zjentek

Co znamená slovo distro?

Tedy VYJMA oper. systému či distribuci Linuxu.

Nejlepší odpověď
annas

Nečetla jsem dodatek, takže jsem uvedla všechny významy.
jako poslední jsem hledala v ANJ. Omlouvám se, ale nechávám je, třeba se někdy budou hodit.

1. Zdroje v SK – distra

https://slovnik­.aktuality.sk/slov­nik-cudzich-slov/?q=distra

„Význam cudzieho slova „ distra ” v Slovníku cudzích slov
distractio → distrakcia, spôsob liečby napravením zlomenín ťahom a protiťahom
distrakcia → roztiahnutie; rozčlenenie; roztržitosť “

--
2. V CZ – všechny významy distro

Součet, DISTRO je zkratka nebo zkratka slova, která je definována v jednoduchém jazyce. Na této stránce je znázorněn způsob použití DISTRO ve fórech pro zasílání zpráv a konverzaci, kromě softwaru pro sociální sítě, například VK, Instagram, WhatsApp a Snapchat.

Z výše uvedené tabulky můžete zobrazit všechny významy DISTRO: některé jsou vzdělávací termíny, druhé jsou lékařské termíny a dokonce i počítačové termíny.

Buďte informováni, že některé z našich akronymů a jejich definic jsou vytvářeny našimi návštěvníky"

https://www.ab­breviationfin­der.org/cs/acro­nyms/distro.html

3. distro – v angličtině

balení (= set) z počítačového softwaru , zejména ten, který vytváří na Linuxu operační systém , který může být stažen (= zkopírovalný z internetu) od uživatele

https://dicti­onary.cambrid­ge.org/dictio­nary/english/dis­tro

4. Ještě jsem našla, jeden význam, který je zkratkou ze slova distribuce, ale používá se jako služba , pomocí níž jsou distribuovány podzemní nezávislé časopisy – nebo „ziny".

Distro Označuje způsob šíření nahrávek po celosvětové metalové scéně prostřednictvím malých prodejců a vydavatelů formou výměnného obchodu či nákupem malých nákladů hudebních nosičů od vydavatelství.

Výraz distro je zkratkou anglického výrazu distribu-tion. Zkratka distro se uživá celosvětově (angl. sg. distro, pl. distros; čes. sg. distro, pl. distra). V češtině se již výraz deklinačně adaptoval (gen. distra, dat. distru etc.)!.

https://sites­.ff.cuni.cz/uc­jtk/wp-content/upload­s/sites/57/2015/­11/CDS2000-2.pdf

https://mixam­.com/zines

Další odpovědi
anonym

Používá se to jako zkratka pro slovo „distribuce“ právě ve spojení s tím Linuxem.

Vojta24

Ve spojitosti s linuxem je to prostě ten kdo ti linux dodává (distributor, distribuce linuxu), zatímco windows dodává jenom microsoft, … monopol, je to uzavřený kód, nikdo jiný do něj nesmí … tak linux dodává spousta firem a organizací a to jsou právě ty různé distribuce, je to totiž otevřený systém, volně dostupné zdrojáky. Jednotlivé distrubuce mají svá jména. Začátečníci se tím ale nemusí moc trápit většinou si totiž vybírají podle toho jak se jim líbí ze dvou či tří 🙂 Nejvhodnější distra linuxu jsou dnes určitě UBUNTU nebo MINT pro běžné uživatele, spíš ale UBUNTU.

aliendrone

Ani jsem netušil, co všechno „distro“ znamená (viz annas). :)

annas

Astaroth47,

přece v podotázce se zjentek ptal na jiný význam, než je užití v Linuxu a zkratka pro distribuci.

annas

Vojta24,

na Linux se tazatel přece neptá. takže je vidět, že podotázky nikdo nečte.

zjentek

Néééééééééééé An, tohle FAKT NEŘEŠTE, to je přeci Asratoth47, normálka…

Admin2

Myslíte, že nepovědětt na otázku je správně?

Jenže komu to vadí?

zjentek

Aliendron: jo, ale teď jsem taky konešně přišel na to, že distro je především sada softwarových komponent (tj. Open source komponent) sestavených do pracovního celku a distribuovaných do uživatelské komunity. Bo předtím jsem přesně nerozuměl, řečí jakého kmene hovoříš! (;

zjentek

Doplnění: sada softwarových komponent (tj. Open source komponent) sestavených do pracovního celku, což ovšem u tohoto slovíčka NEPLATÍ POUZE PRO LINUX!

anonym

velmi správně … tady to bude za chvíli samý znalec světa open-source 🙂 Jde ale o to, že u linuxu se ten termín používá převážně a ti co se trochu orientují, mají s linuxem přímo tento termín spojený, ačkoliv je samozřejmě obecnější povahy. Nikdy jsem se však nesetkal třeba s distribucí FIREFOXU, ačkoliv ta by jistě byla teoreticky možná. Pro firefox existovalo obrovské množství doplňků které jej dokázaly kompletně modifikovat, mohly tedy teoreticky vznikat jeho distribuce, každá s trochu odlišnou výbavou a vizáží, přesto, nestalo se, pokud taková odlišná sestava firefoxu a jeho doplňků vyšla pod vlastním názvem obvykle se jí říkalo standardně „fork“, zdá se tedy že jinak obecný termín „distra“ nachází skutečně hlavní uplatnění u opensource operačních systémů a jinak se dává přednost prostému označení „fork“