Mr. Marek

Jak byste vysvětlili tuto větu? „Babka upekla pecen chleba.“

Mám na mysli pojem pecen. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

A co je tady k vysvětlování? Rozveď, co ti není jasné. Zkusím přeložit ve stylu Hrabala: Starší žena vystavila vysoké teplotě kus kynutého těsta z obilné mouky.

Další odpovědi
quentos

Pecen je starší výraz pro bochník. https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=pecen&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no

annas

Pojmenování pecen se u nás na Hané používalo pro chléb, který se pekl v peci. Vzpomínám si jako dítě, že babička připravila doma chléb a vozila jej v ošatce k pekaři, který pecny (kulaté bochníky) upekl.

Myslím si, že slovo se dnes již nepoužívá, nahradil je výraz bochník.

Podívala jsem se na původ slova do Rejzkova Etymologického slovníku.

"pecen. Ze spojení pecen chléb, jehož první část je jmenným tvarem příd. jména
pecný ‘pečený v peci’, dále viz :péci..

Péci – Praslovanské *pekti je příbuzné s litevským kèpti (přesmyk souhlásek), latinským coquere, albánským pjek ‘peču řeckým péssō tv., staroindickým páčati ‘peče, vaří’, vše z indoevropského *peku̯ – ‘péci’ "

Je vidět, jak se slovo péci vyvíjelo i v jiných jazycích,.

Justin1

Pecen je bochník. Slovo „pecen“ se vyskytuje ke konci povídky „Branné cvičení naší školy“ od Šimka a Grossmanna.

mosoj

Chce to trošku číst a nejenom čučet to monitoru.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mr. Marek

Drap: naopak, manželka se mnou nemluví, protože nejsem

Mr. Marek

respektive nemluvila