Kepler

Proč divoká zvířata pronikají do měst?

Medvědi rabují popelnice, jelení zvěř ve stádech přebíhají po přechodech pro chodce (a čekají na zelenou!), kaloni obsadili Adelaide, plejtváci se plácají na řece Hudson uprostřed New Yorku a tučňáci brýloví našli bezpečná hnízdiště přímo v Kapském městě. Nám zatím hrozí jenom, že u vás zazvoní trpajzlík Hej hou, jesti bys mu nepůjčil vestavěnou skříň. Je to předzvěst zániku lidského pokolení?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Pěkná otázka, velice doporučuji zhlédnout pár prezentací z konference Naší přírody: https://slides­live.com/nase­priroda/3-konference-nase-priroda-2017-priroda-ve-meste
Místo toho, abychom se ptali, co je láká na městě, bychom se měli ptát, co jim nevyhovuje v jejich přirozených lokalitách. Zejména je to brutální změna zemědělské krajiny, kterou zprasilo JZD, zmizelo tak spoustu ekologicky významných stanovišť, která ochranáři nyní horko těžko dávají dohromady. Pro některé živočichy je to však výhodné, uvaž třeba jiřičky, které si stavějí hnízda na barácích (podloubí v Novém Městě nad Metují to fakt stojí za to) nebo rorýse, poštolky či netopýry, kteří mají rádi různé dutiny. Taky ve městě může být více potravy (hmyz létající okolo osvětlení) a méně predátorů. Dneska už je za shození hnízda jiřiček tučná pokuta. Dávám teda příklady z Česka, ze světa bych dala za příklad maximálně mývala nebo skunka :))
Zkrátka ubývá přirozeného prostředí, které je mnohdy nenahraditelné a opravdu je to u některých citelně znát na počtech… Pevně věřím, že ochranáři dělají všecko, co můžou a Brabec se bude taky pořádně činit…

Další odpovědi
Drap

Ne neni to předzvěst zániku. Zvířatům vyhovují podmínky, jako například snadnější obstarání potravy a podobně.

Mc Merkurion

… protože nejsou hloupá, proč se honit za potravou, když je někde švédský stůl …
… RyuzakiKate: odkazy, které podporují násilí, jsou proti kodexu, a toto ekoteroristi, v čele se zelenejma a jejich fotovoltaikou, okecáváním zemědělství z tepla kaváren, patří …

zjentek

Protože z blbého člověka nemá bobky už fakt nikdo. Ale tím to nekončí, co nevidět očekávejme návštěvy z vesmíru.

paul1

Je to ztráta plachosti, snadnější obživa a u některé zvěře přemnožení

Gonfaloniér

Z mého pohledu je to tak, že divoká zvířata dřív byla všude a to člověk je vyhnal, popřípadě velmi zredukoval nebo zcela vyhubil.
Je to tak, že i ve městech je plno divokých zvířat, ale hlavně v té míň osídlené oblasti – někde na předměstí, kde jsou pole, lesy, louky a připomíná to spíš vesnice.

To, o čem píšeš, se často objevuje v Asii. A řeknu to tak, že ta města jsou čím dál větší, předměstí už nepřipomíná předměstí, lidí je čím dál víc a přírody ubývá. A vesnice jsou tam jako (menší) města. Tak nějak ta zvířata nemají na výběr, nemají kam jít.
V některých městech mají přímo (malinkaté) rezervace/parky pro zvířata, protože nemají, kde jinde být. A tak se občas stane, že zvídavé zvíře se vyrazí podívat do města. Což má jen kousek.
Mnohá vělkoměsta, hlavně v Asii a S/J Americe jsou gigantická a jejich okolí je taky celé zastavěné, obydlené, je tam mnoho dálnic, silnic a menších budov (narozdíl těch co jsou přímo v těch velkoměstech), takže přírody tam opravdu moc nezbývá. Proto mají v takových lokalitách nuceně udržovaný kousek přírody – parky a ty rezervace. Příroda je tam něco jako přežitek a vzácnost.

Může to být předzvěst zániku, protože přírody ubývá. Příroda je životodárný povrch Země. Dřívě (od prvopočátku až do 19. století) byla architektura tvořena podle struktury lidského těla a hlavně podle přírody. Domy, sídla, města a vůbec všechny stavby byly budovány v souladu s přírodou a krajinou, tak aby do ní zapadlay a ladily s ní. Souzněly. V potaz se brala konkrétní krajina, vítr, výška, typ půdy, voda v okolí a vůbec vše co s tím okolím souviselo. Dnes je architektura v kontrastu s přírodou a především je to technická architektura. A v případě obytné architektury je čistě praktická pro lidi… na estetiku se moc nehledí a na přírodu vůbec. Architektura již nemá smysl pro harmonii s přírodou, protože se staví na její úkor. Vina hlavně hustého osídlení obyvatelstva, přemnožení a dbání jen na tu čistou pragmatičnost (rychlost, levnost, lukrativnost, efektivnost – pro lidi,… dbá se na správu lidské společnosti, ale ne na „zbytek“ – přírodu a živ. prostředí, zvířata), ale taky že architekturu zcela převzal stavební průmysl (i když nebylo zbytí) a řemesla ustoupila do pozadí.
Přirozeného prostoru (přírody nebo architektury v souladu s přírodou) už je čím dál míň, tak proto to všechno. Ve zkratce: zvířata nemají kde být a navíc je pro mnohé z nich přirozené nezůstávat na jednom místě, ale cestovat (jenže člověk je všude. Doslova, vše je obydlené, zabrané, ohraničené, pojmenované, vyhrazené).

marci1

Protože lidé už taky zdivočeli. 🙂
Zvířata nemají ve městě predátory, ale nalézají tam jiné zdroje potravy. Doufám, že se nakonec nestane to, že ve městech budou přebývat zvířata a lidé budou muset prchnout do divočiny.

RyuzakiKate

Mc Merkurion: Doufám, že to nemyslíš vážně a jen si pleteš ekoteroristy se skutečnými odborníky, protože zpochybňovat tyto autority musí pramenit z velkého nepochopení. Všichni mají zkušenosti v terénu a spousta projektů na revitalizaci krajiny bylo úspěšných. Jeden z přednášejících je ředitelem naší katedry biologie a opravdu z něj nemám dojem násilníka…

Mc Merkurion

… ano, některé projekty jsou dobré, například poldry, ale bránit výstavbě dálnic může jen ten, kdo nikdy v přírodě nebyl >>> stačí se podívat, kolik zvířat uhyne na okreskách, a kolik na oplocené dálnici, nehledě na splodiny z aut, na dálnici tolik neakcelerují, dále: co že s přírodou sprasily JZD? stačí se podívat, jak velké stroje se používají a používaly na západě, na ty naše políčka se vůbec nedají použít, jsou moc veliký, ale o tom nikdo nemluví … nebejt ekoteroristů, co se přivazovali na Šumavě ke stromů, nebyla by tu dnes kůrovcová kalamita, prej, on až se nažere, tak se zastaví, houbelec, zastaví se až u bramborovýho pole … proč se na úrodnej lánech staví dotované fotovoltaiky, dyť ve městě na střechách panenáků by tolik nevadila … ale to můžem polemizovat dlouho, viděl jsem jen málo projektů, co opravdu pomohly přírodě a ale kupu rádoby odborníků, co umí jen kecat …

Mc Merkurion

Příspěvek smazán administrátorem.