Kepler

Jak se vám líbí představa Jeffa Bezose?

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/498546-ve-vesmirnych-koloniich-budou-zit-biliony-lidi-je-presvedcen-sef-amazonu.html

Je to sice hudba vzdálené budoucnosti, ale mohlo by to být elegantní řešení pro budoucnost Země. Pokud už nebude pozdě. Je téměř nereálné usadit se jinde ve Sluneční soustavě. Těžký průmysl by se přestěhoval mimo planetu a ta by si konečně oddechla. Na Zemi by se jen omezeně bydlelo a sloužila by hlavně k rekreaci – Chráněný národní park Země. Šli byste do takového vesmírného habitatu?

https://pixaba­y.com/illustra­tions/interste­llar-space-station-spaceship-1951609/

Nejlepší odpověď
Vojta24

ono je to vůbec dobrá otázka proč sakra kolonizovat planety když jsou na nich pomalu horší podmínky k životu než na jejich oběžné dráze – alespoň tedy na těch které nás obklopují ve sluneční soustavě to rozhodně na žádný rajský Eden nevypadá 🙂 Ve vesmíru alespoň nemusíte čistit solární panely od prachu, nehrozí bouře, kyselé deště, atmosféra je kromě Země stejně na všech ostatních planetách nedýchatelná takže její jediný přínos je schopnost pohlcovat kosmické záření. Zrovna v tomto ohledu ale třeba nadějný „Mars“ dost pokulhává díky slabšímu geomagnetickému poli které kosmické záření neodklání dostatečně. Nakonec ten pobyt ve vesmíru bude možná dávat větší smysl než jakékoliv snahy o terraformin­g planet

Další odpovědi
Anikitos

Jednou možná, ale dřív něž bude někdo bydlet v koloniích, tak se bude těžit jen pomocí přístrojů (dálkově ovládaných). Později možná bude někdo v takových těžebních koloniích i dohlížet na správu těžby, ale než začne skutečné osídlování vesmíru, tak na to si počkáme.

To E. Musk má divočejší teorie (všeobecně) než Bezos. Ale „vize“ obdou dvou jsou více sci-fi než realita, ale zato ostatní vizionářští bilionáři mají reálnější předtuchy – Buffet, Gates (v oblasti peněžní, ekonomické, politické a záchodové :'D tím narážím na Gatesovy inovace v oblasti WC a jeho tvorby v hnojivo… alespoň se drží při Z/zemi).

Jednou možná naše lidstvo dosáhne i III. a možná i IV. stupně z Kardašovy škály, pokud bude vůbec tak dlouho existovat a samo se nezhubí.
Jen si to představte: Dysonovy sféry kolem naše Slunce a i kolem jiných hvězd, plné vyúžívání jejich zdrojů a energie; Aldersonovy disky, Sluneční plachetnice aj. vesmírné gigakonstrukce; třeba i hvězdu Smrti. :D
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Karda%C5%A1o­vova_%C5%A1k%C­3%A1la#Jednotliv%C3%A9_s­tupn%C4%9B

Rokio

Je to rozhodně lepší způsob života mimo naši planetu než kolonizace Měsíce a Marsu. Tam by byl život o poznání horší kvůli nízké gravitaci a absenci atmosféry. Na Marsu sice atmosféra je, ale má nevyhovující složení.

Mezi výhody nebeských ostrovů patří mobilita (můžou cestovat vesmírem), můžou se vybavit tím, co je třeba, lepší klimatické podmínky a má i další benefity. Nedostatek vesmírných ostrovů je ale ten, že tam není místo pro nedbalost, musí se zde pečlivě hlídat přírůstek počtu obyvatel (ten by měl ideálně stagnovat) a rovněž všechno, co se tu vyprodukuje, se musí spotřebovat, tedy nesmí být žádné přírůstky, ani úbytky.

Drap

Je to pouze utopie, prozatím velmi vzdálená realitě. Nikoho z nás se to netýká a týkat nebude, tak nám to může být úplně jedno. V této chvíli to má výhodu pouze pro tvůrce tohoto programu a to ekonomickou.

nyjono

Škoda uzamčené otázky.
Vize a vizionáři jsou potřeba.
Kdyby S. Jobs neměl vize, kde by dnes byl Apple?
A také např. už ve starém seriálu Star Trek používal kapitán jakýsi tablet. Čili také vize vývoje budoucnosti.

Vojta24

Na druhou stranu životní prostor si omezit jen na hromadu plechovek, které jsme sami vyrobili a které tím pádem neskrývá žádnou záhadu ani poetiku mi vůbec nezní lákavě. Tady máme k dispozici takový životní prostor, že by se nám o tom v jakkoliv velké kosmické lodi mohlo jen zdát, a pokud se o něj připravíme bude nás to sakra bolet, fyzicky snad ne, ale psychicky docela určitě. Celé dny budete koukat skrze kamery do vesmíru a doufat že se z té pixle jednou dostanete někam ven, a ono to rozhodně nebude jednoduché.

Vojta24

ten talířovitý vzhled je z praktického hlediska nesmysl (zkuste ho nějak modulárně rozšiřovat, to téměř nejde), takže takto to jistě vypadat nebude. Spíš to bude vypadat jako dnešní ISS jen ty propojené moduly budou asi výrazně prostornější (nafukovací)

Vojta24

jinak Anikitos má naprostou pravdu v tom že mnohem dřív ovládneme vesmírný prostor pomocí automatizovaných sond než vlastním osídlováním. Prostě proto, že pro naší přítomnost ve vesmíru nebo jiných planetách pro život prakticky nevhodných neexistuje žádný smysluplný důvod. A to brzy dojde i snílkům. Ve sluneční soustavě budeme dříve těžit suroviny automatizovanou robotikou na všech planetách a měsících než se živý člověk trvale usídlí na jiné planetě… až tak mi připadá osídlování těchto nepřátelských prostředí jako nesmyslné a dlouhodobě neudržitelné. Na zemi na dně Marianský příkop také nemáme žádné pulzující úspěšné velkoměsto – kupodivu, kdo by to čekal že ? 🙂 a tam jsou přitom podmínky pořád ještě o něco lepší než na sousedních planetách.

Kepler

Ve skutečnosti je to na Marsu ještě horší, protože globální magnetické pole nemá VŮBEC, i když ho kdysi možná mělo. Jinak ten obrázek je jen ilustrativní, sám Bezos má představu rotujícího válce. Pokud by byl dost velký, prostředí by mohlo být podobné tomu pozemskému, včetně počasí, rostlinstva a jezer. Jestli jsi četl Setkání s Rámou ( vědeckofantastický román Arthura C. Clarka), takhle by to tam mohlo klidně vypadat.