hapiky

Jak byste vysvětlili rčení: Ďábel vystrkuje rohy z detailu?

Nejlepší odpověď
annas

Možná ti chtělo uvést kontext, jinak je možností několik. Není to jednoznačné .

  1. Znám přenesený význam – vystrkovat rohy růžky, = upozorňovat na sebe, nebo na něco , aby to bylo dobře vidět, , nebo dotyčný ukazuje, že má jiné mínění o něčem.
  2. vystrkovat rohy z detailu – poukazovat na něco vystouplého či podobného rohu u detailů, jednotlivostí, může to být třeba ostré., zřejmě i slovně – , maniupulace.

ˇ3. Ďábel – přeneseně zlý člověk, ten, kdo páchá zlo, ubližuje, přeneseně zlo.,.

  1. Zlý člověk , možná závistivý, nepřející, upozorňuje na nedostatky u nějakého zboží) (viz rohy), které třeba dotyčný kupuje atd, ale nezastaví ho.
  2. Nebo jako zlý kritik má jiné mínění na detaily něčeho, co výrobce nevyřešil, nechá to být, i když o tom ví. . Není správné ustoupit.

Vše začíná Ad ovo – od začátku, Pokud by výrobci, uživatelé atd. neřešili detaily, vznikl by problém.

3. Na netu jsem našla místo ďábla příživníka, korupčníka pamatuji si na slovo rohatej = tajný policajt. kteří vystrkují růžky, zakrývají své podvody či aktivity.

Opravdu záleželo na kontextu. Místo ďábla se dosazuje příživník, rohatej = tajný policajt., korupčník atd.

Podle odkazu – Ďábel = zlo, něco špatného, třeba jen v jednoůtivostech. Velké věci začínají od malých, které mohou přerůst ve velké.

,Ďábel je v detailech — Nikdy a v žádném případě nesmíme třeba i tu nejmenší maličkost podcenit či na ni snad zapomenout . Dříve či později totiž opíše oblouk a dá nám jednu do zubů." Bumerang se vrací.

https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/rohy-38369

Další odpovědi
Postmaster

Dokonalost se skládá z mnoha maličkostí a být dokonalým není tak maličkost stačí zapomenout na nějakou maličkost a ukáže se že jsi amatér

Zdroj: https://vitkou­ba.signaly.cz/

elkon

Neznám, asi tvůj výmysl.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hapiky

annas: Velké věci troskotají na malých nedostatcích.
Když se může něco pokazit, tak se to pokazí.
Ďábel je ukrytý v detailech. To je už známější verze.

annas

Jo, ale co ten ďábel? Tu druhou část chápu stejně, i když opisem.

hapiky

Řekl bych, že ďábel v tomto případě znamená problém.

annas

Jenže synonymické „citáty“, které jste uvedl, nejsou zcela přesné., protože

  1. ne vždy záleží na detailech, často ba maličkost,i něčím bezvýznambém , co lze zanedbat.
  2. Ďábel je v detailech, ale problémy se záchranou či bolestivost , které vznikne, se projeví až ve chvíli, když budou konkrétní a je třeba něco obětovat.

"Záleží na detailech, zda je práce odvedena dobře nebo špatně. Možná máte představu o tom, co je třeba udělat obecně – ale ďábel je v detailech.

„Ďábel je v detailech“ znamená, že před vyvozením závěrů je nutné vše podrobně zvážit, protože na první pohled se situace může zdát jedna, ale při zvažování podrobností se může objevit úplně jiný obraz.

To platí zejména při řešení trestných činů, kdy pouze díky na první pohled nepodstatným detailům je možné objasnit skutečný obraz incidentu

https://our-faith.ru/cs/what-does-the-devil-lie-in-the-details-mean-relay-race/

Německé rčení, které se v češtině příliš neobjevuje. Rčení; Podle Küppera [ z doby kolem roku 1940