Připustíme-li, že výborná rétorika je mocnou zbraní a cestou k vítězství, jak jste na tom vy v této oblasti?

Nejlepší odpověď
Gonfaloniér

Bohužel celkem špatně. Problém hlavně s vyjadřováním a improvizací při mluvení – zadrhávání, přeřeknutí, občas pomalá reakce a nenalézání vhodných slov, tzn. slabá aktivní slovní zásoba (nezvyk, moje přorozeně introvertní a melancholická povaha). Zlepšit se to samozřejmě dá a způsobů je několik, včetně rétorických cvičení.
O zlepšení se trochu snažím, ale neměl jsem an to moc času a nechtělo se mi do toho. Nedávno jsem se odhodlal k tomu se na této úrovni zlepšit, koupil jsem si pár knih a učebnic o rétorice, vyhledal a stáhl pár rétorických cvičení, připravil plán jak se v mluvení zlepšit a mám v plánu i kurz. Protože tohle je schopnost, kterou opravdu chci dokonale ovládat a uvědomuji si, že v ní trochu zaostávám.

I Demosthenés, jeden z nějvětších řečníků zpočátku koktal, trochu šišlal, měl slabší hlas, cukání v rameni, ale díky snaze se z něj (spolu s Ciceronem) stal neujznávanější rétor historie.
Věřím, že rétorika je tou největší zbraní. Lidská spoelčnost je celá založená na komunikaci, porozumění, spolupráci, dohodách, ovlivnění/přes­vědčení. Ve zkratce: na řeči. Rétorika ovšem není jen o řeči, správném vyjadřování. Zahrnuje toho v sobě hodně. Jako vědomosti, inteligence, znalost protistrany/pos­luchačů, charakter, paměť a krom řečnické praxe taky její teorii. Z hledeiska samotného mluvení nejen na co nejlepším vyjadřování, ale taky celkovém přednesu a zapůsobení – vědět, jak nejlíp to podat, improvizaci, dechu, pauzách a dalším.
Se správnou rétorikou lze dojít kamkoli, protože hlavně i na ní je založen úspěch. Ať už by chtěl člověk uspět v čemkoli (významnějším).

Nejlepší knihy o rétorice:
Základy rétoriky – Quintilianus
Cicero a všechyn jeho díla pojednívající o rétorice (v češtině vyšlo jen „O řečníku.“ A ještě k tomu jsou to jen vybrané úryvky z díla).

Zajimavá kniha o jednání s lidmi: Jak získávat přátele a působit na lidi od Dalea Carnegieho. Není ovšem o rétorice ani vyjadřování, ale spíš jen o zapůsobení na lidi, jednání s nimi – s četnými příklady. Ale pomůže taky.

Další odpovědi
Kepler

Potřebu být dobrým řečníkem jsem nikdy neměl a taky bych asi byl špatným řečníkem. Kecálkové častěji propadají emocím a nepromyšleným výrokům. O to více se rád vyjadřuji lépe a promyšleněji písemně.

elkon

V pohodě.