Kelt

Používá se Morseovka v celém světě, nebo jen tam, kde se píše latinkou?

Snad asi každý z nás zná Morseovku, která má 26 znaků stejně jako anglická abeceda. Ale používá se všude, tedy i tam, kde se píše azbukou, japonsky, hebrejsky a podobně? Nějaké signály jsou mezinárodní, například SOS. Ale zajímalo by mne to, zda se to používá i jinde například mládeš v Koreji a pod. Ale nevím. Co si myslíte vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Emefej

K vysílání kódů, např. při nouzové komunikaci na moři nebo v letectví, se používá na celém světě. Třeba QZY- „neslyším“, QAZ – „vypínám radiostanici“, QCS – „mám poruchu přijímače“, QMO – „opakujte zprávu“ jsou platné všude, bez ohledu na místní jazyk.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Jde o dvě související věci.
Morseovka, jako taková, je přepis písmen latinky do znaků vyjádřených tečkami a čárkami, zvukově pak tónem krátce a dlouze vydávaných, t.zv „klíčováním“.
Za účelem mezinárodní komunikace pak jsou vytvořeny t. zv. Q-kódy, jimiž se dá, po celém světě, dorozumívat aniž je nutné znát konkrétní jazyky. Takže radista, používající tyto kódy, se v základní komunikaci dorozumí s jiným, který tyto kódy rovněž zná a umí používat, ať je odkudkoliv. Třeba i Japonec.
Je to vlastně taková zjednodušená mezinárodní řeč, možno přirovnat třeba i ke znakové řeči hluchněmých.

Arne1

Existuje transliterace morzeovky pro azbuku. viz https://ru.wi­kipedia.org/wi­ki/%D0%90%D0%B7%D0%B1%D1­%83%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D­0%BE%D1%80%D0%B7%D0%B5
Pro exotické abecedy možná nějaký přepis bude, ale silně o tom pochubuju – morseovka není určena jako jednotné písno, ale pro určitý způsob komunikace, kde se používá buď angličtina (nebo jiný evropský jazyk) nebo ruština.

Kepler

Používá se jen pro latinku, azbuku a cyrylici. https://www.a­damek.cz/clan­ky/popularne-odborne/morseovka/

Dochy

Morseovka je určena pro latinku, azbuka je přibuzná, takže je možné adaptovat (předpokládám, že už to „někdo“ udělal) Pokud ji chtějí použít japonci, tak si musej udělat nějakej přepis.
Arne „kde se používá buď angličtina (nebo jiný evropský jazyk) nebo ruština“ – no… trochu příliš omezující. Je použitelná pro jakýkoli jazyk přepsatelný do latinky. Ale navržena byla pro angličtinu a s ohledem na četnost jednotlivých písmen v AJ bylo navržené kódování tak aby zpráva vycházela co nejkratší (nejpoužívanější písmena jsou nejkratší)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.