xiperio

Jak se změní povaha člověka, když získá v životě moc nad druhými?

Člověk žije obyčejným životem, je zaměstnán, má rodinu. Náhle získá moc, kterou dříve neměl. (post v zaměstnání, v politice, nebo vyhraje větší sumu peněz, popřípadě vojenskou moc v armádě). Změní se jeho povaha? A jak pak, až tu moc zase ztratí? Děkuji za Vaše názory.
A mají to muži i ženy stejně?

Nejlepší odpověď
annas

Lidé se mění, přísloví praví, že se nemění. Co platí?

Osobně si myslím, že se lidé mění chtě nechtě, často ne k lepšímu. Ke změně dochází především, na základě zkušeností, mění se postoje, chování.

Každý udělá chybu, někteří se z chyb poučí, jiní nikoliv. Posouvají se kupředu svými vědomostmi, jiní třeba tzv. přes mrtvoly. Když se někdo dostane nahoru, často to s ním zamává, zvýší své sebevědomí , změní své hodnoty. Často překvapí své okolí chováním, když má moc nad druhými, ale bohužel ztratili moc nad sebou. . ,

Neuvědomují se, že když toužící po moci jdou nahoru a ignorují ostatní, neuvědomí si, že někdy je všeho do času, tedy zapomínají, že až půjdou dolů, nenajdou podporu. od těch, které ignorovali.

Samozřejmě neplatí u všech, záleží na genech, výchově a společnosti. v níž dotyčný žije, cílech, které si stanoví, základech morálky atd. Těžko tedy říct, jak se kdo bude chovat. Platí to u obou pohlaví, ale myslím si, že mužů na vedoucích místech je stále víc, jednoznačně v politice.

Souhlasím se slovy PhDr. Richarda Carlsona:

„Okolnosti člověka neutvářejí, ale pouze odhalují, jaký je. “

Další odpovědi
Drap

Změní. Každá změna v životě nás mění. Jak se ale změní nelze odhadnout. U každého jedince to je jiné a nelze ani odhadovat předem.

platnostomz

Ano nepochybně změní. Na pohádky o „hodných vlivných lidech“ typu Kellner nevěř. Chytrý člověk ví, jak je těžké ovládat sám sebe a jenom s prominutím blbec si myslí, že může ovládat jiné. Ze všeho nejhorší je, když takový člověk začne věřit tomu, že těm lidem, které ovládá vlastně pomáhá…

Lgee

Peníze nikomu moc nezaručí akorát je snažší pak moc získat.

Kelt

A některé filmy nebo knihy se tím zabývají. Někdo získal moc a choval se k lidem jako nadřízený a myslel si, že je vládce. A že mu ostatní musí sloužit. Ale chceš li být nejvyšší musíš všem sloužit.

Ametyst

Jistě že změní. Pozoruji např. zdravotní sestry, co ta moc nad pacienty s nimi dělá. Někdy je to tedy na psychiatra. Už jsem za poslední 2 roky 3× odešla ze zdravotnického zařízení, což se zde asi nedělá, nebo neočekává. Před 2 léty jsem tu psala, jak mi sestra u praktického lékaře zašantročila zdravotní dokumentaci. To je jen jeden dílek puzzle.

Zdroj: https://advokat­nidenik.cz/2018/11/­05/atraktivita-moci-a-moc-atraktivity/

Speed77

Je to mylný předpoklad. Moc lidi sama o sobě nekazí ani nepolepšuje (pokud k tomu někdo moc nevyužívá nad ostatními. Ale to se netýká toho, kdo má moc, ale těch, nad kterými moc panuje, které ovlivňuje. A to může pozitivně i negativně).
To, co se změní, je situace těch lidí, ne jejich charakter (předtím neměli moc, teď ji mají). Takže teď můžou jednat podle míry jejich moci, pokud ji zneužívají, tak to není vina moci, ale těch lidí. Předtím akorát neměli takovou moc, aby ji mohli zneužívat a škodit.
Moc není dobrá ani špatná. Je to otázka užívání, která pramení z povahy a kompetence lidí (ne naopak). A to si zakládá taky na zodpovědnosti (s mírou svobody i mocije pak čím dál větší, ale odráží se od charakteru).
Lidský charakter není neměnný. Ale je na lidech, jestli připustí jak moc a jakým směrem se změní a taky prostředím, kde se nachází (vliv lidí na lidi). Ale dospělý člověk se i ostatními nechá změnit jen do té míry, do jaké to připustí.
Pokud se člověk dostane k moci a pak jedná špatně a moc zneužívá, ROZHODNĚ to není vina moci, ale toho člověka nebo v menší míře i ostatních lidí kolem něj. Je to záležitost lidí.

Pokud chuďas přijde k velké sumě peněz a peníze utrácí, proflámuje, hýří, ostatním škodí, zneužívá jich, nad ostatními se povyšuje a uráží je, není to vina peněz, ale jen jeho. Předtím si to akorát nemohl dovolit, protože neměl takové prostředky/moc. Že se takhle chová znamená jen to, že takový už byl předtím a nebo k tomu měl velké sklony, ale jen neměl peníze/moc (velmi omezené možnosti) a tím i tolik možností, jak škodit nebo nechat takhle projevovat svůj charakter.
Nástroje, prostředky a předměty (peníze/moc) záleží vždy na uživateli – na tom, co s nimi dělá a k jakým věcem je používá. Větší míra moci znamená jen větší míru zodpovědnosti, víc vlivu, ale to není něco, co by lidi kazilo nebo je nějak měnilo. Ti zůstávají stejní, jen se jim do rukou dostaly prostředky, které užívají podle svého mínění (svědomí).

Tomáš1234

Stanfordský experiment – Když člověk získá moc nad druhými, může se změnit k nepoznání:

https://psych­ologie.cz/stan­fordsky-experiment/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.