paul1

Jaký máte názor na dopis panu jménem Jeffrey Sachs údajnému dezinformátorovi?

Tady je kope dopisu i s podpisy:
Vážený pane doktore Sachsi,

Jsme skupina ekonomů, včetně mnoha Ukrajinců, kteří byli zděšeni vašimi prohlášeními o ruské válce proti Ukrajině a byli nuceni napsat tento otevřený dopis, aby se zabývali některými historickými dezinterpretacemi a logickými omyly ve vaší argumentaci. Po vašich opakovaných vystoupeních v talk show jednoho z hlavních ruských propagandistů, Vladimira Solovjova (kromě výzvy k vymazání ukrajinských měst z povrchu zemského, vyzýval k jaderným úderům proti zemím NATO), jsme přezkoumali komentáře na vaší osobní webové stránce a všimli jsme si několika opakujících se vzorců. V následujícím textu bychom vás rádi upozornili na tato zkreslená prohlášení spolu s naší stručnou odpovědí.

Soudci ICC vydali zatykač na Vladimira Vladimiroviče Pu­tina

Vzor #1: Popírání agentury Ukrajiny

Ve svém článku „Nová světová ekonomika“ z 10. ledna 2023 píšete: „Byl to koneckonců pokus USA rozšířit NATO o Gruzii a Ukrajinu, který vyvolal války v Gruzii (v roce 2010) a na Ukrajině (2014 až do současnosti).“ Podobně ve svém článku „Co se Ukrajina potřebuje naučit od Afghánistánu“ z 13. února 2023 píšete: "Zástupná válka na Ukrajině začala před devíti lety, kdy americká vláda podpořila svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Janukovyčovým hříchem z pohledu USA byl jeho pokus udržet ukrajinskou neutralitu navzdory americké touze rozšířit NATO o Ukrajinu (a Gruzii).

Uveďme si na pravou míru historické události z let 2013–2014, na které narážíte výše uvedenými dezinformačními prohlášeními: Euromajdan neměl nic společného s NATO, ani s USA. Počáteční protest byl vyvolán rozhodnutím Viktora Janukovyče nepodepsat asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou, přestože tato dohoda prošla ukrajinským parlamentem drtivou většinou a těší se široké podpoře mezi ukrajinským obyvatelstvem. Rozhodnutí Janukovyčova režimu reagovat brutálním bitím pokojných demonstrantů (většinou studentů) v noci 30. listopadu 2013 jen dále odcizilo obyvatelstvo a zintenzivnilo protesty. Po přijetí souboru zákonů zakazujících svobodu tisku a shromažďování (běžně nazývaných „zákony diktatury“) Janukovyčem v lednu 2014 se Euromajdan změnil v širší hnutí proti zneužívání moci vládou a korupci, policejní brutalitě a porušování lidských práv – které dnes označujeme jako revoluci důstojnosti. Vstup Ukrajiny do NATO nikdy nebyl cílem tohoto hnutí. Proto jsou vaše pokusy vystopovat počátek války k „NATO“ historicky nepřesné. Navíc zacházet s Ukrajinou jako s pěšákem na americké geopolitické šachovnici je políček do tváře milionům Ukrajinců, kteří riskovali své životy během revoluce důstojnosti.

Vzor #2: NATO vyprovokovalo Rusko

Opakovaně zdůrazňujete, že expanze NATO Rusko vyprovokovala (např. „NATO by se nemělo rozšiřovat, protože to ohrožuje bezpečnost Ruska,“ z vašeho rozhovoru s Isaacem Chotinerem v New Yorkeru z 27. února 2023).

Chceme vás upozornit na několik faktů. V roce 1939 to byl Sovětský svaz a nacistické Německo, které napadly Polsko. V roce 1940 to byl Sovětský svaz, který napadl pobaltské země. V roce 1940 to byl Sovětský svaz, který anektoval části Rumunska. V roce 1956 to byl Sovětský svaz, který napadl Maďarsko. V roce 1968 to byl Sovětský svaz, kdo napadl Československo. Polsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko, Maďarsko ani Československo nenapadly Rusko ani Sovětský svaz. Z těchto zemí nepřišla žádná hrozba. Ale tyto země byly napadeny SSSR/Ruskem. To je důvod, proč tyto země chtěly vstoupit do NATO. Od vstupu do NATO nebyla žádná z těchto zemí znovu napadena Ruskem.

Stejně jako tyto země, Ukrajina (jejíž vojenský rozpočet činil v roce 2, před ruskou vojenskou agresí proti ní, pouhých 9,2013 miliardy dolarů) chce mít bezpečnost a mír. Nechce být znovu napadena Ruskem (jehož vojenský rozpočet v roce 2013 činil 68 miliard dolarů). Vzhledem k tomu, že souhlas Ukrajiny vzdát se svých jaderných zbraní v roce 1994 výměnou za bezpečnostní „záruky“ USA, Velké Británie a Ruska (!) neudělal nic, aby zabránil ruské agresi, v současné době je jedinou věrohodnou zárukou členství v NATO.

Chceme vás také upozornit na skutečnost, že Finsko a Švédsko požádaly o členství v NATO v reakci na ruskou agresi, a přesto si Rusko nestěžovalo na vstup těchto dvou zemí do NATO. Nezdá se, že by vás vstup těchto dvou zemí do NATO nějak zvlášť znepokojoval. Toto rozdílné zacházení mezi Ukrajinou a Finskem/Švédskem legitimizuje „sféry vlivu“, což je představa, která se zdá být vhodná pro věk impérií a ne pro moderní éru.

Vzorec #3: Popírání suverénní integrity Ukrajiny

Ve svém rozhovoru pro Democracy Now! 6. prosince 2022 jste řekl: „Takže můj názor je, že […] Krym historicky byl a v budoucnu bude přinejmenším de facto ruský.“

Rádi bychom vám připomněli, že ruská anexe Krymu v roce 2014 porušila Budapešťské memorandum (ve kterém se zavázalo respektovat a chránit ukrajinské hranice, včetně Krymu), Smlouvu o přátelství, partnerství a spolupráci (kterou Rusko podepsalo s Ukrajinou v roce 1997 se stejnými sliby) a podle tohoto řádu Mezinárodního soudního dvora OSN, porušila mezinárodní právo. Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN mělo Rusko chránit mír, ale místo toho porušilo základní princip OSN (článek 2 Charty OSN: „Všichni členové se ve svých mezinárodních vztazích zdrží hrozby silou nebo použití síly proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti jakéhokoli státu, nebo jakýmkoli jiným způsobem, který je v rozporu s cíli Organizace spojených národů.“). Celá světová bezpečnostní architektura po druhé světové válce je založena na předpokladu, že hranice zemí (bez ohledu na historické pozadí) nelze změnit silou, aby byl zachován mír, jak ve svém slavném projevu zdůraznil keňský velvyslanec při OSN. Pokud je jaderné mocnosti dovoleno anektovat území jiné země, jak se jí zlíbí, pak se žádná země na světě nemůže cítit bezpečně.

Tím, že trváte na tom, že Rusko si může Krym ponechat, vytváříte implicitní předpoklad, že pokud to bude Rusku dovoleno, nechá zbytek Ukrajiny v míru. To však prokazatelně není pravda, protože ruské „de facto“ vlastnictví Krymu v letech 2014–2022 nijak nevyloučilo jeho současnou agresi. Cílem Putina je „definitivně vyřešit ukrajinskou otázku“, tj. zcela zničit Ukrajinu a anektovat celé její území. Anexí Krymu tedy „neobnovil historickou spravedlnost“ – jen připravil odrazový můstek pro další vojenské útoky na Ukrajinu. Proto je obnovení kontroly Ukrajiny nad celým jejím územím klíčové nejen pro bezpečnost Ukrajiny, ale také pro bezpečnost všech ostatních národů (posílením poučení, že agresorům by zábory půdy neměly procházet!).

Také uvádíte, že „Rusko určitě nikdy nepřijme NATO na Ukrajině“. Pro vaši informaci, Charta OSN zdůrazňuje sebeurčení národů jako klíčový princip. Není na Rusku, aby rozhodovalo o tom, k jakým alianci nebo odborům se Ukrajina připojí nebo nepřipojí. Ukrajina má svou vlastní demokraticky zvolenou vládu (ne diktaturu, jako v Rusku) a tato vláda, po konzultaci s ukrajinským lidem, rozhodne, zda Ukrajina vstoupí nebo nevstoupí do NATO. Stejně tak mají země NATO plné právo samy se rozhodnout, koho by chtěly přivítat ve své alianci.

Vzor #4: Prosazování mírových plánů Kremlu

Ve výše zmíněném článku „Co se Ukrajina potřebuje naučit od Afghánistánu“ píšete: „Základ pro mír je jasný. Ukrajina by byla neutrální zemí mimo NATO. Krym by zůstal domovem ruské černomořské námořní flotily, jak tomu bylo od roku 1783. Pro Donbas by bylo nalezeno praktické řešení, jako je územní rozdělení, autonomie nebo linie příměří.“

Zatímco váš návrh je dokonale v souladu s návrhem ruských propagandistů, ponechává nezodpovězenou klíčovou otázku z ukrajinské perspektivy: Na základě jakých důkazů věříte sériovému válečnému štváči, který při mnoha příležitostech prohlásil, že Ukrajina neexistuje, že se spokojí s Krymem a Donbasem a nepokusí se okupovat celou zemi? Dokud nenajdete přesvědčivou odpověď na tuto otázku, rádi bychom vás požádali, abyste se odvolali na 10bodový mírový plán navržený prezidentem Zelenským a plně podporovaný ukrajinským lidem. Opakování kremelských „mírových plánů“ by jen prodloužilo utrpení ukrajinského lidu.

Psát, že pokud by Ukrajina nabídla Putinovi Krym a Donbas v prosinci 2021 nebo březnu 2022, pak „boje ustaly, ruská vojska by opustila Ukrajinu a suverenita Ukrajiny by byla zaručena Radou bezpečnosti OSN a dalšími národy“, je jen zbožným přáním. Mírová jednání na začátku roku 2022 ztroskotala ne kvůli neexistující americké intervenci, ale proto, že Rusko požadovalo bezpodmínečnou kapitulaci Ukrajiny (a stále to dělá!). Vzpomeňte si, že cílem Ruska na Ukrajině byla „demilitarizace a denacifikace“. Co znamená „denacifikace“, vysvětlil jeden z Putinových politických poradců, Timofej Sergejcev, ve svém článku „Co by mělo Rusko dělat s Ukrajinou?“ Tam obhajoval brutální zničení ukrajinského národa, včetně zabití milionů lidí a „převýchovy“ ostatních. Rusové již začali tyto plány realizovat na okupovaných územích Ukrajiny.

Doporučujeme, abyste si přečetli celý Sergejcevův text, ale několik pasáží jasně ukazuje, co má na mysli: „země, která je denacifikována, nemůže mít suverenitu“, „Denacifikace bude nevyhnutelně zahrnovat de-ukrajinizaci – odmítnutí rozsáhlé umělé inflace etnické složky v sebeidentifikaci obyvatelstva historických území Malorusko a Novoruska, která byla zahájena sovětskými úřady“, „denacifikace Ukrajiny znamená její nevyhnutelnou deevropeizaci“, [denacifikace implikuje…] „zabavení vzdělávacích materiálů a zákaz vzdělávacích programů na všech úrovních, které obsahují nacistické ideologické směrnice“ (ve svém článku Sergeitsev opakovaně nazývá Ukrajince „nacisty“).

Zdá se, že si neuvědomujete, že v souladu s touto rétorikou se Rusko dopouští strašlivých válečných zločinů, jak je zdokumentovala OSN a mnoho dalších. Nedokážeme rozpoznat žádný náznak skutečného zájmu o mír z pokračujících ruských zvěrstev.

Vyzýváme vás, abyste přehodnotili svůj postoj k názoru, že Rusko má zájem na mírových rozhovorech v dobré víře.

Vzor #5. Prezentace Ukrajiny jako rozdělené země

V článku „Co se Ukrajina potřebuje naučit od Afghánistánu“ také uvádíte, že "USA přehlédly dvě tvrdé politické reality na Ukrajině. První je, že Ukrajina je hluboce etnicky a politicky rozdělena mezi Rusy nenávidějící nacionalisty na západní Ukrajině a etnické Rusy na východní Ukrajině a Krymu.

Toto prohlášení odráží ruskou politickou technologii, která byla poprvé použita během prezidentských voleb v roce 2004 a kterou Rusové stále používají k ospravedlnění „denacifikace“ Ukrajiny dodnes. Doporučujeme vám, abyste se podívali na skutečná empirická fakta a historii.

V roce 1991 hlasovaly všechny regiony Ukrajiny pro nezávislost. Včetně Krymu.

Podle sčítání lidu z roku 2001 (nejnovější údaje o sebeidentifi­kovaném etnickém původu dostupné pro Ukrajinu) je ukrajinská populace většinová ve všech regionech Ukrajiny, s výjimkou Krymu. A když mluvíme o Krymu, měli bychom se ptát, proč má etnické složení, které má. Má ruskou většinu kvůli sérii genocid a deportací, počínaje jeho první okupací Ruskem v roce 1783 a nedávným v roce 1944, kdy byli krymští Tataři deportováni do odlehlých částí Sovětského svazu. Původní obyvatelé Krymu byli deportováni, zabiti a nahrazeni Rusy. Podobnou taktiku používalo Rusko během několika genocidů Ukrajinců – například během velkého hladomoru v letech 1932–33 přišli Rusové žít do domů Ukrajinců, kteří zemřeli hladomorem. Rusko používá stejnou taktiku výměny obyvatelstva dnes, v současné válce: deportuje ukrajinské obyvatelstvo, násilně adoptuje ukrajinské děti nebo je „převychovává“ (vymývá mozky) poté, co je násilně rozdělí s jejich rodinami.

Kromě čistek ukrajinského a jiného domorodého obyvatelstva Rusko používalo „měkčí“ taktiky, jako je rusifikace, tj. odrazování od učení a používání ukrajinského jazyka ve všech sférách. Rusifikace probíhá již po staletí. Její nástroje byly dosti různorodé – od „míchání“ lidí vysíláním Ukrajinců za prací do Ruska a posíláním Rusů studovat nebo pracovat na Ukrajině, přes téměř znemožnění ukrajinsky mluvících lidí dostat se na univerzity, přes reprezentaci ukrajinského jazyka a kultury jako zaostalé a podřadné „velké ruské kultury“, až po krádeže ukrajinského kulturního dědictví (např. teprve nyní začala světová muzea správně identifikovat Ukrajinští umělci prezentovaní Ruskem jako Rusové a stovky tisíc artefaktů uloupených z ukrajinských muzeí od roku 2014 a zejména během posledního roku). Ostré jazykové diskuse jsou tedy přirozenou reakcí na historické pokusy Ruska potlačit jakékoli obnovení práv ukrajinského jazyka. Navzdory této historii útlaku Ukrajinci postupně přecházeli na ukrajinštinu a ruská totální invaze tento proces zintenzivnila.

Nedávné průzkumy veřejného mínění ukazují, že bez ohledu na jazyk nebo místo, Ukrajinci drtivou většinou (80%) odmítají územní ústupky Rusku. Průzkumy také ukazují, že 85 procent Ukrajinců se identifikuje především jako občané Ukrajiny, na rozdíl od obyvatel svého regionu, zástupců etnické menšiny nebo nějakého jiného identifikátoru. To je v rozdělené zemi stěží možné.

Stručně řečeno, vítáme váš zájem o Ukrajinu. Pokud je však vaším cílem být užitečný a vytvářet konstruktivní návrhy, jak ukončit válku, domníváme se, že tohoto cíle nebylo dosaženo. Vaše intervence představují zkreslený obraz původu a záměrů ruské invaze, míchají fakta a subjektivní interpretace a propagují příběhy Kremlu. Ukrajina není geopolitickým pěšákem nebo rozděleným národem, Ukrajina má právo rozhodovat o své vlastní budoucnosti, Ukrajina od získání nezávislosti v roce 1991 nenapadla žádnou zemi. Neexistuje žádné ospravedlnění pro ruskou agresivní válku. Určujícími principy pro jakékoli diskuse o spravedlivém míru by měl být jasný morální kompas, respekt k mezinárodnímu právu a pevné pochopení ukrajinských dějin.

S pozdravem

Bohdan Kukharskyy, City University of New York

Anastassia Fedyk, Kalifornská univerzita, Berkeley

Jurij Gorodničenko, Kalifornská univerzita, Berkeley

Ilona Sologoub, nevládní organizace VoxUkraine

Tatyana Deryugina, University of Illinois

Tania Babina, Kolumbijská univerzita

James Hodson, AI for Good Foundation

Tetyana Balyuk, Emory University

Robert Eberhart, Stanfordova univerzita

Oskar Kowalewski, IESEG School of Management, Francie

Jerzy Konieczny, Wilfrid Laurier University a Mezinárodní centrum pro ekonomickou analýzu

Mishel Ghassibe, CREi, UPF a BSE

Garry Sotnik, Stanfordova univerzita

Yangbo Du, skupina společností INNOVO

Stan Veuger, American Enterprise Institute for Public Policy Research

Pavel Kuchar, katedra politické ekonomie, King's College Lon­don

Moše Hazan, Telavivská univerzita

Fabio Ghironi, Washingtonská univerzita

Harry Pei, katedra ekonomie, Northwestern University

Matilde Bombardini, UC Berkeley

Oleg Gredil, Tulane University

Andriy Shkilko, Wilfrid Laurier University

Oleksandra Betliy, Institut pro ekonomický výzkum a politické poradenství

Santiago Sanchez-Pages, King's College London

Vadim Elenev, Johns Hopkins University

Dariia Mykhailyshyna, Boloňská univerzita

Valeria Fedyk, London Business School

Grigory Franguridi, University of Southern California

Andrii Bilovusiak, London School of Economics

Ioannis Kospentaris, Virginia Commonwealth University

Benjamin Moll, London School of Economics

Lubo Litov, Price College of Business, OU

Pavel Bacheríkov, UC Berkeley Haas

Robert Scott Richards, generální ředitel, CrossBoundary

Samuel C. Ramer, katedra historie, Tulane University

Olena Ogrokhina, Lafayette College

Michael Landesmann, Vídeňský institut pro mezinárodní ekonomická studia

Matthew Holian, Státní univerzita v San Jose

Petra Sinagl, University of Iowa

Jeanine Miklos-Thal, Rochesterská univerzita

Wojciech Kopczuk, Kolumbijská univerzita

Jonathan Meer, Texas A&M University

Tetiana Bogdan, Akademie finančního řízení Ministerstva financí Ukrajiny

Mats Marcusson, úředník Evropské komise ve výslužbě

Alminas Zaldokas, HKUST

Christian R. Proaño, Univerzita v Bambergu, Německo

Michael Weber, Chicagská univerzita

Daniel Spiro, Univerzita v Uppsale

Hlib Vyšlinskij, Centrum pro hospodářskou strategii

Martin Labaj, Ekonomická univerzita v Bratislavě

Jacques Crémer, Toulouse School of Economics

Marc Fleurbaey, Pařížská ekonomická škola

Dmitrij Sergejev, Bocconiho univerzita

Oleksandra Moskalenko, London School of Economics and Political Sciences

Olga Pindyuk, Vienna Institute for International Economic Studies

Swapnil Singh, Litevská národní banka

Yevhenii Usenko, Massachusetts Institute of Technology

Oleksandr Vostriakov, Kyjev National Economic University pojmenován po Vadym Hetman

Julian Reif, University of Illinois

Ernst Maug, Univerzita v Mannheimu

Olga Shurchkov, Wellesley College

Vladimir Dubrovskiy, CASE Ukrajina

Niko Jaakkola, Boloňská univerzita

Anders Olofsgård, SITE/Stockholm School of Economics

Leonid Krasnozhon, Loyola University New Orleans

Jesper Roine, Stockholm Institute of Transition Economics, SSE

Krassen Stanchev, Sofijská univerzita a Institut pro tržní ekonomiku

Brendan O'Flaherty, Kolumbijská univerzita

Samuel Rosen, Temple University

Francois Joinneau, „Podnikatelé pro Ukrajinu“/Tuvalu 51

Torbjörn Becker, ředitel Stockholmského institutu transformační ekonomie

Maria Perrotta Berlin, SITE, Stockholm School of Economics

Oleksij Kryvcov

Inna Semenets-Orlová, Meziregionální akademie personálního managementu

Denis de Crombrugghe, Nazarbajevova univerzita

Olena Mykolenko, VN Charkovská národní univerzita

Solomiya Shpak, Kyjevská ekonomická škola

Oleksandr Talavera, Birminghamská univerzita

Kevin Berry, Aljašská univerzita v Anchorage

Denys Bondar, Tulane University

Kálmán Mizsei

Artur Doshchyn, Oxfordská univerzita

Robert Östling, Stockholm School of Economics

Oleksandr Petryk

Vera Kichanova, King's College London

Mariia Panga, Univerzita George Masona

Oleg Itskhoki, UCLA

Lina Zadorožňa, Kyjevská ekonomická škola

Dominic Lusinchi, UC Berkeley Extension, instruktor (ve výslužbě)

John S. Earle, Univerzita George Masona

Scott Gehlbach, Chicagská univerzita

Konstantin Sonin, Chicagská univerzita

Olena Havrylchyk, Univerzita Paříž 1 Pantheon-Sorbonne

Floyd Zhang, Instacart (dříve Stanford)

David Zaikin, zakladatel Ukraine Momentum, generální ředitel Key Elements Group.

Piroska Nagy-Mohacsi, London School of Economics and Political Science (LSE)

Szymon Sacher, Kolumbijská univerzita

Iikka Korhonen, Finská centrální banka

Sebastian Buhai, SOFI na Stockholmské univerzitě

Sergei Guriev, Sciences Po, Paříž

Gerard Roland, UC Berkeley

Daniel Ershov, University College London School of Management

Denis Ivanov, Korvínova univerzita v Budapešti

Jacob Funk Kirkegaard, Peterson Institute For International Economics

Alexander Rodnyansky, University of Cambridge

Aleksandr Kljucnikov, Evropské centrum pro podnikový výzkum, Panevropská univerzita, Česko

Rohan Dutta, McGillova univerzita

Natálie Frantová

Rok Spruk, Univerzita v Lublani

Bohdan Slavko, JPMorgan Chase & Co

Oleksandr Shepotylo, Aston University

Andrew Kosenko, Marist College

Bart Lipman, Bostonská univerzita

Yang Xie, Kalifornská univerzita, Riverside

James S. Henry, Global Justice Fellow a přednášející, Yale University

Jan Fidrmuc, Université de Lille

Michal Zator, Univerzita Notre Dame

Nina Baranchuk, Texaská univerzita v Dallasu

Jonathan Schulz, Univerzita George Masona

Jakub Steiner, Cerge-Ei a Curych U

Sergej V. Popov, Cardiffská univerzita

Heski Bar-Isaac, Torontská univerzita

Evan Sadler, Kolumbijská univerzita

Christoph Kronenberg, Univerzita Duisburg-Essen

Bart Edes, profesor praxe, McGill University

Lucan Way, Torontská univerzita

Jerg Gutmann, Univerzita v Hamburku

Andy Semotiuk, prezident – Centrum pro východoevropskou demokracii

Hanna Vakhitova, Kyjevská ekonomická škola / Syddansk Universitet

Pedro Romero-Aleman, Universidad San Francisco de Quito

Michał Białek, Vratislavská univerzita

James S. Henry, Global Justice Fellow a přednášející, Yale University

Nik Gabrovšek

Rudi Bachmann, Univerzita Notre Dame

Alexander Karaivanov, Univerzita Simona Frasera

Aniol Llorente-Saguer, Queen Mary University of London

Hanna Onyshchenko, doktorandka, Michiganská univerzita

Olivier Coibion, Texaská univerzita v Austinu

Tomasz Mickiewicz, Aston University, Birmingham, Velká Británie

Andrij Tsapin, Národní banka Ukrajiny

Daniel Heyen, RPTU Kaiserslautern-Landau

Andrey Fradkin, Bostonská univerzita

Charles Wyplosz, The Graduate Institute, Ženeva

Antonio Mele, London School of Economics

Tymofiy Mylovanov, Kyjevská ekonomická škola

Andrii Parkhomenko, University of Southern California

George Loginov, Augustana University

Chris Doucouliagos, Deakin University

Vlad Mykhnenko, Program udržitelného rozvoje měst, Oxfordská univerzita, Velká Británie

Kjeld Schmidt, Kodaňská obchodní škola

Eric Chaney, Institut Montaigne

Ilya Shpitser, Univerzita Johnse Hopkinse

Taras Wolczuk, London School of Economics

Harry de Gorter, Cornellova univerzita

Clemens Buchen, WHU-Otto Beisheim School of Management, Vallendar, Německo

Piotr Arak, Polský ekonomický institut

Greg Wright, UC Merced

Mitja Steinbacher, Fakulta práva a obchodních studií, Katolický institut

Karl T. Muth, Booth School of Business, Chicagská univerzita

Pedro Bento, Texas A&M University

Danilo Guaitoli, New York University

Rick Della

Alex Eble, Kolumbijská univerzita

Michael Tedesco, Ohio University

Victoria Malko, katedra historie, Kalifornská státní univerzita, Fresno

Carlos Gomez-Lopez, HSBC

James S. Henry, generální ředitel, Sag Harbor Group

Chris Doucouliagos, Deakin University

Reuben Kline, Univerzita Stony Brook

Daron Acemoglu, MIT

Martin Kahanec, Středoevropská univerzita, CELSI a EUBA

Vadim Marmer, Univerzita Britské Kolumbie

James S. Henry, generální ředitel, Sag Harbor Group

Germà Bel, Universitat de Barcelona

Marcel Smolka, Univerzita Flensburg

Antonín Sukach

Christopher A. Hartwell, Curyšská univerzita aplikovaných věd

Adrien Couturier, LSE

Vladimír Novák, Národní banka Slovenska

Yuki Takahashi, Evropský univerzitní institut

Philippe Gabriel, Avignon Université et Laboratoire interdisciplinaire de recherche en didactique éducation et formation

Pauric Brophy, GDSI Limited, Galway, Irsko

Mark V. Pauly, Pensylvánská univerzita

Garance Genicot, Georgetownská univerzita

Vitalij Radskij, UNC kaple Hill

Rune Jansen Hagen, Univerzita v Bergenu

Olena Ivus, Queen's University

Lars Handrich, DIW Econ, Berlín/Německo

Ekaterina Zhuravskaya, Pařížská ekonomická škola

László Halpern, Ekonomický institut, Budapešť

Nicolas Gavoille, Stockholm School of Economics v Rize

Lyubov Zhyznomirska, docentka, katedra politologie, Saint Mary's University (Kanada)

Alex Krumer, Molde University College

Adrian Ivakhiv, Vermontská univerzita

Michael Spagat, Royal Holloway University of London

Cathy Schneider, American University School of International Service

Matthew Pauly, Michiganská státní univerzita

Florin Bilbiie, Univerzita v Cambridge

Irwin Collier, Freie Universität Berlin (v.v.)

Andrzej Skrzypacz, Stanford

Timur Kuran, Dukeova univerzita

Athena Small, University of Virginia

Lena Edlund, Kolumbijská univerzita

Serhii Abramenko, EIEF

Mauricio Drelichman, Univerzita Britské Kolumbie

Raymond Riezman, Aarhuská univerzita

Igor Masten, Univerzita v Lublani, School of Economics and Business

Joseph Steinberg, Torontská univerzita

Hans-Joachim Voth, Univerzita v Curychu

Edgar Morgenroth, Dublin City University

Vitalij Rjabinin, Imperial College London

Anna Nagurney, University of Massachusetts Amherst

Serhiy Stepanchuk, Univerzita v Southamptonu

Piotr Zoch, Varšavská univerzita a FAME | HROZEN

Colin Rowat, Birminghamská univerzita

Jim Leitzel, Chicagská univerzita

Jevgenij Tymovskyj, student

William Szuch, UkeTube – ukrajinské video

Ole Agersnap, Princetonská univerzita

Clara E. Dismuke-Greer, Health Economics Resource Center, VA Palo Alto Health Care System

Rick Harbaugh, Indiana University

Margarete Biallasová

David Jaeger, Univerzita St Andrews

Germán Gieczewski, Princetonská univerzita

Jana Kunicová

Lee Ohanian, UCLA

Andy Zapechelnyuk, Univerzita v Edinburghu

Mark E. Schaffer, Heriot-Wattova univerzita

Jacopo Mazza, Utrecht University School of Economics

Silvester van Koten, Univerzita Jana Evangelisty v Ústí nad Labem (UJEP)

Tetiana Albrecht, studentka magisterského studia bezpečnosti a diplomacie, Telavivská univerzita

Artem Korzhenevych, TU Drážďany, Německo

Paul Klein, Stockholmská univerzita

Philip Ushchev, Université Libre de Bruxelles

Julia Korosteleva, profesorka podnikové ekonomiky

Giovanni Caggiano, Univerzita v Padově

Sergej Alexejev, Univerzita v Sydney

Pawel Bukowski, University College London

Fabian Lange, McGillova univerzita

Paul De Grauwe, London School of Economics

Lorenz Kueng, Univerzita v Luganu

Andrei Belyi, Univerzita východního Finska

Louis Furmanski, University of Central Okalhoma

Maxim Mironov, IE Business School

Benjamin Hilgenstock, KSE Institute

Elina Ribaková

Elodie Douarin, UCL SSEES

Gabriel Lee, Univerzita v Regensburgu, Německo

Iryna Stewen, Univerzita v Mohuči a Univerzita v Curychu

David Lambert

Ewa Karwowski, King's College London

Roman Sheremeta, Americká univerzita v Kyjevě

Paul Terdal, sdružení sesterských měst Portland-Lvov

Dmytro Hryshko, University of Alberta

Anders Aslund, Stockholm Free World Forum

Tomislav Ladika, docent financí

Iryna Franková

Volodymyr Bilotkach, Purdue University

Daniel Philpott, Univerzita Notre Dame

Ian Gaunt, mezinárodní arbitr

Olha Krupa, Univerzita v Seattlu

Olga Slivko, Rotterdam School of Management, Erasmus University

Xavier Jaravel, London School of Economics

Franco Bruni, Bocconiho univerzita a ISPI

Pavel Rytíř

Roberton Williams, Marylandská univerzita

Gerhard Riener, Univerzita v Southamptonu

Victoria Hui, Univerzita Notre Dame

Olha Marková

Vita Faychuk, Gustavus Adolphus College

Tetyana Shlikhar, Univerzita Notre Dame

Richard Green, University of Southern California

Mykola Riabchuk, výzkumný pracovník, NIAS

Michael Koziupa, Ukrajinský kongresový výbor Ameriky, Inc., – Koordinační rada New Jersey

Douglas Almond, SIPA a ekonomie

Michal Myck, Centrum pro ekonomické analýzy, CenEA

Kevin Costa, Massachusetts Democratic State Committee

Myroslav Marynovych, Ukrajinská katolická univerzita, Lvov, Ukrajina

Györgyike Margit Trautmanné Zsigri,

Laada Bilaniuk, Washingtonská univerzita

Bohdan Kordan, Univerzita v Saskatchewanu

Victor Rodwin, New York University

Michail Galašin, UCLA

David Marples, University of Alberta

Michael Alexeev, Indiana University – Bloomington, IN

Zenon Radewych

John Weiss, Cornellova univerzita

Ezechiel Emanuel, Iniversity of Pennsylvania

Ben Fitzhugh, Univerzita ve Wasingtonu

Peter Zalmajev, Eurasia Democracy Initiative, ředitel

Attila Ratfai, Středoevropská univerzita

Myron Spolsky, konference Plast

Miklós Vörös

Lukasz Rachel, UCL

Lada Roslycky, Black Trident Consulting Group

Peter Terem, Univerzita Mateja Bela v Banské Bystrici

Lars Svensson, Stockholm School of Economics

Pavel Baev, Ústav pro výzkum míru v Oslu (PRIO)

Walter Gregory Kuplowsky, partner – Mitchell Bardyn & Zalucky

Mai'a K Davis Cross, Northeastern University

Mitja Steinbacher, Fakulta práva a obchodních studií, Lublaň

Olivier Simard-Casanova, ekonom a datový vědec, Aléryon Science

Igor Ševčenko

Velvyslanec (ve výslužbě) Allan Mustard, penzionovaný sovětský/ruský specialista, zemědělský ekonom

Laurence Kotlikoff

Christian Moser, Kolumbijská univerzita

Glenn Gibson, Ulsterská univerzita

Natálie Zadorožna

Talia Zajac, Univerzita v Manchesteru

Danylo Sudyn, Ukrajinská katolická univerzita

Tanya Richardson, Wilfrid Laurier University

Andreas Önnerfors, Linné univerzita, Švédsko

Michael J. Orlando, University of Colorado Denver

Dóra Győrffy, Korvínova univerzita v Budapešti

Vidvuds Zigismunds Beldavs, Riga Photonics Centre

Claudio Morana, Univerzita Milano-Bicocca

Wlodzimierz Dymarski, PhD, Ekonomická univerzita v Poznani (v důchodu)

Andrej Šulik

Jukka Mäkinen, Estonská obchodní škola

Iryna Dudnyk, Technologický institut Britské Kolumbie

Dáša Safonová

Teng Biao, Chicagská univerzita

Soumya Datta, Jihoasijská univerzita

David Schindler, Univerzita v Tilburgu

Stephenson Strobel, Cornellova univerzita

Heiko Pääbo, Univerzita v Tartu

Francis Fukuyama, Centrum pro demokracii, rozvoj a právní stát, Stanford

Timothy Frye, Kolumbijská univerzita

Gerald Friedman, katedra ekonomie na Massachusettské univerzitě v Amherstu

Craig Kennedy

Michael Grinfeld, Univerzita Strathclyde

Austin Starkweather, University of South Carolina

Andrij Danylenko, Pace University

Sergej Ivanov

Andrej Kozyrev

Clément Mangin, Université du Québec à Montreal

Joel Mokyr, Northwestern University

Larry Epstein, McGillova univerzita

Susanne Wengle, Univerzita Notre Dame

Michele Boldrin, Washingtonská univerzita

Nejlepší odpověď
Drap

Proč bych měl něco říkat? Propaganda, bláboly. Ani jsem to nedočetl. Minimáln z poloviny se tomu moc věřit nedá. Nikde jsem si třeba nevšiml zmínky že NATO při pádu zdi v Berlíně a sjednocení Německa veřejně prohlašovalo že seč NATO nerozšíří ani o metr směrem na východ a další. Takových článků už bylo sestaveno. K tomu je právě dobrá Al. Při dobrém zadání vytvoří spoustu podobných argumentů spousty, je to dokonce i čtivé, vypadá to na první pohled věrohodně a prosťáčci věří.

Další odpovědi
Pepa25

  1. tapetování je nešvar, stačilo dát odkaz na text : https://news.ber­keley.edu/2023/03/2­0/open-letter-to-jeffrey-sachs-on-the-russia-ukraine-war
  2. Jeffrey Sachs je vážený ekonom https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Jeffrey_Sachs který bohužel začal dělat Rusům užitečného idiota
  3. Dopis jsem četl, už je to starší záležitost (cca půl roku staré), je to pěkně napsané

paul1

Drap:
Co když je to naopak, prosťáčci nevěří? 🙂

paul1

Pepa 25:
Omlouvám se všem, já jsem to takto dostal poštou a překopírováním vložil. Původní článek v angličtině jsem neobjevil, tak jsem to dal jako otázku ve znění, jak to přišlo.:-)