dust8

Jaký je původ a význam sousloví „sejřit se“ kvůli něčemu?

Nejlepší odpověď
annas

Sejřit se – nespisovný výraz ve významu něco mě štve, vadí mně to.
Zástupný výraz za vulgarimus „srát“. Jde o odborný dotaz, proto tento výraz uvádím.

Vulgarimus má stejný v význam – rozčilovat se, štvát někoho, nemít zájem, atd,.

Původ je z německého scheissen nebo scheissen auf –

Podle SNČ.

Něco zde
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/sr%C3%A1t

Sejřit je nářeční výraz – slabika ej – správně sířit. Zřejmě původ podle síření nádoby nejen na výrobu sýra.

Základové slovo síra (séra) nemá spolehlivý původ, Nepřesvědčivá je souvislost s latinským serum syrovátka atd. ,

Jiří Rejzek Etymologický slovník.

Doplnění
Oprava spojení „síření sýra“. Vynechala jsem při kopírování z konceptu slova . Patřilo podle síření nádoby nejen na výrobu sýra". Že jde o omyl, vyplývá z toho, že je slovo odvozen od výrazu síra, nikoliv sýr.

Znám rozdíly mezi slovy sířit a sýřit. Nejde o nevědomost, ale občasné problémy s psaním.

Další odpovědi
akaš

annas udělal krásný slovní rozbor, ale v závěru se malinko spletl. Sýr se nesíří sírou, ale mléko se sýří pomocí enzymů obsažených v syřidlech, to znamená mléko se pomocí enzymů mění na sýr. Nejdříve se používaly rostlinné enzymy – například svízel syřišťový obsahuje parachymosin.
Zdroj Wikipedie a https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/sy­ridla/c-1743/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.