Kelt

Kdy nebyla naše republika suverenní stát v uplynulých 100 letech? Nebo ne?

Byla tady otázka o suverenitě státu. Právo, zákony, studia. Ale vezměme si konkrétně naši republiku v letech 1918 – 2020. V kterých letech byla suverenní stát a kdy ne?
1918 – 1938 – První republika – byla suverenní,
1938 – 1945, Mnichov, Protektorát – nebyla suverenní
1945 – 1989 – Součástí RVHP, Varšavské smlouvy, museli jsme poslouchat Moskvu – nebyli jsme suverenní
1989 – 2020 – Se Slovenskem i bez něho, jsme součástí EU, takže bychom měli být suverenní.
Tak jak je to s tou suverenitou? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Bez suverentiy – – Vznikem Protektorátu vznikl nesuverenní útva Změna nastatla po skončení 2. světové války.

Dalíší údaje upřesním.

1948 – 1969 " Země se stala socialistickým státem pod sovětskou nadvládou s centrálně plánovanou ekonomikou . V roce 1960 se země oficiálně stala socialistickou republikou, Československou socialistickou republikou .
Byl to satelitní stát Sovětského svazu " To svrchvoanost neporušila.

Navíc v ústavě se definuje jako svrchovaný stát, protože veškerá moc patří lidu naší země.

Pro roce 1969 se naše republika stala formálně svrchovaným státem na rozdíl od předchozího období.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Komunistic­k%C3%BD_re%C5%BE­im_v_%C4%8Ces­koslovensku

https://cs.qwe­.wiki/wiki/Czechos­lovakia

Doplnění

"Mnozí politici si naivně představují národní suverenitu jako panenství, které buď je, nebo není, a když se ztratí, tak už vám ho nikdy nikdo nevrátí.

istorický proces evropské integrace byl ovšem od samého počátku koncipován jako projekt, v němž jednotlivé země omezují svou vlastní suverenitu, přenášejí ji na evropské instituce, ale také ji v rámci těchto institucí náležitě uplatňují."

https://www.e­uroskop.cz/9002/967­8/clanek/suve­renita-neni-panenstvi/

Další odpovědi
Michaela66

Souhlasím s Vaším rozpisem. Jen ti komunisté v tom dělají guláš. Řekla bych, že systém Národní fronty byl velmi nedemokratický, zajišťoval vítězství komunistů ve volbách. To na suverenitě státu však nic nemění. Po roce 68 bylo zřejmé, že si sami o sobě rozhodovat nemůžeme.

hapiky

Suveréní republika je tehdy, když je její suverénost či suverenita respektovaná.

Pepa25

ČR (ČSR) je suverénní od vyhlášení samostatnosti 28.10.1918 dodnes mimo období od 15.3.1939 do dubna/května 1945.

Kepler

Souhlasím!

led

Žiadny štát nemôže fungovať samostatne. Jeho politika a ekonomika je vzájomne pospájaná s ďalšími štátmi. Jeho suverenita je v skutočnosti fiktívna.
Vzhľadom na to, že v súčasnosti vo svete vládne ekonomika súkromného trhového hospodárstva, tí najbohatší zo súkromníkov si osobujú práva „kecať“ štátu do riadenia a štátnej ekonomiky.
Takže, ako to je so suverenitou štátu? Štát ju má toľko, koľko jej popustia tí, ktoré z úzadia riadia štáty.

PS.
Trochu sa v rokoch mýlite,
Ako súčasť RVHP, EU je ČSR, SR, ale aj ostatné členské štáty (v časoch RVHP) neskôr v EU) je suverenná v zmysle medzinárodných dohôd, v ostatnom musi! poslúchať Brusel (v pozadí Washington). Žiadne „darované“ peniaze z EU nie sú zadarmo.
Dnes sme napríklad „v srabe“ za pôžičku z MMF (Medzinárodný menový fond) v 60-tych rokoch s odkladom splátok po 30 rokov s rôznymi podmienkami, ktoré bolo treba postupne splniť… Od roku 1990 ju splácame aj s úrokmi.

Tak jak je to s tou suverenitou?

Kepler

led: ekonomická závislost nemá nic společného s politickou suverenitou. To by na Zemi neexistoval jediný suverénní stát. Ani Brusel neohrožuje naši suverenitu. Pouze zavádí společné politické postoje, které nám ale nejdou diktovány (viz skupina V4). Má samozřejmě vliv i na naši ekonomiku a sjednocuje legislativu i technické normy. To je ale asi tak všechno.

led

Kepler, nech vám ta naivita vydrží