Kelt

Co slaví Břetislav? Jak vzniklo jeho jméno?

Jaroslav slaví jaro, Miroslav slaví mír, Stanislav se stane slavným. Protože šéf má za týden svátek a jmenuje se Břetislav, tak mne to zajímá. Ví to někdo? Děkuji. A protože je to můj první vstup v roce 2021, tak všem přeji mnoho štěstí a zdraví.

Nejlepší odpověď
annas

Měla jsem kolegu jménem Břetislav. Vím, že jsme mu přáli v lednu. Ale zapomněla jsem datum, našla jsem 10. ledna,.

Ano. Břetislav je složené jméno – Břeti-slav. Takže patři k těm jménem, jejichž původ znamená, že něco slaví. Co slaví, se dovíte z odkazu.

http://svatky­.centrum.cz/svat­ky/jmenne-svatky/bretislav-9/

"Mužské křestní jméno Břetislav je slovanského původu. Je složeno ze dvou slov, z nichž první je staročeské „břečeti“ ve významu „hlučet, být hlučný, dělat rámus“, druhé má pak význam „slavný“.

Jméno se tedy dá přeložit jako „být slavný (bojovým) hlukem/rykem“. "

Původně znělo jméno Břecislav, – č se změnilo v c. Později zřejmě kvůli výslovnosti se c změnilo v t = Břetislav.

Vývoj hlásek.

Další odpovědi
led

Břetislav byla v dávných dobách slovanská přezdívka válečníků, kteří během útoku řvali, křičeli různé bojovné a hanlivé slova.

„Pravděpodobně vzniklo ze staročeského slovesa břěčěti ("zvučet, hlučet“). Vykládá se jako "slavný (bojovým) rykem"". https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C5%99etis­lav

Kepler

https://www.ro­dostrom.cz/Bre­tislav
Úspěšný rok 2021!

Drap

Břetislav je mužské křestní jméno slovanského původu. Pravděpodobně vzniklo ze staročeského slovesa břěčěti („zvučet, hlučet“). Vykládá se jako „slavný (bojovým) rykem“.
Do 10 vteřin jsem našel

Zdroj: Wiki

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.