Conduite

V jakých odvětvích dělají lidé „jen pro prachy“?

Doktoři, vědci, prográmatoři… tři příklady povolání, které jsou považovány za nadstandardně placené, ať už v Česku nebo jinde ve světě. Když se těchto lidí ale zeptáme, proč dělají svoji práci a co je motivuje, v drtivé většině odpoví, že to není pro peníze, ale třeba z lásky k dané činnosti a podobně.

Moje otázka tedy zní, do jakého odvětví chodí lidé pracovat hlavně pro co největší výdělek, i kdyby to bylo jen krátkodobě?

Nejlepší odpověď
da ny

Těžko říci. :) Že by poslanc, do politiky? ;D
V každém odvětví se najde nadšenec, který práci dělá s chutí, ne jen pro peníze nebo prestiž.
U vědců jste vedle. Ti bývají fanatičtí nadšenci, mnohdy s nevalným platem/mzdou (na rozdíl, např. od zaběhnutých advokátů, vedoucích pracovníků, ředitelů firem aj.). To už musí být na hodně vysokém postu, se skvělými vědeckými výsledky, aby měli vysoké příjmy. A to nelze dělat bez nápadů a chuti, zapálení pro věc. Věda obecně je Popelka.
Před několika lety si posteskl jeden z vyučujících lékařů z LF MUNI, že má obavu o budoucnost českého zdravotnictví. Z jeho pohledu se u mnoha studentů vytratil základní předpoklad pro výkon tohoto povolání (body za takový dojem u přijímacího řízení uděluje jen jediná fakulta v ČR z 8. V USA a Kanadě má takové hodnocení komise základní význam, pro přijetí ke studiu). Vedou je ke studiu „nesprávné pohnutky“.
IT služby mají budoucnost. Po schopných programátorech je hlad, kolik jich to dělá „jen“ pro peníze či volnou pracovní dobu, netuším.
Pokud člověk dělá práci jen pro peníze, vždy se najde někdo jiný, lepší, který to dělá alespoň ts trochou radosti.

Další odpovědi
Emefej

Opravdu jsi si jistý, že vědci jsou nadstandardně placeni?

Speed77

Hasiči, lékaři, policisté, pracovníci s nesamostatnými lidmi, kteí potřebují pomoc a podobní možná pracují taky kvůli pomoci druhým a někteří možná pro pocit váženosti/respektu z jejich povolání. Ale většina, ať je kde je, pracuje kvůli platu. A je na prvním místě. Ředitel školy by neřediteloval, kdyby nedostával peníze, uklízečka by neuklízela, kdyby nedostávala plat, učitel by neučil.
Dělníci ve výrobě, zaměstnanci poskytující služby, odborníci, vedoucí, všichni pracují za plat a všichni jdou po penězích. To je smysl té práce. Skoro nic nemotivuje ostatní tak jako peníze. Nikdo ti nebude pracovat jen z pocitu dobře odvedené práce, z toho, že pro firmu nebo zákazníky udělal něco prospěšného. Pracuje se za odměnu. Lidi ta práce může bavit, můžou z ní mít dobrý pocit, potom co ji dodělají, ale zadarmo ji skoro nikdo dělat nebude.

Podvodníci jdou jen po prachách. A taky zaměstnanci veřejné správy jdou čistě po penězích, hlavně politici.
Podnikání je „odvětví“, do kterého lidi jdou s vidinou největších výdělků. Protože máme zaměstnance a podnikatele – a ti se ještě dají rodělit na OSVČ a vlastníky firmy a popřípadě ještě investory (což nemusí být podnikatelé – příležitostné příjmy a podobně). Ovšem každý podnikatel je svým způsobem taky investor. Z nich všech mají nejmenší šanci na velké výdělky zaměstnanci. Ti většinou nezbohatnou a výplaty jsou vždycky průměr, i když jsou veliké – bez dalších zhodnocení peněz nemají moc šancí na pořádne výdělky a už vůbec ne na zbohatnutí (investování, pasivní příjmy, příležitostné příjmy, podnikání jako vedlejšek nebo další práce brigády – kvůli kterým se musí předřít a zabít veškerý čas). Něco jiného jsou zaměstnanci, kteří pracují pro velké firmy a jsou na vrcholu žebříčku, na vedoucích místech. Anebo jsou pro firmu nepostradatelní, tvoří něco hodnotného, mají odměny za odvedenou práci a dostávají pořádné odměny (a často podíly na zisku, takže už se stejně nejedná o „čistého“ zaměstnance). Těch ale tolik není a ti skutečně na první místo kladou svou práci a výsledky a ne odměny.
Takže pokud jde o zaměstnance, domnívám se, že všichni jdou po penězích a většina až v první řadě. ;) Není to špatně. Peníze jsou odměny, jsou prostředek a nástroj k nakupování. Ale nemá se jít čistě jen po penězích.
My jsme taky na ekonomce probírali, co motivuje zaměstnance, ale zaráželo mě, že učitelka měla dlouhý seznam, ale vůbec nezmínila peníze. Když jsem to zmínil já, tak se mi vysmála. Když jsem ji pak řekl, že bez platu by nepracovala ani ona, zamračila se a nic mi k tomu neřekla (z čisté dobroty srdce určitě neučila). :D Bez odpovídající mzdy/odměn by nikdo nepracoval a je jedno jestli je to uklízečka nebo někdo jiný, i výše postavený. Peníze jsou důležitý motivátor a většinou jsou v první řadě.

Kdo jde čistě jen po prachách… tak na to bychom se měli podívat spíš k podvodníkům anebo do některých podnikatelských odvětvích a po spekulantech. Investoři (hlavně na burzách) jdou čistě po zisku. Loterie a hazardní hry jdou čistě jen po zisku. Taky tabákové a alakoholické společnosti.
Za mě i pojišťováci jdou čistě po penězích.
Takové podnikání, které neposkytuje žádné služby ani nevytváří nic skutečně hodnotného a navíc mnohdy vydělává na slabostech, zlozvycích lidí.
Co se týká běžných podnikání, tak tam platí něco jako „karma.“ Pokud jdou čistě jne po zisku, tak takový podnik nemá šanci na dlouhé přežití (vyjímky jsou – ale spíš založené na ilegálnosti nebo státní podpoře). Podnik, ať je jakkoli velký, pokud jde jen po penězích, tak se dál posunout nemůže a většinou začně upadat. Pokud chce podnik být veliký, bohatý, rostoucí, tak se nesmí zaměřovat na zisky, ale na to, co dělá – na kvalitu. Ať služby nebo výrobky, musí je dělat kvalitně a vše co st ím souvisí. Celé jeho podnikání musí být dobré a musí se o to snažit. Kdo chce teĎ největší zisk, tak ho dostane, ale ten příští už kvůli tomu asi bude menší a pak ještě menší a pak je možné, že příště už nebude žádný.
Zakldatelé obřích firem taky říkají, že velké bohatství a velká firma byla jen důsledkem toho, že vytvářejí něco hodnotného, užitečného a to je v první řadě. Zisk nemá být nikdy v první řadě (ale „paradoxně“ je obří, když se to dělá dobře a na to se zaměřuje).

Tebou zmínění nejsou nijací profíci, navíc se to může lišit člověk od člověka. IT má rozhodně větší předpoklady. Ale drtivá většina zaměstnanců i s jejich „slušnými“ mzdy/platy jsou maximálně střední třída.

Nassin

Ve všech odvětvích. V dnešní ani kuře nehrabe zadarmo!
Chtěl bych vidět havíře, který by u pokladny mávl rukou a řekl, nech to tam, ja makal z lásky k uhlí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.