zjentek

Je smyslné opakem nesmyslného?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste, který význam příd. jména smyslný, máte na mysli.

Toto přídavné jméno má více významů, i když dnes se používají zřídka, najdete je ale v literatuře.

Např. Kottův Česko-německé slovník uvádí významy.
Smyslný, rozumný, povážlivý, moudrý, opatrný
Opakem je
Nesmyslný, blázen, nemoudrý, smyslem pominutý, smyslů zbavený,na mysli nezdravý; v hlavu, v mozek uražený".

Smyslný, dnes erotický, uvádí jako ve významu tělesný, fyzický – k tomu významu antonymum s předponou ne- neexistuje.

Příruční slovník jazyka českého

  1. smyslný – dějící se, vnímaný pomocí smyslů, přístupný smyslům. Vše u vnímání smyslném jest pouze subjektivní. Durd.
  2. týkající se pohlavní vznětlivosti, erotický, sexuální. Mladá paní byla tak smyslná, že v ložnici její vypadalo prý to jako u nějaké kurtisány. Rez.
  3. zřídka – mající náležitý smysl, rozumný. Každý jeho rozkaz, smyslný nebo nesmyslný, byl na vlas plněn. Hol.

Nesmyslný

  1. nemající smysl, nic neznamenající. Deklamace byla často smyslu napříč, ano i nesmyslná.
  2. nerozumný, pošetilý, bláhový. To by byl nesmyslný člověk, který by, maje vlastní zahradu plnou ovoce, ze sousední kradl a ovoce cizí za své prodával. Něm"

--
Z toho vyplývá, že nesmyslný není antonymem smyslného ve významu erotickém.
Antonymum smyslného – např. nevyzývavý pohled; eroticky nedráždivý.

Ale v ostatním případech ano.

http://www.nechy­bujte.cz/
Stejně jako http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

.

Další odpovědi
marci1

Ne není. Opakem je „smysluplné“.
Smyslné je erotické, chlípné, žádostivé. 🙂

Efchen

Souhlasim s marci, nesmyslne znamena, ze to nedava smysl, neco hloupeho, neopodstatneneho, nespravneho. Takze opak bude i neco jako rozumne, chytre, spravne a samozrejme smysluplne.
Jako opak smyslneho bych rekla prazde, ploche, nijake nebo az frigidni.

Klaproth

Ne, štovice také nejsou opakem neštovic a smírný není opakem nesmírného.

zjentek

Marci1, aha, takže může to bejt opak. Když děkáš tam ty smyslný věci špatně, tak je to pak nesmyslný ;)