Kepler

Proč se vlastně říká vězení „basa“ a taky přepravce na pivo?

Nejlepší odpověď
NoFear

A nezapomeň na basu – jako kontrabas nebo basová kytara. ;) Či taky bas jako hluboký mužský hlas, anebo „držet basu“ (s někým) – být s ním ve shodě, podporovat se.

„Co mají tyhle tři české basy společného kromě toho, že se stejně píšou i vyslovují? S největší pravděpodobností je to tak, že pojmenování vězení slovem basa vzniklo z pojmenování hudebního nástroje a pojmenování přepravky vzniklo z pojmenování vězení. ”

„Z italského basso, které znamená nízký. Ano, jde o hluboké tóny, které basa vydává. Ze stejného zdroje pochází i pojmenování hlubokého pěveckého hlasu slůvkem bas.”
„Dnes se soudí, že naše být v base asi vzniklo z francouzského au violon, tedy být v houslích, což je francouzské pojmenování pobytu v kriminálu. Housle a basa jsou si tvarově dost podobné a lze si představit, že ta dvě slova se mohou žertem zaměnit. Ale co mají housle společného s vězením, není o nic jasnější, než co má s vězením společného basa. Patrně tu jde o mučicí nástroj, prkno ve tvaru houslí – nebo basy – s úzkými otvory pro hlavu a pěsti. Být v houslích neboli v base asi původně znamenalo být za trest mučen nástrojem zvaným housle. A když se mučit přestalo, staly se housle – a u nás basa – symbolem jakéhokoliv trestu ve vězení.”

https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/basa
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/ba­sa

Zdroj: https://region­.rozhlas.cz/ba­sa-7288601

Další odpovědi
annas

Opět otázka, která se opakuje.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-prepravce-na-pivo-rika-basa

Lahve jsou v přepravce uvězeněné, tedy jako v „base“, tedy vězení.

Přenesený význam slova basa, který pochází z italského basso – vězení, jeskyně, basso spodní, původ z vojenského slangu

SNČ

Ještě doplňuji původ z Rejzkova slovníku

"basa ‘hudební nástroj; přepravka na lahve ap.’, obecně expresívně ‘vězení’, basový,
basista.
Z něm. Bass, případně fr. basse tv., dále viz :bas a :kontrabas. Význam ‘vězení’ asi podle fr. au violon,doslova ‘v houslích’, odtud snad přeneseně i ‘přepravka’ (lahve jsou v ní ‘uvězněny’)

bas ‘hluboký mužský hlas, hluboký tón’,basový, basista. Přes něm. Bass z it.
basso tv., vlastně ‘nízký’, z pozdně lat. bassus.

Kontra – proti + bas – kontrabas jeho počáteční funkcí bylo zdvojnásobení basové linie – 2× – něco víc proti base. basa (největší smyčcový nástroj)’, kontrabasový. Přes německé Kontrabass z it. contrabbasso ".

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=etymology+of+dou­ble+bass&oq=e­tymology+of+dou­ble+bass&aqs=chro­me..69i57&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

Housle – . skřipec a Dalibor

„Dříve se housle nazývaly skřipec – jinak primitivní housle rozmrzle "bručely“, měly vyčítavý zvuk – uvádí V. Machek. Takže i z toho zřejmě vyplývá, že šlo o jiné housle než hudbení nástroj.

Proto došlo k záměně slov, i když Dalibor křičel, jeho křik vypovídal o utrpení,, stejně jako zvuk skřípce, tedy bolest ho naučila přeneseně na housle housti, i když na ně nehudl" .

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pripoustite-ze-by-vas-mohla-nouze-naucit-housti-jako-povestneho-dalibora

Mc Merkurion

… basa na pivo >>> flašky jsou napevno spoutaný v mřížce/mříži bez možnosti pohybu …
… basa bručí, tak jako bručí vězeň ???

alik360

protože ve vězení se nejvíce obchoduje s drogami a se vším.

Mylous Jakes

Může to být také díky francouzštině, kde se používá slovní spojení „à bas“ – jako pryč s někým nebo s něčím, zbavit se něčeho/někoho – tedy logicky – pryč ze společnosti do vězení.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.