ixypsilon

Země se otáčí kolem Slunce? Nebo Slunce se otáčí kolem Země?

Jak to ve skutečnosti je?

Nejlepší odpověď
Edison

Země se otáčí kolem své osy. Kolem Slunce se neotáčí, ale obíhá ho. Snad Ti upřesnění terminologie vyjasní Tvůj dotaz. Jestli ne, pak už doporučím jen stránku https://www.placata-zeme.cz/

Zdroj: https://www.placata-zeme.cz/

Další odpovědi
Kepler

Nóóó, s tou otázkou bys uspěl v antickém Řecku. I zastánců placaté Země přibývá, ve 21. století je to k nevíře: https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/stale-vice-lidi-veri-ze-zeme-je-placata-40308174

kominik

Michelson-Morley experiment z r. 1878 vyvrací, že se Země točí kolem Slunce. Nemá jednoduše na to rychlost, ale to ti předešlí přispěvatelé raději zatajili.

anonym

Ve skutečnosti je to tak, že se ta tělesa (z nichž obě samozřejmě působí svou gravitací na okolí) obíhají navzájem, i to Slunce se v důsledku gravitačního působení planet sluneční soustavy neustále nepatrně vychyluje, ale protože je o tolik větší, prostě jsme se to naučili ignorovat a říkáme zjednodušeně jen že Země obíhá kolem Slunce, samozřejmě je to jen velmi zjednodušená představa. Sluneční soustavu nelze chápat jako izolovaný ostrov, nejen že jsme součástí galaxie a tak pouť naší planety je přitežlivostí její supermasivní černé díry dána spíš než přitažlivostí naší malé hvězdy, existují i teorie že naše Slunce má sesterskou hvězdu se kterou se obíhají navzájem (je to nepotvrzené, ale ta teorie se opírá o skutečnost, že je takový jev v naší galaxii velmi běžný a bylo by trochu zvláštní kdybychom byli výjimkou) …

Edison

Kominíku… a měl by sis doplnit vzdělání, než sem napíšeš nesmysl. Ten expediment se 1. netýkal oběku Země kolem slunce, čili to nedokazoval, 2. ten pokus VYVRÁTIL existenci světelného éteru. Na to se přišlo mnohem později, sám Michelson tento pokus mnohokráte opakoval, prostě proto, že hledal důkaz pro svou – mylnou – teorii.

Edison

Kominíku, tys měl mít nick „Komik“. 😁

Edison

Kominíku, to by mě ten expediment zajímal. 😁 A obráceně… co myslíš, že by asitak Slunce udělalo, hmmmm???

Mc Merkurion

… to je pokus o Dotaz+ ???

Kepler

Asi ne, škoda, že neexistuje kategorie DOTAZ- . Ale je to tak dobře, protože by nám trička a malované talíře vyžrali tihle autoři.

Ametyst

🙂
Prázdné talíře nelze vyžrat. 🙂

anonym

abyste se nakonec nedivili 🙂 podobné naivní otázky kterým ale každý rozumí se běžně stávají DOTAZY+ protože jejich hlavní účel je marketingový. Jsou to takové vábničky na nové uživatele, proto musí být triviálně srozumitelné bez vysvětlování všem a co nejvíce lidí musí dotaz zaujmout i kdyby na něj všichni dávno znali odpověď, to je hlavní měřítko. Když se zeptáte na něco zajímavého, čemu ale rozumí procento lidí, nikdy tak dotaz+ nezískáte 🙂

Edison

Přesně tak. Sice kde nic není ani smrt nebere, ale hloupost lidská je nekonečná, takže vdy je jí přehršel, i když to nemusí být na první pohled patrné. Něco jako „temná hmota“. 😁 Nikdo ji nevidí, ale je úplně všude a ovlivňuje úplně všechno.