dust8

Jaký původ má slovo „otesánek“ a jaký je výraz pro ženu?

Nejlepší odpověď
annas

Doplňují odpovědi

Otesánek je postava z pohádky.

Základem původu pojmenování je sloveso tesat – o – tesat – otesan-ý – otesán-ek. Ženská varianta, i když se ptáte obecně, by byla otesan-ka. Ale tento výraz se nepoužívá.

Chlapec Otesánek byl tesáním vytvořený, byl opracovaný . Stejně oživlý Otesánek měl být i otesaný společensky, ale to se nepodařilo, stal se velkým žroutem, , ale to už je jiná skutečnost, Otesánkova vlastnost.

To, že byl otesánek žrout, jedlík, byla Otesánkova vlastnost. Pokud by Otesanka měla stejné vlastnosti, byla by velký jedlík, nebo žroutka.

Podst. jméno jedlík a Otesánek nevyjadřují rozdíly v pohlaví.

Podle dotazu by se otesaná dívka z pohledu jazyka nazývala Otesanka. Zda by byla či nebyla velký jedlík, o to vůbec nešlo.

Další odpovědi
quentos

Neznáš tu lidovou pohádku? Otesánek dostal jméno podle toho, jak vznikl – otesáním kusu dřeva z lesa. Jelikož v té pohádce žádný ženský protějšek neměl, musíme použít výraz „jedlice“…
Marci1: Erben tu pohádku pouze zaznamenal, není autorem.

marci1

Otesánek z pohádky K. J. Erbena byl ze špalíku vytesaný klouček – nenasytný žrout. Tudíž bychom mohli v ženském rodě použít výraz: „Žroutka“. 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.