Petr87

Jak se počítá stravné?

Dobrý den. Místo výkonu práce mám sjednáno šířeji (řekněme celá Morava). Pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad mám podle ZP samozřejmě jen jedno (obec kde mám bydliště). Zaměstnavatel mě vyšle na pracovní cestu dejme tomu do Ostravy. Z bydliště samozřejmě vyjedu tak abych v čase začátku směny byl v té Ostravě. Stravné mi tedy začíná běžet odjezdem z bydliště. V průběhu pracovní cesty mi ovšem zaměstnavatel zavolá, že práce v Ostravě padá a abych se vrátil na pracoviště které je současně v obci mého bydliště a tam čekal na pokyny. Následně mi přidělí v rámci směny výkon práce třeba v Prostějově. Přerušuje se mi tím doba na stravné (odjezd do Ostravy – návrat zpět / odjezd do Prostějova – návrat zpět) nebo se to počítá v kuse (odjezd do Ostravy – návrat z Prostějova)? Hledal jsem to a nic co by se věnovalo přímo tomuto jsem nenašel. Snad by to měl upravovat §163 odst. 6., ale moc jsem mu neporozuměl a nevím jestli se vztahuje na tento případ. Děkuji.

Odpovědi
da ny

Sazby tuzemského stravného v roce 2024 v soukromé sféře
140 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin, 212 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin, 333 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.8. 2. 2024
https://www.pru­vodcepodnikanim­.cz/clanek/ces­tovni-nahrady-stravne-2024/

V rámci smluvené pracovní doby (8 + 0.5 h), bývá obvykle výška stravného určena
zaměstnavatelem Podle ochoty/uvážení a výš úvazku.

Sazby tuzemského stravného v roce 2024 v soukromé sféře
140 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin, 212 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin, 333 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.8. 2. 2024
https://www.pru­vodcepodnikanim­.cz/clanek/ces­tovni-nahrady-stravne-2024/

V rámci smluvené pracovní doby (8 + 0.5 h), bývá obvykle výška stravného určena
zaměstnavatelem Podle ochoty/uvážení a výš úvazku.
Maximální výška příspěvku zaměstnavatele , je dána zákonem
⇒ to co může dát do nákladů.
Pokud dá více, to už je ne něm a z jeho kapy (těch je hodně málo) 😛