paul1

Mají něco společného slova vír, víra a vírus?

Asi je to jen náhodná podobnost.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo vir s používá ve výpočetní technice Přenesený význam – škodí stejně jako mikroorganismus.

A. Jinak význam slova pod ASJC

"vir ↓ virus
virus, vir, viru

  1. biol. nejmenší a nejjednodušší známá biologická jednotka s vlastním enzymovým systémem n. odkázaná na parazitický způsob života v buňkách bakterií, rostlin, zvířat a člověka, množící se v napadené buňce a schopná vyvolávat chorobné stavy (virózy): v. chřipky
  2. výp. tech. skrytý program zavedený do systému počítače a poškozující v počítači data n. programy: do počítačové sítě pronikl nový v.; v. se šíří pomocí elektronické pošty;"

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=vir
--

B. Etymologie Jiří Rejzek
vir(us) ‘mikroorganismus vyvolávající
choroby’, virový.
Převzato z moderních evropských . jazyků (něm. Virus, fr., angl. virus), v nichž bylo v 19. st. pro potřeby soudobé medicíny přejato z lat. vīrus ‘jed, otravná šťáva, sliz’.

víra, věrný, věrnost, věrnostní, nevěra,
věřit, věřící, věřitel, ověřit (si), pověřit,
prověřit, prověrka, svěřit (se), uvěřit,
zpronevěřit, zpronevěra, důvěra, pověra, bezvěrec.

Všeslovanský výraz staroslověnsky věra. Praslovanské *věra formálně odpovídá starohornoněmeckému wāra ‘věrnost, smlouva, záštita’, z ndoevropského . *u̯ērā.
dále je příbuzné německé . wahr ‘pravdivý, pravý’, latinsky . vērus tv. z indoevropského *u̯ēro- tv.

Původní význam našeho slova tedy byl asi ‘pravdivá věc, věrnost ap.’.!"

Další odpovědi
elkon

Podle mě ne a navíc vírus je nesmyl (má tam být krátké i).

Kelt

Virus je z řečtiny, víra je ze slovesa věřit, vir, znamená latinsky muž, vír – koloběh, vířit. Podobné jsou v tom, že začínají na stejné písmeno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

elkon: s dlouhým je to ve slovenštině.