Disraeli

Taková je, respektive může být, každá armáda. Záleží jen, co jim nadřízení/vedení tolerují a povolí. Samozřejmě záleží i na zvycích a výchově (kultuře) odkud ti muži pocházejí, ale to se bavím spíš vyloženě o barbarských, kočovných a primitivnějších společnostech a to patří víc do minulosti.
Znásilňování a násilí vůči obyvatelstvu není rozhodně nic nového a není vyjímkou ani v dnenší době ani v „civilizovené“ společnosti a státech.
Vojáci (ať už menšniny nebo většina) se něčeho takového na cizím území a ve válečném konflitku dopouští, obzvlášť při okupaci. Nemuseli by, ale to už je o nastevení, řádu, organizaci a pravidlech té armády, morálce, trestech a podobně.

Není to tím, že jsou to Rusové, není to ani tím, že jsou na druhé straně Ukrajinci. Je to jejich vedením (Putinem počínaje, konče menšími veliteli).
Nehledej v tom nějaké rozumové odůvodnění „co jim kdo udělal“. Prostě můžou, mají to povoleno a co jsou slyšel, tak mnohdy dokonce i nařízeno.

Další odpovědi
Pepa25

K tému jsem četl zajímavý rozbor vojenského psychologa (viz odkaz – bohužel Deník N je placený).
Rozebírá tam různé válečné zločiny, včetně např, Abú Ghraib … Příčina je často frustrace – v případě invaze na Ukrajinu určitě. Nikdo ruské vojáky nevítal jako osvoboditele, rychlá operace se zvrhla v týdny trvající, … navíc do toho nastupuje dehumanizace nepřítele (tloukali jim do hlavy, že bojují proti fašistům).

Zdroj: https://denik­n.cz/853105/p­rijeli-si-pro-seriky-a-co-dostali-vojensky-psychiatr-rozebira-zlo-v-buci/

led

Vrahovia sú na oboch stranách:
„Ukrajinci u Kyjeva stříleli zajaté Rusy, pravost videa potvrdili američtí novináři“
Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/rusko-ukrajinci-vojaci-zajatci-poprava-prepadeni-valka.A220407_101­840_zahranicni_jhr?zdroj­=vybava_idnes

Pre zaujímavosť, myslíte že najušľachtilejšia armáda sveta pracuje v rukavičkách?
„Mučili, znásilňovali a zabíjali. Američania v roku 1968 zmasakrovali vietnamskú dedinu, smrti neunikli ani deti“
https://www.in­terez.sk/muci­li-znasilnovali-a-zabijali-americania-v-roku-1968-zmasakrovali-vietnamsku-dedinu-smrti-neunikli-ani-deti/
„Agent Orange u soudu. Chemičky čelí žalobě za zmrzačení vietnamských dětí“
Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/vietnam-francie-usa-soud-agent-orange-defolianty-valka.A210126_111­903_zahranicni_a­ha

O zasypávaní zákopov so živými irackými vojakmi počas Púštnej búrky, radšej ani nehovoriť. Pamätníci ešte žijú… A vrahovia sú na slobode!

da ny

Jste muž, měl byste o tom něco tušit.
Ve válce působí několik aspektů. Z hlediska psychologie může mít „výhodu“ iobránce. I z něj se za určitých okolností stane zvíře.
Nejhůř jsou na tom branci a nezkušení vojáci (oproti žoldákům a obraně). Informace chybí, rozkaz je rozkaz. Voják, zejména nováček á strach. Hladový, neodpočinutý, nevítaný vetřelec (i obránce), se pod „špatným“ velením dopouští na nepřátelském území zvěrstev, bere si kořist.

To, co je žene je hlavně pudové a psychické. K uspokojení pudů patří především hlad, žízeň, zima, nedostatek spánku. Nevědomost, demagogie, výčitky (co a proč tady dělám, je to správně, ale musím). Neůspěch, odmítání nenávist plodí odpor, nenávist, všudypřítomný strach.
Tohle je v každé válce, V případě Ukrajiny, roky trvající občanská válka mezi separatisty na donbassku. Obě strany páchali, kromě „bojůvek“, zlo na civilistech. Alkohol, případně drogy, dodělají dílo zkázy.
Voják potřebuje po nějaké době dostatek jídla, odpočinek, kvalitní spánek, hygienu, čisté prádlo. K boji potřebuje motivaci. Pokud jsou mu dlouhodobě oba důležité aspekty upírány, stává se jeho chování nevyzpytatelné. Na postřílení desítek i stovek kidí stačí pár jedinců (lze spočítat na prstech jedné ruky).
Některá armády i vojenské školy se neučí, neuznávají, odmítají ženevské konvence. Jsou jim cizí.
Moc hezky vysvětlilvše, ve své odpovědi, na podobnou otázku redaktorky (v týdnu, během ranních zpráv ČT1) Ing. Zdeněk Mikulka, B.Th., Ph.D. .
Za určitých, nepříznivých podmínek se z vojáka/ků stane krvelačné zvíře. :(

Kryšpín

Od roku 2014 byla válka na UA žádný elitní ani emeritní novinář nedal zprávu do světa že se zabíjejí civilisti a fota nebožtíků jak UA armádou tak vzbouřenci a obě strany mají na svědomí společně dle různých zdrojů 15–20 tisíc obětí.

Disraeli

To podstatné, co jsem chtěl říci je, že muži jsou víc náchylní „to“ dělat, než nedělat a zbytek je jen o řádu a mantinelech. Ve válce nejde ani tak o to, proč to dělají, ale spíš by se mělo postupovat tak, aby se tomu předcházelo (protože ve válce je tohle docela přirozený jev… z hlediska pudů, emocí, davu/morálky, mužství atd). Protože pokud se tomu nezabrání, ono k tomu, řeknemě samovolně, dojde.
Z psychologického a sociologického hlediska tu máme množství příčin. I v profesionálním vojsku tu máme jednotlivce, kteří jsou k tomu náchylní víc, než ostatní a i navzdory pravidlům se toho můžou dopustit (kvůli charakteru a podobně), takže spíše psycholigcké hledisko a více indiviuální. Pak tu máme vojsko s horší morálkou (od počátku anebo postupem zhoršenou) a mravy anebo takové, které to toleruje (až podněcuje) a snaží si tak vybít neúspěch na obyvatelstvu. Prostě represe a represálie, zde hlavně spíš sociologické hledisko, týkající se skupin, davu, než jedince.

Disraeli

A když bereme to individuální hledisko, tak čím větší počet, tím víc tam takových bude. Pochopitelně v určitém počtu se vždy nějaký „takový“ jedinec najde, i kdyby třeba JEN jeden z pětseti.
Navzdory jednotlivcům, jejich charakteru a (negativním) tendencím je ale hlavní celá armáda, morálka a ten řád. To se celé odvíjí od oragnizace a vedení armády.

Ametyst

Paul1: V Čechách tečou lidem nervy i na ulici nebo v obchodě, strašní nepohodáři zakyslí zamračení.
Možná je dobré poslechnout si něco z ukrajinských reálií. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ecvCGjqQ06E

paul1

Co to je za žvásty a co to je za člověka? Ukrajina že byla naposledy jednotná před několika sty lety? Nějak mu uniklo posledních 30 let.

led

paul1, Ukrajina ani posledných 30 rokov nebola jednotná. Dokonca možno ste aj o tom počuli, čítali, nielen priemyselná Donbaská oblasť a Krym, ale ďalšie „okrajové“ oblasti napríklad aj Zakarpatsko, či bývalá Besarábia sa chceli „odtrhnúť“. Prakticky by ostalo len malé územie Kyjevskej Rusi z čias, než sa mladé knieža Vladimír chopil moci. Dnešná oblasť centrálnej „pšeničnej“ Stolnokyjevskej Ukrajiny.

da ny

paul1
S těmi na „okraji“ měli problém všichni, včetně cara. Kam vítr, tam plášť.
Tu a tam na chvíli nějaká „pevná ruka“. „Dar“ Ruska v podobě průmyslové oblasti a moře v r. 1954,
přiměl Ukrajince i k větší pracovní aktivitě. V rámci sovětské federativní „pevné rujy“.

Vy snad máte pocit, že posledních 3O let bylo na Ukrajině něco dobrého:
Vždyť tam nikdy nebyl klid, vždy nespokojenost, bojůvky, mafie, krádeže. To jste nikdy neslyšel vyprávět české kamioňáky, co tam zažívali za očistce (ze všech stran, včetně policie), hlavně do roku 2000?
Ukrajinci „táhnou za jeden provaz“ několik týdnů, díky rétorice a plamenným projevům prezidenta !herce). Musí, když je branná povinnost. Tam vždycky byly různé zájmové skupiny, plné bojůvek. Separatistické skupiny s nižšími i vyššími zájmy. Včetně politiků (republikových, samozvaných). Všudypřítomná korupce, krvelačnost, bez skrupulí zastřelí každého, kdo se jen špatně podívá.
Vy si nepamatujete, co dělali i tady u nás v 90. letech? Na druhé straně policie, armáda, věčné třenice o moc poi rozdělení SSSR. Horké hlavy i krev, bez zábran a svědomí. Tu džungli a chaos nekočíroval nijak ani Porošenko. Od r. 2014 je na východě obzvlášť silný chaos, válka občanská.

Přece nežijete ve vzduchoprázdnu.
To nejsou žvásty. To jsou jen náznaky skutečnosti.
My tady na západě ČR přicházíme s Rusy, Ukrajinci (jejich Židy i Cikány stovky let).
Člověk to více vnímá až tak od 15 – 29 let (Já minimálně 40 – 45 let a hodně z blízka).

led

da ny,„Ukrajinci „táhnou za jeden provaz“ několik týdnů, díky rétorice a plamenným projevům prezidenta !herce)“
Zaujímavé, nielen vo vašom prípade, ako sa množstvo ľudí prekvapuje nad úlohou herca v politike. akoby človek, ktorý sa žívil herectvom nemohol mať vlastný mozog, ba dokonca až vlastný rozum a myslenie!
Svojho času som počula v divadelných kruhoch definíciu „herec, je človek, ktorý opakuje to, čo iný napísal, svojim prístupom, prípadne iným narežírovaným spôsobom.“
Všimli ste si slovíčko „svojim prístupom“ to označuje, že aj herec je schopný myslieť samostatne, nielen spievať podľa taktovky dirigenta a hrať podľa príkazov režiséra. Aj keď nielen v ukrajinskom prípade, ale aj pri iných „politikov hercov a hercov politikov“ v minulosti i súčasnosti veľakrát vidno v prítmí hľadiska aj tú „taktovku“ dirigenta/režiséra.

led

Herec hrá svoju postavu a režisér pomocou hercov vytvára predstavenie. Kto režíruje príbeh unesenej Európy?

Pepa25

V roce 1954 byl k Ukrajině připojen pouze Krym, žádný „přístup k moři a průmyslové oblasti ". Samozřejmě není pravda, že "posledních 3O let bylo na Ukrajině něco dobrého“. Samozřejmě není pravda, že „bez skrupulí zastřelí každého, kdo se jen špatně podívá“. Také nebyly žádné „přenice o moc“ mezi Ukrajinou a Ruskem při rozdělení SSSR, OD r. 2014 tam není občanská válka, ale agrese Ruska.