Hufnágl

Máme u nás ještě nějaký platný zákon, který byl schválený před rokem 1948?

Nejlepší odpověď
da ny

Zřejmě ještě máme.
Našla jsem namátkou:
„Konkrétně se jedná o zákon č. 61/1918 Sb., jímž se zrušují šlechtictví,..“

„Tak například vyhláška č. 175/1930 Sb. říká, že vysvědčení o absolvování oboru hostinského při odborné škole hostinské a hotelové v Mariánských“
„… zákon č. 131/1930 Sb., ve kterém se ukládá soudům, kterým byly nebo budou odevzdány veřejné knihy o nemovitostech……“
„…Z oblasti financí je možné připomenout zákon č. 190/1930 Sb., dle kterého se na zmírňování…“
Atd.: https://www.ksb­.cz/de/news-veroffentlichun­gen/artikel/504_za­kony-stare-jako-metuzalem
Něco se ješzě najde ;) Jiné pamatuje Metuzalém :D

Další odpovědi
Kepler

Ano, např.:

zákon č. 61/1918 Sb., jímž se ruší šlechtictví, řády a tituly
zákon č. 255/1921 Sb., kterým se zavádí 24 hodinové počítání času
zákon č. 179/1924 Sb., o zrušení svěřenství
zákon č. 54/1946 Sb., o letním čase

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1kon#Nej­star%C5%A1%C3%AD_plat­n%C3%A9_z%C3%A1ko­ny

annas

Ptáte se na „nějaký“ zákon, tedy použil jste neurčité zájmeno.

Zájmeno nějaký je zákon podrobně neurčený.
Zájmeno některý vyčleňuje něco z daného souboru, ale obecně.

I když jde o synonyma, je mezi rozdíl.

Některý člověk x nějaký člověk? Nějaký zákon x některý zákon?

Zajímá vás nějaký zákon, tudíž odpovídám.

  1. Nějaký platný zákon … – tedy např. nějaký zákon ústavní, nebo nějaký vydaný orgánem moci zákonodárné, nebo nějaký zákon vědecký atd. .
  2. a Některý platný … např. zákon o šlechtických titulech, který přijalo tehdejší Národní shromáždění.
  1. Ústavní zákon -např. jsme republika, i když dnes se názvy změnily. V čele je prezident.

Nějakých zákonů, ale i některých je víc. Řídím se významy slov ve vaší otázce.

Michaela66

Řada rakousko uherských v roce 1918 recipovaných zákonů, které nikdo nezrušil.

dudu

Mezi nejstarší, možná pro někoho překvapivě, patří stále platný zákon směnečný a šekový č. 191/1950 Sb.

Gonfaloniér

Je tu plno zákonů ještě z dob R-U. Když vznikla republika v roce 1918, zákony se moc nezměnily a navazovaly na ty monarchistické. Některé byly jen trochu pozměněny, u spousty z nich bylo napsáno, že byly vytvořeny r. 1918, 1919, 1920, ale ve stkutečnosti se jednalo o staré zákony, které ale byly platné v novém státě – a některé zůstaly přímo v platnosti z dob monarchie bez jekékoli změny nebo úpravy roku vydání toho zákona. Změnil se akorát režim (na republiku) a Československo se stalo samostatné – ústava, prezident, a pár zákonů s tím spojených. Podobně když moc převzali komunisti, změnil se režim a pár zákonů, ale velké množství starých zákonů zůstalo. Za nich se akorát „socializovaly“ ty zákony, které se přímo dotýkaly hlavně ekonomiky – její funkce a postavení lidí v ní.
Dnes je tolik zákonů (ze všech dob), tak chaotické, že ani odborníci nevědí kolik jich je a jak se v nich vyznat.

Pepa25

Celou řadu. Všechny zákony, které nebyly zrušeny, dál platí. Problém je, že celá řada předspisů něco zavedla nebo naopak zrušila a tím se vyčerpaly. Viz také slavné Benešovy dekrety – jsou nadále platné, ale už splnily svůj účel.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hufnágl

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Annas, když ta zájmena jaký, nějaký apod. se běžně používají i v tom významu jako tady. Připadá mi nesmyslné zrovna tohle pořád opravovat

annas

Dochy,

zde jde o psaný projev. Možná si někdo uvědomí, že zájmeno jaký a který se opravdu liší.

V mluveném jazyce to nevadí.

annas

Dochy,

v pravidlech je je napsané, že otázky mají být gramaticky správně. Podívejte se do archivu na otázku, kterou jsem nevložila já, ale Lamalam. Vidí i někteří jiní uživatelé.

Vím, že se zájmena používají chybně, proto přidáváme který – jaký/který. Je opravdu rozdíl mezi významem. Občas i někdo odpoví na jaký. Jak můžeme vědět, co dotyčného zajímá?

U kladného významu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pro-vas-slozite-pochopit-rozdil-mezi-zajmeny-jaky-a-ktery

I u záporného významu je určitý rozdíl. Potkáte nějakého člověka či některého člověka? Koho potkáte,?

Jenže PÁN Hufnágl – tak se sám nazývá – je neomylný, paviidelně píše, že ho Kosdex rozšiluje, češtiny se prý nenají … tudíž vždy je vinen někdo jiný.

Chybí mu slušnost …

annas

Oprava – Kodex rozčiluje …

Hufnágl

Příspěvek smazán administrátorem.