zjentek

Vymyslel pojem „humanitární bombardování“ Čech?

Jakože V. Havel, konkrétně?

Nejlepší odpověď
da ny

Jestli na to přišel sám, nevím.
„Vysvětloval“ národu bombardování Bělehradu, rozhodnutí ze strany NATO, jako nutné. Hned v roce 1991:
„V červnu 1991 vyhlásily svou nezávislost Slovinsko a Chorvatsko, v červenci 1991 byla … Budova Generálního štábu v Bělehradě po bombardování NATO.“+V
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%A1lka_v_Ju­gosl%C3%A1vii
Podpora osamostatnění Chorvatska našla, jako první pochopení (souhlas), na straně Německa.
Tehdejší bombardování Bělehradu, mnohým Čechům, nebylo po chuti. Pamtuji i ostré debaty v práci (kolektiv s 25 osobami).
Historie ukázala, že to nebylo dobré řešení (bombardéry se trefily, ostřelovány byly i civilní cíle).
Když se kácí les, lítají třísky. Známá, žijící v Bělehradě, neměla kam jít do práce a děti neměly mateřskou školku.
Po letech přišlo „zhodnocení“ i omluvy…..
„Celkové číslo obětí bombardování nebylo oficiálně oznámeno, nicméně jugoslávská strana uvádí odhady 1 200 až 2 500 mrtvých a kolem 5 000 zraněných. O práci přišlo asi 700 tisíc obyvatel Jugoslávie, škody pocítily nepřímo i okolní státy. Ničení průmyslových podniků způsobilo vážné škody na životním prostředí.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Operace_Spo­jeneck%C3%A1_s%C3­%ADla

Další odpovědi
Drap

Myslím, že ano. Dodnes mě to připadá jako velice zvláštní jako velice zvláštní spojení.

dusanharslin

„Pravdoláskař“ Havel vždy ostře odmítal, že by byl autorem termínu „humanitární bombardování“ přitom se tak vyjádřil italskému listu La Repubblica, které vyšlo 23. dubna 1999. Cituji z článku „Nálety, bomby nebyly vyprovokovány nějakým konkrétním zájmem. Mají tedy charakter výlučně humanitární“ a dokonce v tom stejném článku Havel zašel ještě dál, když tvrdil, že, cituji „Ve hře tu jsou principy, lidská práva, kterým je přisouzena priorita i vzhledem k suverenitě států. A to dává legitimitu útoku i bez mandátu OSN.“, takže to byl možná i první „dezolát“ v ČR. No docela se divím, že se těch jeho „blábolů“ z té doby ještě nechytla ruská propaganda 😁

aliendrone

Že pašík Vašík nebyl zrovna mentální atlet se dobře ví, přinejmenším v kruzích, které se o problematiku seriózně zajímají (většinovou laickou veřejnost poplatnou oblbující propagandě do toho tahat nebudeme).

Ovšem jestli to vyšlo z hlav jeho mediálních poradců nebo přímo z jeho hlavy si netroufám odhadnout. Chybička se vloudí i těm nejlepším (pro první případ), pro druhý svědčí zase reálná úroveň jeho vzdělání a inteligence (včetně osobního charakteru).

Adam Otte

Nikoliv, prvně ho použil sociolog Jan Keller:

Přesto se dodnes traduje, že to byl prezident Václav Havel, který bombardování schvaloval, a je mu přičítán výrok o „humanitárním bombardování“. Sám Havel to už tehdy ostře odmítl: „Obskurní pojem ‚humanitární bombardování‘ jsem samozřejmě nejen nevymyslel, ale nikdy ani nepoužil a použít nemohl, neboť mám – troufám si tvrdit – vkus. (Něco jiného je postoj k Miloševičovi a jeho genocidním praktikám, v tom se asi opravdu s panem senátorem rozcházíme.) Jinými slovy: co pan Falbr říká, je čistá a zlovolná lež. Mohu k ní dodat jen to, že lidé, kteří lžou, nepatří do Evropského parlamentu.“

Výrok vznikl zřejmě zkreslením a novinářskou zkratkou žurnalistů italského listu La Republica, jejichž text následně převzal i francouzský Le Monde. Doma se toho chytil tehdejší senátor a odborář Richard Falbr, který jej použil v diskusním pořadu Sedmička na TV Nova. Podle Jana Wirnitzera z Deníku N ale poprvé použil termín „humanitární bombardování“ český sociolog a pozdější europoslanec Jan Keller. Ten ale tvrdí, že nebyl první a že ho už předtím někde slyšel. Každopádně v mediálním prostředí a protihavlovských kruzích termín zapustil své kořeny a přes svou zjevnou nepravdivost se tam udržel dodnes.

https://www.cti­doma.cz/histo­rie/havel-o-humanitarnim-bombardovani-nikdy-nemluvil-souhlas-s-utokem-byla-zemanova-prace-70166
https://infor­mace.rozhlas.cz/ge­neze-slovniho-spojeni-humanitarni-bombardovani-7947097
https://manipu­latori.cz/vymys­leny-citat-o-humanitarnim-bombardovani-vs-pravda-milose-zemana-svolil-s-prelety-vojenskych-letadel-v-ramci-bombardovani-jugoslavie/

aliendrone

Adam Otte>>> Svého času bylo téma dostatečně rozebráno a to z mnoha úhlů pohledu. Míchali se do toho filologové/lin­gvistici (počínaje správným překladem) i matematici/fi­lozofové (logika výroku).
Celkový závěr byl, že pašík CHROCHTY CHROCHT Vašík později LHAL, pokud tvrdil, že nikdy nic takového neřekl. (To ovšem až když vyšla najevo a vstoupila do širokého povědmí zjevná zhovadilost výrokou, teprve PAK se pašík Vašík od něj distancoval.)

Nemá cenu doblba opakovat všechnu tu argumentaci, těm, kterým to nestačilo tenkrát to nebude stačit ani dnes.

Čím ti ale posloužím je samotný tvůj odkaz https://infor­mace.rozhlas.cz/ge­neze-slovniho-spojeni-humanitarni-bombardovani-7947097 .

„Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu.“

Stručně tedy POVAHA NÁLETŮ JE HUMANITÁRNÍ Takže CO ještě třeba dodávat?

Snad jen to, že pokud by SKUTEČNĚ DOŠLO k TAK hrubému zkreslení ze strany novin, jistě by od Havla vyšla nějaká snaha o uvedení věci na pravou míru. Počínaje žádostí o dementi, pravděpodobně i k žalobě a požadavkům na finanční odškodnění etc. (s VELKOU, téměř tutovou pravděpodobností úspěchu, pokud by došlo k soudnímu sporu).

NIKDY k něčemu takovému NEDOŠLO a to ani v náznaku. Jediné dostatečně rozumné vysvětlení PROČ NE je v tom, že novináři „překrucovači“ MUSELI mít dostatečně pevnou (tedy PODLOŽENOU!) pozici v případě takového sporu (nejspíše videozáznam rozhovoru nebo tak něco).

Pro mne je téma „humanitární bombardování“ dávno uzavřené téma a jak jsem psal v odpovědi – většinovou laickou veřejnost poplatnou oblbující propagandě do toho tahat nebudeme. A dnešní oficiální propagandu už vůbec ne. 😉

Ametyst

Dusanharslin: Docela by mě zajímalo, kde se vyskytuje nějaká ruská propaganda, když ani ruští sportovci nesmí soutěžit" Natož aby se k nám procedily nějaké ruské informace. Kdepak, všechno je modro-žluté, povinně. Takže kde je ta ruská propaganda? Tam, kde už lidi mají plné zuby té stopro hodné Ukrajiny, když je skutečnost jiná??? Zdravý rozum amysl pro objektivitu je nazýván „ruská propaganda?“