Velbloud

Jak poznám, co mám za elektroinstalaci v kuchyni?

Bydlím v bytě 1kk, kde byla velmi malá kuchyně. Napájená tam byla pouze indukční deska čtyřplotýnka, přivedeno do ni bylo asi 5 drátů a je chráněná 3 fázovým jističem, hádám tedy, že 400V. Po demontáži kuchyně jsem objevil vedle sebe 4 otvory chráněné krytkou, pod kterými byly schované svorkovnice s napojenými dráty, různý počet, v jedné např 3× černý, 2× modrý, 2× žlutozelený, pak 2× černý, 2× modrý, 2× žlutozelený, ale i 1× žlutozelený, 1× černý a 1× modrý. Hádám, že si budu muset volat na konzultaci a proměření elektrikáře, ale přesto bych se rád zeptal, jeslti je opravdu možné, že se při stavbě bytu (stavba z roku 2003) udělalo tolik rezervních zásuvek, případně co můžou v sobě mít? Rád bych dělal novou kcuhyň bez změn elektroinstalace a nevím, co mohu využít. Díky!

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Bez prohlídky nelze řádně odpovědět, ale pokud jsou ve zdi krabice s krytkou, jedná se rorozvodné krabice, kde jsou jednotlivé vodiče spojeny a vedeny dále k jednotlivým zásuvkám, popř. vypínačům.
Kam který vede je opravdu v kompetenci elektrikáře.
Rezervní zásuvky to nebudou, ikdyž je možné že mohou být a taktéž zde mohly být, ale někdo je odmontoval a zakryl krytkou.

Další odpovědi
led

Na kontrolu elektroinštalácie si zavolajte elektrikára, ktorý má minimálne platnú kvalifikáciu „znalý/ znalý s vyššou kvalifikáciou“ v zmysle vyhlášky.
Než budete navrhovať novú kuchyňu, spočítajte si príkon požadovaných elektrospotrebičov a na tomto základe oprávnený elektrikár s kvalifikáciou pre revízie/projektant, rozhodne o prípadnej výmene elektroinštalácie, alebo vám podpíše doterajšiu. Sám to ako neznalý nerobte. Vaša bezpečnosť a zdravie je viac než vydané peniaze.

Dochy

Pozvi si elektrikáře. Pokud se rekonstrukce dělala před 15 lety, měl bys k ní mít dokumentaci. To by vše vyřešilo a bezbolestně.

aliendrone

  1. Jsou zo normální krabice na „věnečky“ (rozvodné svorkovnice), nikoliv krabice pro zásuvky.
  2. Jak píše Dochy, měla by existovat dokumentace (pokud ji nemáš, zkus se poptat např. u zhotovitele, dnes se pro jistotu archivuje kdeco, znáš to > čím více papíru, tím je prdel čistější). ;) :)
  3. Elektrikáře budeš MUSET zavolat při změnách v instalaci, přinejmenším „revizáka“ (který to čekne a vystaví revizní zprávu, že je montáž OK). To je důležité nejen z hlediska zákonných předpisů a tvé vlastní bezpečnosti, ale kupříkladu pro pojišťovny v případě pojistné události. (To nepodceň, koupíš nějaký spotřebič-šmejd, který způsobí požár, vypálíš i sousedy a pojišťovnu nezajímá, že požár způsobil ten krám, ale že nemáš revizi, ergo smůla a nedostaneš plnění, všechno zacvakáš sám NAVZDORY pojistce!)
  4. Už jen z toho, že ti není jasný ani rozdíl v napětí mezi zemí a fázemi (230/400V) je jasné, že by ses měl „vlastnímu laborování“ se zapojováním vyhnout VELKÝM obloukem a nechat to někomu, kdo tomu rozumí, nejlépe profíkovi. Věř mi, znám spoustu „kutilů“, kteří jsouc schopni opravit rozdovjku či prodlužovačku se nadšeně pustili i do „větších prací“. A pak se divili, proč jim pořád ten „jistič vyhazuje“ po připojení spotřebiče (jednoduše proto, že ani nevěděli/nepoznali, že to není jistič, ale chránič) – tedy přesně tvůj případ. ;) :D :D

Karolishek

Když jsem si nechávala dělat v bytě kompletně novou elektroinstalaci, tak jsem si našla i velmi pěkné kulaté zásuvky a vypínače, které mohu doporučit. Konkrétně vypínače a zásuvky od kliklap .cz Je to prostě taková ta stará retro klasika, která dokáže do každého interiéru vnést elegantní design.

Michálek1245

Těžko říct, když to člověk nevidí. Pokud vy sám nevíte, tak to chce firmu na obhlídku. Jako ty rady jsou tady poměrně účelné, ale když si tam pozvete třeba firmu Elektroinstalace Praha, tak vám to řeknou se stoprocentní jistotou. A to v případě elektřiny fakt chcete mít. :) Bez toho to nejde.

Velbloud

Děkuji za odpověď, to bude asi pravda. Deska byla připojená do takové té svorky, kam z druhé strany přišroubujete jiný kabel a tím protilehlý spojíte, zatímco ty ostatní jsou vždy jen vzájemně propojené (stejná barva). Zřejmě se tedy bude jednat o rozvody pro zbytek bytu. Nicméně hádám, že by do okruhu šel připojit nějaký další spotřebič (rád bych troubu + malou desku – oboje na 230V), bohužel mám jen těch 400V primárně. Díky :)

Hlada

Zřejmě tam máš přívod 3×230V (400 V je sdružené napětí mezi fázemi) od třífázového jističe. Ostatní jsou odbočné krabice. Tenhle přívod nech pro pevně připojenou desku nebo sporák. Jestli je v některé odbočné krabici zásuvkový okruh, bylo by možné k němu připojit další zásuvky.

led

hlavný prívod sa v rozvodni rozdeľuje na samostatné obvody…

Dochy

Tak takhle by to být nemělo. Samostatné obvody se vedou už od jističe až k zásuvce. Někde je možné udělat rozbočení třeba na dvě různé zásuvky ale obecně je velice vhodné po cestě nic nerozdělovat. Rozumný elektrikář veškeré rozdělení na okruhy provede v rozvodnici/po­jistkové skříni a dál už vede co kabel to okruh. Více zásuvek na jednom okruhu být může, ale zpravidla se to pak vede od zásuvky k zásuvce. Každý skrytý spoj znamená riziko komplikací až dojde k poruše a nebude možné dohledat to správné místo. Už jsem zažil i krabičku s odbočkou zazděnou za falešným rohem. Oprava řekněme na hodinku se pak protáhla snad na 2–3 dny.