Thugrar

Jak si vysvětlit zákon zachování energie v uzavřeném systému na modelu pouhého přesunutí břemena?

Jak si vysvětlit zákon zachování energie v uzavřeném systému na modelu pouhého přesunutí břemena? Přeměním biochemickou energii svých svalů na kinetickou energii tělesa tím, že ho rozhýbu, ale položením na jiné místo opět tuto energii ztrácí. Já energii spotřeboval, ale kde v tom případě přibyla? Pokud by lidstvo hýbalo tělesy na Zemi do doby, než by spotřebovalo všechnu svou energii, kde by tedy přebývala?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tys energii použil na přesun tělesa (udělils mu kinetickou energii), OK. No a odkud se vzala energie nutná z zastavení rozpohybovaného toho tělesa, co myslíš? Kdyby rozpohybované těleso svoji kinetickou energii někam dál nepředalo (a samo ztratilo), tak by se pohybovalo stále. 😉

Další odpovědi
Dochy

Energie z brždění se v naprosté většině případů mění na teplo. U elektromobilů a hybridů se zčásti dé přeměnit zpět na elektrickou.

Trochu to mate, než si to člověk „zažije“. Ono to teplo jako pozorovatelná energie je poměrně hutné. Rozpohybovat nebo zastavit něco v běžných rychlostech je energeticky asi o jeden až dva řády slabší jev než to samé těleso citelně ohřát. ⇒ Energii přeměněnou zastavením tělesa na teplo poměrně snadno přehlédneme (pokud opravdu není koncentrovaná na jeden malý kotouček a dva špalíky, jak správně poznamenal Alien)

I k tomu aby se brzdy automobilu teplem poškodily je zpravidla jet řádově desítky kilometrů s částečně zataženou ruční brzdou, nebo brzdit při sjezdu v Alpách apod. Na kole dokážu rozpálit „do syčiva“ brzdový kotouček při zjezdu z kopce (bydlíme v údolí). Pár sekund po zastavení si můžu nasliněným prstem zasyčet.....

Thugrar

Znovu jsem přeměnil svou energii na to, abych těleso zastavil (a ono předalo kinetickou energii mě), ale moje pointa je, že v důsledku jsem v energetickém deficitu a těleso pouze změnilo polohu, jeho energetický stav se nezměnil a stejně tak energetický stav okolí. Zřejmě mi něco uniká, nejsem fyzik, jen by mě to zajímalo.

aliendrone

Thugrar>>> Energii jsi vydal, pak jsi ji nazpátek absorboval. Nikam nic nezmizelo. Energie se neztratila, jen změnila formu. Z kinetické na tepelnou, tak to je velmi často. Kam myslíš, že třeba „mizí“ kinetická energie rozjetého auta v automobilových brzdách? Zkus si na ně sáhnout, až budeš sjíždět delší kopec. 😉