Lis

Co jsou to „psosůrky“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Expresívní výraz súra je ve slovenštině ve významu

  1. veľké náhlenie, zhon; súrna robota: v s-e zabudol nechať odkaz
  2. tiesnivá situácia, ťažkosti:

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=su­ra&s=exact&c=896d&d=k­ssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj­2&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

V češtině je uvedené ve SNČ – sůra = dříve surovost ve fotbale. Sůrka – zdrobnělý výraz, menší míra vlastností. .

Příklad – Sůra, deset! = penalta za faul.

Souvisí se všesl. syrový – p. surowy, r.suróvyj, stsl.surovъ, vše ‘hrubý, přírodní’ i přeneseně ‘bezcitný, krutý’ (v části jazyků i ‘syrový, nevařený’).Psl­.*surovъ vychází z ie.*sour-, což je varianta k*sūr-."

Pso – výraz odvozený od psa, takto utvořená slova často označují něco špatného, nepříjemného, podřadného.
J. Rejzek: Etymologický slovník

Takže je to zřejmě něco špatného nejen ve fotbale, ale i kdekoliv jinde.

Vycházím ze slovníků, ale slovo sůra je i v odkazu, potvrzuje to, co jsem našla. Ale bez kontextu to může být i jinak. Ten jste, bohužel, neuvedl/a/..

„sůra = surovost, úmyslné napadení a poranění druhého
surovec/ hrubián = kdo jiným ubližuje – viz hulvát, rabiják“

Případně sůra = surový /syrový/ = nevyzrálý, ještě čerstvý, rozpracovaný, ve stavu přípravy či zrání/ tvrdnutí.
http://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=s%F9ra

Další odpovědi
anonym

Zní to jako slangový výraz, který souvisí to se psy a jejich výkaly.

pso – psí
sůrky – s***y