Lukas27

Dají se nějak cvičit kongnitivní mozkové funkce?

Nejlepší odpověď
annas

Ano dá. Na netu najdete několik informací i návodu k procvičování.

Nejlepší bude, když si vyberte sám.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&lei=nVgaYYb­FHIOC9u8PqIKM4A0&q=Tr%C3­%A9nink%20moz­ku%20online&ved=2a­hUKEwjGh6OVxLXy­AhUDgf0HHSgBA9wQ­sKwBKAB6BAgyE­AE&biw=1112&b­ih=843

Např.

Objevte s námi co vaše mysl dokáže.

„Zlepšete svou paměť, pozornost, prostorovou orientaci a další mozkové funkce formou odborných cvičení, které jsme zapracovali do zábavných her.“

Jde o různé hry, takže procvičování je zajímavé.

https://www.men­tem.cz/

Další odpovědi
Disraeli

Dají. Trénováním každé schopnosti zvlášť, plus různé metody, které mohou pomoci všeobecně nebo je to jejich vedlejší pozitivní vliv na tyto funkce. V podstatě se to dá taky zjednodušeně nazvat i trénování inteligence/in­telektu, mysli nebo myšlení/chápání.
Meditace, trénování/proc­vičování paměti, kreativních schopností, představivosti, koncentrace (na všechny má vliv i ta meditace… mění dokonce strukturu mozku), zlepšování se v rétorice (psaním, rétorickými cvičeními, častým mluvením, čtením nahlas,..), zabýváním se matikou, fyzikou, hraním logických her, hlavně šachu, časté počítání (matematika, fyzika a podobné..). Trénovnání reflexí – rychlostí reakce (fyzických i mentálních). Osvojování si některých dovedností (souvisejících se schopnostmi), rychločtení například, ale všeobecně i zručnosti (manuální práce – nějaké umělecké řemeslo/koníček) pomáhá myšlení, zlepšení v kreslení, hra na hudební nástroje, nějaký koníček s detaily (klidně i omalovánky). Ale vlastně každá nově osvojená dovednost nebo každá rozšířená schopnost znamená zlepšování se (i v oblasti myšlení, kognitivních funkcí,…). Učením se cizím jazykům a jejich používání, taky cesotvání a vůbec poznávání nových věcí (i nová prostředí atd… změna/zátěž/trénink pro mozek). Učení všeobecně – skrze obory. Základ je četba, ta krom jiného předává informace a můžeme pak vědět, jak a kde se zlepšovat, co pozanávat, jak… Nemluvě o tom že samotná četba má plno benefitů. Samotná četba trénuje mozek. Všechny žánry, hlavně ale i odborné, filosofie, atd.
To mohou být přímé vlivy/faktory. Nepřímými, které ale taky mají nebo mohou být vliv – životospráva, pohyb (nějaký sport, posilování … rozproudění krve, látky, které se do těla dostávají/tvoří, detoxikace,…), jídlo, které přijímamě (jsme tvořeni tím, co jíme – fyzicky nás tvoří hlavně to, co jsme od dětství až doposud pozřeli. Jde to i do mozku/myšlení. Konkrétní potraviny jsou vyloženě dobré pro mozek a myšlení), ovzduší, prostředí (teď mám na mysli spíš i sociální prostředí – ostatní lidi a nálada, postoje, návyky a podobně, které z toho pramení).
Když už zmiňuji jídlo, tak vegané a vegetariáni by se měli zamyslet nad tím, že právě díky masu (a jaho živinám) se nám evolučně vyvíjel mozek, který ze vzpřímeně chodících, ale jinak tupých opic, udělal dominující, racionální a tvořivé tvory.

Vytrénovat to jde úplěn normálně. Vše čím člověk disponuje nebo by mohl, vše, co ho tvoří, to vše lze trénovat/cvičit a zlepšovat se v tom (o tom trénink je). Kognitivní funkce jsou hlavně : paměť (základ), koncentrace, představivost, řeč/vyjadřování, chápání (zpracování informací – akce/reakce), sebereflexe a EQ. To vše lze každé samostaně úplně normálně trénovat a zlepšovat se v tom na profesionální až geniánní úrovně.
Člověk = fyzické tělo, mysl duše. Schopnosti, dovednosti, vlastnosti, charakter, intelekt (nebo druhy inteligencí – kterých je sice víc, ale jsou součástí jedné komxplexní inteligence). A i myšlení souvisí s charakterem a vlastnostmi. Bez něj se nedá ani učit, posouvat se, něco podstupovat. Krom nějakého morálního základu, taky disciplína, vytrvalost, sebekontrola a podobné ctnosti a další vlasnosti, na kterých se musí stavět.

paul1

Určitě dají. Poctivě cvičíte a snažíte se své tělo udržet ve formě? Skvělé, neměl
byste však zapomínat ani na svůj mozek. Ani jemu totiž nečinnost neprospívá,
naopak. Čím méně ho používáte a trápíte, tím spíše může „zakrnět“. Nedovolte,
aby se tak stalo a procvičujte svoji hlavu stejně (nebo ještě více) jako své svaly.
Dejte zabrat paměti.
Právě selhávání paměti si uvědomujeme nejčastěji. Najednou si nevíte vybavit
jméno spolužáka, se kterým jste čtyři roky chodili na střední školu nebo vám
stále častěji vypadává nač jste vlastně šli do drogerie? Eliminujte takovéto
nepříjemnosti na minimum a svou paměť si denně cvičte. Osvěžovat si můžete
věci z minulosti, které jste možná pozapomněli – vzpomeňte si na vybrané slova,
první SPZ vašeho auta nebo jména a příjmení učitelů či spolužáků.
Co se týče dneška – hrajte různé hry na paměť. Například se snažte zapamatovat
si slova nové písně, která se šíří z rádia, naučte se telefonní čísla svých
blízkých (případně i vzdálenějších) příbuzných nazpaměť, nebo se nabifľujte
různé pracovní informace, které si za normálních okolností vždy vyhledáváte.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

Jak trénovat jednotlivé schopnosti (nebo jak si osojovat některé dovednosti) snadno vyhledáš na netu, kde si najdeš plno metod i cvičení. Ono vlastně jen stačí logicky přemýšlet, CO to je – ta konkrétní schopnost a NA ČEM/JAK si zakládá a podle toho ji trénovat různými způsoby.