Co by asi tak pravil N. V. Gogol, kdyby viděl jednání ruské státní moci?

Nechybí tam nějaký Revizor? ;)

Odpovědi
DoTazatel

Nevím, co by on osobně viděl.

Vím je, že se mnohdy špatně usuzuje o osobách, které mají k něčemu vyhraněné názory a jejich myšlení je špatně vykládáno.
Plno autorů, filosofů, politiků, vědců atd. např kritizují např současný stav ve společnosti, kritzují skorumpovanost ve státě, která tam vznikla, krititují třeba i současného panovníky, který nejedná správně – a z toho plno lidí ( i „odborníků“) usuzuje, že žádájí změnu formy vlád a zastávají nepřátelksé postaoje proti současnému zřízení (např proti monarchii). Sami mautoři ale mají třeba monarchistické postoje (což lze vyčíst z díla), jediné co kitizují je současný stav společnosti.

Nebo se některý (autor) staví kriticky k náboženství v jeho zemi – přesněji k výkladům toho náboženství a představu lidí o něm. A proto ho mají jeho současnící a lidi dávno po něm za ateisu (a on je přitom věřící, jen kritizoval dané výklady z toho náboženství a představy o něm).
Takových autorů bylo plno. Např i známý Xenofanés, který zpochybňoval „tradiční“ představy o bozích a řekl třeba něco jako, že kdyby zvířata mohli mluvit a myslet tak by měli podobu právě těch zvířat – koni by jim přisuvoali podobu koní, ovce ovcí atd… Tak si i mnozí dnenšní odborníci myslí, že byl ateistou, když takto „vyvracel“ náboženství a mýty. A on byl přitom věřící, jen kritizoval představy, které o tom náboženství právě byly – jako o tom podobenství bohů atd – a vykládal si to jinak, racionálněji, ale sám byl věřící.....

Tím jenom říkám, že není nic jak se zdá. Co Gogol konkrétně, to nevím i když revizora jsem četl – vím jen, že kritizoval současnou společnost, byrokracii a korupci.

Někdo může být kritizant něčeho, ale to hned neznamená, že zcela odsuzuje to, co krituje nebo žádá radikální změnu (v celé té věci, které je předmětem jeho kritiky – jen třeba pododílů, které k té věci spadají – tedy detailů v té věci).

(Když je vládce špatný je třeba ho vyměnit. Když jsou mravy zkažené, když je rozsáhlá byrokrcie, korupce atd.. je třeba to napravit. Ne změnit celý systém a formu vlády. Myslím, že plno autorů, myslitelů aj. by ani nesouhlasilo se současnými formami států, jejich vedením a způsoby).

Kepler

Víc říct už nemůže, ale kdyby tu ruskou současnost viděl, tak by v hrobě rotoval jako Kaplanova turbína. No, měl štěstí. Nějaký ten všemocný Revizor by asi byl třebný, jenže toho superman Putin nepřipouští.

Ametyst

Co my víme, co se děje v Rusku, pokud tam nepojedeme a nepromluvime si s Rusy, kteří tam žijí? Rusko je vytipovany viník a Putin je označené monstrum, na něhož se nevztahuje hate speech, vše je dovoleno, tak si těžko udělat objektivní obrázek.

csodpovedi

Na zrcadlo se zlobí ten, kdo má křivou hubu