dust8

Jak vzniklo úsloví, že někdo někomu udělá medvědí službu?

Nejlepší odpověď
annas

Původ rčení „medvědí služba“.

Toto rčeni vycházi z bajky I. A. Krylova (1769–1844) Poustevník a medvěd. V této bajce cvičený medvěd nechtěně zabije poustevníka prudkou ranou při odhánění much.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-prokazat-nekom

Rozšířená informace

" Medvědí služba? Přátelství hloupého je nůž v rukou dítěte. Dopadlo to jako vždy

„Přátelství s hlupákem je největší ze všech zel. Lepší je chytrý nepřítel,“ říká v komentáři k jedné z nejslavnějších světových bajek francouzský barokní spisovatel Jean de La Fontaine. Vyprávění o medvědu, který chtěl prokázat příteli dobrodiní a vinou své duševní omezenosti ho přitom zabil, znali už staří Indové a Peršané.

V novověké Evropě zpracoval tento příběh po La Fontainovi další známý bajkář, Rus Ivan Krylov.

Celou bajku a vysvětlení původu tohoto rčení najdete v odkazu. níž

ROKÁZAL MU MEDVĚDÍ SLUŽBU

Dobrý úmysl, katastrofální provedení. Někde letitá tradice, soudě podle výroku ruského expremiéra Černomyrdina: „Chtěli jsme to udělat co nejlépe – a dopadlo to jako vždycky.

Medvědí služba je tedy vykládaná jako čin, činnost konaná s dobrým úmylslem někomu a něčemu prospět, pomoci, ale působící svým účinkem pravý opak.

Dva jednou ranou, mohli bychom citovat krapet upravené české úsloví."

https://www.i­rozhlas.cz/ve­da-technologie/his­torie/rceni-pod-rentgenem-milan-slezak-medvedi-sluzba_180826070­8_mls