Complex

Co znamená slovo „bezprizorní“?

Nejlepší odpověď
Kepler

bezprizorný, bezprizorní – jsoucí bez dozoru, opuštěný, zanedbaný, zpustlý: bezprizorné děti nemající domov ani rodiče;
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Další odpovědi
annas

Jako vždy doplňuji původ slova od Jiřího Rejzka a Etymologického slovníku

"bezprizorní ‘opuštěný, jsoucí bez dohledu’. Dříve častěji bezprizorný.

Z ruského . besprizórnyj tv. a to z bez (viz  :bez) a prizór ‘dozor’ (viz  :zřít).

bez – předl. Všeslovanské slovo. .

  1. Psl. *bez – příbuzné je s litevským výrazem, dále se staroindickým bahíḥ ‘vně, venku’, což byl asi původní význam (srov. možný pozůstatek v být bez sebe ‘být mimo sebe’) . Východiskem je asi ie. *b(h)e-ǵh.
  2. zřít zřít, zřítelnice, zorný, zornice, dozírat, dozor, dozorce, nazřít, nazírat, názor, názorný, prozřít, prozíravý, průzor, uzřít. Všesl. – p. st. źrzeć, r. zret’, s./ch. zrȅti, stsl. zьrěti. Psl. *zьrěti je příbuzné s lit. žerė̷ti ‘svítit, blýskat se’

Východiskem je ie. *ǵher‘ zářit, svítit, lesknout se’, k němuž viz i  :záře, dále srov.  :zřejmý,  :zřetel,  :podezřelý,  :pozor,  :zrak,  :zrcadlo. "

--
Slovo „bezprizorný“ zavedl do češtiny novinář a překladatel z ruštiny Vincenc Červinka.

беспризорный = , bez dozoru . odpovídá tomu, co uvedl Rejzek. Dotyčný, i když původně šlo jen o dítě, je bez zoru (starší význam pro zrak), tedy je mimo zření něčích očí, zraku, zoru.

Cenobita

Jen bych dodal, že bezprizorní (ti bez dozoru) se jinak nazývají: „neřízená střela“.