Pokud jsem z Valašska, jsem Vlach, Valach, Valaš, Valašek, Valašák nebo Vlašák?

Nejlepší odpověď
annas

Valach

Ve 14. – 17. století došlo u nás k valašské kolonizaci na severovýchodní Moravě a na Slovensku. Valaši se zabývali především pastwvectvím. Šlo rumunské Valachy.

Valach – Valaši – souvisí s hláskovými změnami – ch se měnilo v š vlivem tzv. palatalizace.

--
Co píše Jiří Rejzek v Y Etymologickém slovníku o původ slova

"valach ‘pastýř (na vých. Moravě); vykleštěný hřebec’, valašský, valaška.
Zdrojem pojmenování je jistý kelský kmen sídlící určitou dobu v Podunají (lat. Volcae, germ. *Walhōs). Germáni pak tímto názvem začali označovat Kelty vůbec (srov. angl. Wales) a pak jej přenesli na Romány (srov.sthn. Wal(a)h ‘Román’, střhn. Walch‘ Román, Ital, Francouz’, něm. welsch románský’, niz. wāls ‘valonský’).

Tato pojmenování přejali i Slované, v č. se objevila jako Vlach ‘Ital’ a Valach ‘Rumun’.

Rumunští Valaši došli při kolonizaci Karpat až na vých. Moravu (odtud

Valaši moravští) a místní obyvatelstvo seznámili mj. s kastrováním hřebců, odtud název vykleštěného hřebce."

Valášek, je zdrobnělý výraz od Valacha.

Vlach je příjmení odvozené od Italů. Obecné jméno vlach = zedník.
Dobroslava Moldánová: Naše příjmení

Vlašák
„Vlašský salát (lidově vlašák) je druh salátu, jehož původ je nejasný. V Česku je název pravděpodobně odvozen z německého Fleischsalat, což se podle rakouského nebo bavorského dialektu vyslovuje vlášsalát, nebo podle italského původu, Vlach totiž bylo pojmenování Itala.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vla%C5%A1sk%C3%BD_sal­%C3%A1t

Valach = původ uimunský x Vlach = původ italský.

Další odpovědi
Kepler

Valach

I když to může být i kastrovaný uň. Vlach je Ital, potažmo i salát vlašák, podle něj pojmenovaný. To ostatní jsou patvary.

Alesh

Vlašák

15 dkg a dva rohlíky… dal bych si 🙂

paul1

Valach

Vinpe

Valach

Justin1

Valach

anonym

Alesh: Nyní jsem zmaten!

Drap

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Tak když je pak zde více možností…