Máte nějaké rady/tipy, jak vyzrát nad ponorkovou nemocí v menším kolektivu lidí? Viz popis v otázce.

Bude rozdíl vyřešit situaci jen u sebe a pak v tom řešit ji celkově pro celý ten kolektiv?
Najdete řešení pro obě varianty?

Dávám zde podrobnější popis situace, aby se dalo dostat hlouběji do problematiky.

Viz: Popis jevu

Ponorková nemoc (zkráceně ponorka) je laické označení pro stav vzrůstajícího napětí, antipatie a nesnášenlivosti zejména v malých sociálních skupinách v uzavřeném prostoru.

Ponorková nemoc je vyvolána stereotypní situací s nedostatkem podnětů. Rozvíjí se v rámci nějakého uzavřeného kolektivu lidí, kteří spolu tráví mnoho času (ať už pracovně či soukromě). Snadno vzniká i mezi blízkými lidmi, kteří spolu za běžných okolností velmi dobře vycházejí např. v zaměstnání mezi kolegy, mezi partnery ve vztahu, na dovolené s přáteli apod. Jejím projevem jsou nejrůznější (zpočátku slovní) konflikty a eskalace napětí. Objevuje se zejména tam, kde není možné kontakt s ostatními členy skupiny alespoň krátkodobě přerušit. Ponorkové nemoci nejsou uchráněni ani profesionálové, kteří jsou na tyto stavy připraveni, například kosmonauti nebo polárníci.

Při ponorkové nemoci dochází zejména ke slovním útokům nebo i k fyzickému napadení druhé osoby, a to proto, že je svým chováním a jednáním pro agresora subjektivně nesnesitelná (lidově se často používá fráze „jde mi na nervy“). Ponorková nemoc se může vystupňovat až k agresivitě, skupinové psychóze, paranoii apod. Ve větších kolektivech se často stává, že si na sebe vytvoří vzájemnou averzi více lidí.

==========
Nějaké vlastní zkušenosti s tímto jevem?

  • Co zabralo?
  • Co naopak nezabralo?
  • Co dělat?
  • Co nedělat?

Budu rád pokud se zkusíte i trochu rozepsat. :)

Předem děkuji za odpovědi.

=============­============

Zatím dobré a zajímavé odpovědi, za které jsem rád. :)
Najdou se na toto i další názory?

Odpovědi
dubraro

Zdržovat se v tom kolektivu co nejméně, hledat příležitosti, jak alespoň na chvíli odejít. Soustředit se na svou činnosti a nevšímat si ostatních. Co možná se izolovat – sluchátka na uších, oči v knize.
Viz zkušenosti zaměstnanců, pracujících ve velkých společných kancelářích – vygooglujte si „jak přežít v open space“

xxx3

mít stále něco na práci. Nedávno skončila v USA taková ta simulace cesty na Mars, tam se tahle problematika řeší hodně, ale třeba na ISS to bude podobné. Jistě záleží i na vhodném složení kolektivu.

Cenobita

Napadají mne jen samé nekorektní postupy: třeba nalíčit nějaké pasti, připravit „prank“ a vydusit okolí, ale popravdě jsem to neměl zapotřebí, takže jsem to nedělal. Trošku ten kolektiv rozložit, pak začne platit: „když se dva perou třetí se směje“.

luckykubrt

Jediný možný způsob jak se ponorkové nemoci vyhnout je, aby celý kolektiv (podobně jako svědkové Jehovovi) si vzal příklad z Bible, kde nás Boží slovo nabádá, aby jsme oblékli Kristovu osobnost. Ježíš byl totiž mírný, laskavý a své učedníky, když chybovali nekritizoval, ale poučoval je. Tím, že lidé odmítají podřizovat se vyšší autoritě jako je Bůh Jehova nesou následky svého jednání. Tím je i ta ponorková nemoc, která vychází z demagogického „dělej si, co uznáš za vhodné.“ ☹

zjentek

V tom kolektivu bude mít kdejaký hňup díky zákonům svý právo, takže jaká rada/tip???