Kepler

Pálí kovová ucha na nerezových hrncích?

Poohlížím se po nějakém tom nerezovém nádobí a zjišťuju, že velká většina je jen v provedení s kovovými uchy. Radši bych plastové. Mám totiž obavy, že při vaření se zahřívají nad únosnou míru a nechce se mi používat chňapky. Nebo jsou moje obavy liché?

https://www.4ho­me.cz/4home-8dilna-sada-nadobi-destiny,/

Pálí hodně i ta přinýtovaná?

Nejlepší odpověď
annas

Mám nerezové hrnce se „zlatými“ uchy, musím na přenášení používat chňapku.

Později jsem koupila vyšší pánev a nižší kastrol. Mají pevné úchytky z umělé hmoty, mohu je přenést přímo.

Stejně je to i s poklicí – na hrncích je "zlatá "kovová, na těch dvou z pevné umělé hmoty. Platí totéž, co jsem napsala výš.

Další odpovědi
nyjono

Jasně, že se zahřívají a pálí. Je to přece pořád kov a ten vede teplo.
Přinýtováním se přece nesníží vodivost 😁.
Pálí i přinýtovaná.
Prostě hřejí a pálí všechna kovová 🙂

ivzez

Mám jeden nerezový hrnec s „pozlacenými“ uchy a chytkou
poklice. Poklice je na konci varu teplejší, ale nepálí, ucha jak
kdy → zřejmě v závislosti na tom, jak dlouho vařím.
____

Mám radši kovová ucha, protože pak hrnec mohu použít i na pečení.
Prý existují i hrnce s plastovými odnímatelnými uchy, ale s těmi nemám
zkušenost. A nevím, jestli se tak vyrábějí i nerezové hrnce.

zjentek

Pálí!

Souhlas s annas- na nerezových hrncích a poklicích mám „zlaté“ úchyty (na poklicách i s teploměry- HEČ) a pálí to jak sviňa!

Cenobita

Teplo je do kovových „uch“ – rukojetí přenášeno tzv. vedením, Pokud ohřejete vodu na 100°C tak se přenáší nějaké teplo. Pokud ohřejete olej na 200°C a více tak se přenáší ještě více tepla. Z uvedeného je vidět, že ucha pálí úměrně tomu jak je vysoká teplota uvnitř hrnce. Plastové (bakelitové) rukojeti fungují jako izolace, ale jejich životnost není nekonečná, po čase se poškozují a upadnou. Nejhorší je pro plastové rukojeti vaření na plynu, nejlepší je vaření na elektrické plotně.

Dochy

Jen když se v tom hrnci vaří (či smaží, peče,…)
Osobně bych volil co nejjednodušší hrnec a chňapku (i když spíš dávám přednost utěrce)… Všechny ty přišroubované úchyty jsou jen kurvítka co hrnec brzo pošlou do kopru.

Kepler

Sem si myslel, že když ta ucha jsou třeba přinýtovaná, tak to vedení tepla je omezené. Ale asi ne.