žáka jsou další věc a nesouvisí s tím). A takových lidí je plno.
Není „to“ ale něco, co by se dalo získat jen ve škole. Navíc jinde se to může skutečně osvojit – lépe, rychleji, kvalitněji. Samostudium, zkušenosti (svět), kurzy, domácí lektoři a podobně.
Kdo se chce naučit anglicky a má iniciativu, nepotřebuje k tomu nějakých 15 let (ZŠ, SŠ, VŠ), stačí mu max jeden. Ve skutečnosti spíš pár málo měsíců (to už pak záleží na úrovni, jakou chce dosáhnout a jak rychle = jak moc se snaží).

Vzdělání znamená schopnosti, dovednosti a vědomosti (a podle mě určitě i charakter/vlas­tnosti) získané během studia. A tam patří i jazyky (dovednost). Teď jen rozlišit jaké vzdělání, každé takové učení je výuka. Kdekoli, nejen ve škole.
To, co uvádíš v závorce, jsou papíry a ne vzdělání. MÁ to být doklad o dosaženém školském/akade­mickém vzdělání (ale nedokládá ani neznamená to nic).

elkon

Záleží co chceš dělat. Pokud chceš překládat nebo jezdit ven, tak jazyk potřebuješ. V opačném případě ne. A bez vzdělání jsi nula.

Justin1

Řekl bych, že nejlepší je mít vzdělání, umět jazyky, pro které je možnost využití, a k tomu navíc ještě je taky důležité vědět, jak být úspěšný, jak nebýt naivní, vědět, do jaké míry se dá na co spolehnout, abychom nebyli ti, co machrují a potom narazí, umět kriticky myslet a vědět, jak nenaletět šmejdům, čili takové věci, které by vzdělávací systém neměl opomíjet, protože je potřebujeme mnohem víc než mnohé věci, které zbytečně biflujeme.

paul1

Nejlepší by bylo obojí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.