Lukes888

Může být něco pravdivé, i když to nelze dokázat?

V rámci epistemologie, což je filozofie poznání, existují různé názory na to, co lze považovat za pravdivé. Skeptici tvrdí, že pravda by měla být ověřitelná, zatímco jiní, jako jsou existencialisté nebo mystici, mohou věřit, že některé pravdy přesahují empirické důkazy a mohou být pociťovány nebo prožívány subjektivně. To se často vztahuje na morální, estetické nebo duchovní pravdy.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Mně se líbí definice pravdy z jednoho protestsongu: Pravda je barová tanečnice, a pro každého zvlášť tančí.
Samozřejmě že existují pravdy, které nelze lidskými možnostmi dokázat.

Další odpovědi
elkon

Zdá se, že si pleteš poradnu, tady se s filozofií moc nepotkáš. A nebo se chceš jen předvádět s „chytrými“ výrazy.

Drap

Ano, může.

aliendrone

Jistěže ANO. Vezmi v potaz, že ti někdo může rozkopnout weytse. Když nebude úplně blbej (nenechá se při tom natočit na mobil, vidět někým [svědek] apod. lapnout), tak mu to prostě NEDOKÁŽEŠ. Což tvé AUAU weytsomeletě bude nějaká ne/pravda asi šumák. 😉 😁 😁

Kelt>>> Gmmm, proč to tak ohraničuješ? 😮 Lepší by bylo napsat, že za komančů byla pravda to, co tvrdila STRANA a vláda. Rozdíl oproti dnešku je v tom, že dnes je pravda to, co tvrdí strany, které jsou ve vládě. Podrobnosti PRAVDIVĚ a LÁSKYPLNĚ vysvětlí Pepa25. 😉 🙂

Tonda Káňa>>> Axiomy se nedokazují VŮBEC, a to proto, že jsou to AXIOMY. Z nich se vychází. Vše ostatní můžeš dokazovat právě pomocí úvah vycházejících z axiomů, o kterých se nediskutuje. 😉
Ale jebeš Kelta úpo zbytečně, bo MÁ PRAVDU s těmi rovnoběžkami protínajícími se v NEKONEČNU (v klasické euklidovské geometrii). Nekonečno (ve kterém se protnou) je prostě „moooooc“ daleko od nějakého počátku, úplně stejně daleko, jako „NIKDE se neprotnou“. 😛

Což BTW navozuje otázku „Budu-li mít 2 rovnoběžky, tak KTERÝM směrem se po nich vydat, aby se v nekonečnu protnuly? Totiž jde o to, že 2 přímky (pokud se protínají) se mohou protnout výhradně v JEDNOM bodě (což je AXIOM!), ergo kterým směrem se po přímce vydáš k průsečíku? Je to úplně jedno – ať se vydáš jedním směrem (nebo tím opačným), tak nakonec "docestuješ“ do STEJNÉHO JEDNOHO bodu – průsečíku v nekonečnu. 🙂

JJ, počkej jak se budeš rochnit v Cantorově nekonečnech. Takový Hilbertův hotel je pecka (jméno podle mého oblíbeného matematického génia Davida Hilberta). Ten má nekonečně pokojů. Dejme tomu, že jsou VŠECHNY pokoje obsazeny. A přijede další host. Je možné ho ubytovat, když jsou VŠECHNY pokoje obsazeny? JJ, ANO, JE to možné. Dokonce i kdyby přijel do Hilbertova hotelu (obsazeného) rovnou „Hilbertův autobus“ hostů (nekonečně hostů v autobusu) – i tak Je VŠECHNY v Hilbertově hotelu ubytuješ. A vůbec, tohle je prostě MEGASUPER téma k zamyšlení/pře­mýšlení. 🙂

Kelt

Za komoušů byla pravda to, co se někomu hodilo. No a v geometrii třeba platí, že rovnoběžky se protnou v nekonečnu.

Tonda Káňa

Třeba v matematicke máš axiomy, které se nedokazují, protože to těžko dokážeš. Třeba že dvě různoběžné přímky se protínají v jednom bodě. Takže tady to máš, je to možné. Ovšem, matematika je spešl, ta bude platit, i když bude realita úplně jiná 😁

Jinak si vem třeba takového Boha – třeba existuje, třeba ne. Třeba se nedá nijak dokázat, že existuje. To ovšem neznamená, že neexistuje. Zatím to treba akorát dokázat nedokážem. Zde bych tedy byl na straně mírného agnosticismu…

PS. elkona ignoruj, pro toho je cokoliv co je na vyšší zamyslení zavrženíhodné a zbytečné, nepraktické…😑

led

Kdo je lhář?
je to ten, kdo lže vědomě, jenž své představy vydává za pravdu,
nebo je to ten, kdo věří lži jejíž mocní říkají pravda,
může to být taky ten, co pravdu říct se nebojí i proti vůli mocných,
aneb já jestli pravdu dneška i dnů dávno prošlých, jež mnozí z nás, ja taky, prožili, jak fantasii píšu v příběhu života v budoucnosti?
Co je Pravda a co je Lež, když tyto sestry Myšlenky jsou na pohled lehce proměnlivé?

Rokio

Ano, například posmrtný život, či existence boha nebo mimozemšťanů.

Pepíček 666

Tzv. „dokázat“ (horečně šrotujícím mozkem) nejdou přinejmenším věci metafyzické (třeba Pámbůů), no a co? Co furt chcete dokazovat? A komu? Víte, jak jste s tím indiánům k smíchu?

malboris

Pravda sama jako taková

Binq

Ano. Například to může být pravděpodobné, i když ne jisté. To je třeba celá moderní věda.

Tonda Káňa

aliendron: už v Euklidových Základech je jasně řečeno, že rovnoběžky se nikdy neprotnou. Konkretně je tam něco ve smyslu „Rovnoběžky jsou takové úsečky, které leží v téže rovině a jejichž jakákoliv prodloužení se neprotínají.“

Když budu mít přímky y = 1 a y = 2, jak se podle tebe v nekonečnu protnou? Odkdy v nekonečnu platí, že 1 = 2? Tohle nejsou přeci nějaké nekonečné řady, kde Achyles v nekonečnu želvu dožene… Tohle je jednoduchá geometrie…

Klidně si vyhledej v Googlu hesla typu „Do parallel lines intersect at infinity?“ a najdeš tam spoustu diskuzí…

aliendrone

Tonda Káňa>>> Nepotřebuji nic hledat, VÍM to. 🙂 Euklidovská geometrie NEZNÁ nic jako „nekonečno“, V TOM JE ten háček/chyták, chápeš? Ten bod, ve kterém se PROTNOU (a který leží v nekonečnu) se nazývá NEVLASTNÍM BODEM těch rovnoběžek. logicky NEMÁ v euklidovské rovině koordináty (které by mít MĚL, jsme v euklidovské rovině!) Najdeš někde něco, když to tam NENÍ? Douč se afinitu a kolineaci, abys věděl vocogo.
NEBO
Si klidně dopočítej koordináty toho průsečíku (hezky po jedné 😉 ) až do NEKONEČNA. Až se tam dopočítáš (při tom ale STÁLE JSI v euklidovské rovině!) , tak PŘESNĚ TAM ten bod bude, to bude možná jednodušší. Už je ti to jasné? 😉

Tonda Káňa

Tím „v nekonečnu“ u toho Achilla myslím součet nekonečné řady za konečný čas.

led

Kelt: "Za komoušů byla pravda to, co se někomu hodilo. "
A dnes, keď už komouši nevládnu, to nie je rovnaké?
Dnes už žijeme v tom vysnívanom svete, kde pravda víťazí na lžou a nenávisťou?

aliendrone

Ametyst>>> Tedy s dovolením to shrnu – pravda (barová tanečnice) se dá nazvat i stručněji. Zkrátka DĚFFKA to je!!! Že mám pravdu, že ANO? 😉 😁 😁

Ametyst

Chytrej chlapec. 😁:-D:-D

da ny

Otázky „pravdy“ jsou zde už celkem ohrané téma…
viz. archiv
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=co+je+prav­da
Pravda může být:
• absolutní – neměnná, založená na faktech či důkazech.
• relativní – závislá na konkrétním pohledu, viz relativismus a kulturní relativismus
nebo také
• objektivní – nezávislá na subjektu
• subjektivní – závislá na osobě
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pravda

Takže, každý má tu svou..... 😉
Tady nemá smysl příliš filozofovat
a protože, každý má tu svou (subjektivní), o přednášky, bude sotva, nějaký zájem!

Tonda Káňa

Kelt: Jak jako, že se rovnoběžky protnou v nekonečnu? To neni pravda, aspoň ne v Euklidovské geometriii. Rovnoběžky jsou definovány v Euiklidovské geometrii tak, že se nikdy neprotnou. Dostuduj si geometrii ZŠ… 🙏