ivzez

Jaký je rozdíl mezi slovy počít a počnout?

Sloveso počnout mám spojeno s těhotenstvím.
Sloveso počít používám i ve smyslu „co si počít/co dělat“.

K položení otázky mne inspirovala Zvonísek: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-mam-delat-co-si-pocnout

_______

Doplňuji:

Děkuji za odpovědi, otázku uzavírám.

Nejlepší odpověď
Kepler

Jsou to dva různé tvary téhož slova – viz http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=po%C4%8D%C3%ADt Pro význam slova otevřít odkazy na slovníky.

Další odpovědi
annas

zvonisek má určitým způsobem pravdu.

To, že má sloveso jiné tvary v přítomném čase a jiné v minulém, má své historické příčiny. Čeština je živý jazyk, stále se vyvíjí.,

--
Pro případné další zájemce, kteří se občas objeví.

Sloveso počít a počnout jsou synonyma. Pro psaný projev je určený tvar počal.

čieti – jen začít, počít, načít; dále počínat, načínat, začátek, začátečník, počátek

Ke tvaru čínati – k tomu „přitvořeno“ -čnouti, tedy počnouti.

Všeslovanské, praslovanské – *čęti 1. osoba přítomného času – *č6no, vychází z indoevropského *ken- rodit se začínat, sílit. Spojuje se s irskými výrazy, s latinským réí-cens = nový,, čerstvý, řeckým klainos – mladý staroindickým kanina – mladý.
Problematické je spojení s německým be-gionnen, ang. Be-gin
V. Machek Etymologický slovník.

Původní a náležitý tvar slovesa byl počít, začít, analogií byl vytvořený infinitiv počnouti – viz nahoře. V kmeni šlo o nosovku e, po jejím zaniknutí se sloveso přeřadilo se sloves z 1.do 2. třídy.

Vlivem tzv. otevřených slabik došlo k rozdílu mezi kmenem přítomným a minulým – proto jsou rozdíly mezi tvary přítomného a minulého času.
Podle historické mluvnice.

zvonisek

Nevím, zdá se mi to stejné. Jen počít je spisovné, počnout nespisovné.

annas

Jak jsem napsala,. třeba někdy v budoucnu bude původ slov někoho zajímat.

V odkazu na jazykovou příručku není vysvětlenío, proč to ta je. . Odkaz na příručku t a sloveso začít o rovněž neřeší.
Protože tvary s -nu- se používají u sloves, která jsu odvozená od přídavných jmen.
Kottův slovník z 19. století uvádí „Novotvary počnouti, čnul, čnut, čnutí v jazyku spisovném se nedopouštějí.“

https://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=po%C4%8Dn­outi&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1
Z odkazu je zřejmé, že tvar počnouti se užíval v 18. století a ještě před vydáním Kottova slovníku. Stejně takl uvádí Jungmann.

Rovněž ve staročeštině tento tvar není. Ale je vidět, že jeho ozůstatky se objevují jako nespisovné.

Význam počít – něco začít, dát vznilk dítěte – oba tvary jsou knižní, u dtěte až zastaralé.

Jenže existovalo homonymum – sloveso po-číti – od čuvti, staročesky čúti, pak číti. – já čiji/u, čuju atd , čal/čel/čil atd. -zaznamenat smysly, cítiti. Proces čití, počitek, čídlo. Dnes význam cítit, vnímat.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C4%8Dit%C3%AD

V odkazu na jazykovou přírfučku není vysvětlenío, proč to ta je. . Odkaz na příručku t a sloveseo začít o rovněž neřeší.
Protože tvary s -nu- se používají u sloves, klterá jsu odvozená od přídavných jmen.

Kottův slovník z 19. století uvádí „Novotvary počnouti, čnul, čnut, čnutí v jazyku spisovném se nedopouštějí.“

https://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=po%C4%8Dn­outi&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Z odkazu je zřejmé, že tvar počnouti se užíval v 18. století a ještě před vydáním Kottova slovníku. Stejně takl uvádí Jungmann.

Rovněž ve staročeštině tento tvar není. Ale je vidět, že jeho ozůstatky se objevují jako nespisovné.

Význam počít – něco začít, dát vznik dítěte – oba tvary jsou knižní, u dítěte až zastaralé.

Jenže existovalo homonymum – sloveso po-číti – od čuvti, staročesky čúti, pak číti. – já čiji/u, čuju atd. , čal/čel/čil atd. -zaznamenat smysly, cítiti. Proces čití, počitek, čídlo. Dnes význam cítit.