Nellča

Píše se mně, mne, nebo mě?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o tvary osobního zájmena já. Projděte si skloňování, sama uvidíte, v kterých pádech se určité tvary používají.

Tvar mne je již knižní, takže se příliš nepoužívá. Ale ostatní dva ano.

Použijte pomůcku Tobě jako mně, Tě jako mě. Tebe jako mne (když ještě tvar uvidíte).

Podívejte se ještě do archivu. Otázky se opakují.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mne-nebo-me-dekuji-ti-ze-stale-stojis-pri-mne-me-dekuji

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=j%C3­%A1_1

Další odpovědi
Rokio

Ve 2. a 4. pádě mě a ve 3. a 6. pádě mně.

marci1

Skloňování zájmena já dělá problémy mnoha lidem, přesto se ale nejedná o nic složitého. Je nutné si jen zapamatovat jednoduché pravidlo: druhý čtvrtý, třetí šestý. Znamená to, že druhý a čtvrtý pád mají stejný tvar a třetí a šestý pád mají stejný tvar.

1.já
2.mě (mne)
3.mně
4.mě (mne)
5.–
6.mně
7.mnou
🙂
https://e-ott.info/2006/04/1­9/sklonovani-osobniho-zajmena-ja/

Grabca

Dobrý den, píše se všechno. Nejčastěji se používá mě a mně. Zájmeno mne je zastaralé a nezní příliš oblíbené. Zní tak trochu zvláštně a používají ho lidé, co neumějí rozlišit, kde se píše mě a kde mně. Lze ho použít všude, ale budete vypadat buď jako negramot nebo člověk mající tendenci se povyšovat nad ostatními.
Skvělá pomůcka jak rozlišit, kde používat mně a mě:
A: MNĚ: VAŠKOVI: dejte si místo zájmena jméno Vašek, tam kde je Vaškovi, je zároveň mně: Podej to mně(Vaškovi).
B:MĚ: VAŠKA: dejte si místo zájmena jméno Vašek, tam mde je Vaška, je zároveň mě: Políbil mě(Vaška).

Edison

Podle významu, který to má mít. Mne = mě, Mně = mi.

aliendrone

2. a 4. pád > mě (mne)
3. a 6. pád > mně (mi)

Taková jsou pravidla v knihách. V životě je jediné správné pravidlo > všechno patří MNĚ! ;) :D :D

Mc Merkurion

… jo, jak kdy, ještě taky mi …

led

Nejsou pravda aliendrone, tvá slová „všechno patří MNĚ!“ lží jsou přikrytá, Více bodů dostala již annas za svá slova pravdivá „Použijte pomůcku Tobě jako mně, Tě jako mě. Tebe jako mne“