zjentek

Co znamená předpona aku- u českých slov?

Akupresura, akupunktura… ;)

Ann, chápu správně, že u akupresury jehlou pouze tlačím, ale nesmím probodnout? (Jde o dedukci, ale zde celkem logickou!) ;)

Nejlepší odpověď
annas

Akupresura – latinsky acus jehla; punctum bodnutí
Akupunktura – druhá část z lat. premo, pressum tlačit

http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/akupresura

Omlouvám se – přehodila jsem vysvětlení. .Vím, co je akupunktura, chodila jsem na ni dlouho. Stejně si dělám sama akupresuru..

Je to poznat, že jde o záměnu u původu slova.

Akupresura – druhá část z lat. premo, pressum tlačit, někdy také manupresura.
Akupunktura – latinsky acus jehla; punctum bodnutí

Ale původ je správný, acus – jehla, takže jde o tlak pomocí jehly nebo prstů.

--
Protože akupunktura i akupresura vycházejí z čínské medicíny, doplnuji originální název čen–tiou. Jde opět o složené slovo: čen = kovová jehla a tiou = páliti.

Na rozdíl od latinského názvu tedy čínský výraz zahrnuje i další možný způsob ošetřování akupunkturních bodů, atd.
http://www.pe­trsperling.cz/a­kupunkt.html

Další odpovědi
aliendrone

Muehehe – annas má pěknou odpověď, jen trochu NAOPAK! ;) :D :D I když popravdě – akupresura má sice co dočinění s tlakem, nikoliv však s jehlami!

A co takový AKUMULÁTOR? Dobíjením hromadí (kumuluje) energii. Neměl by se tedy jmenovat spíš KUMULÁTOR? Venkoncem „A“ na začátku slova obvykle znamená obrácení jeho smyslu, např. „typický-atypický“ aj. ;) :D :D

Dochy

Nejde o předpony, jde o převzatá složená slova.

zjentek

Quentosi, dá se (z pohledu češtiny) nějak vysvětlit, proč mně byla otázka takto upravena, což (z téhož pohledu) v podstatě změnilo její význam? Původně byla srozumitelnější, teď mně „nějak nesedí“..

Lamalam

Quentos je z hlediska češtiny dost akurátní.

zjentek

Jasně, budiž mu k obdivu… a jako takový má nebřeberně možností svého koníčka rozvíjet, třeba někde na akademické půdě, namátkou… své vědomosti, nabité právě svými koníčky (akurátní lidé), budou tito stěží uplatňovat na serveru, jehož základy a celková existence vůbec stojí na návštěvnosti široké veřejnosti, čili návštěvnosti průměrného občana, který

zjentek

…„má otázku“, přičemž její korekci asi řešit nechce, má ji, položí ji- a tečka. Pokud se ale mýlím a tento server je výslovně zakázán průměrnému občanovi, který má při výuce PRÁVO na dvojku až čtyřku z češtiny, tak potom je dost zásadní zmínit tuto podmínku také někam do pravidel či kodexů, jejichž existence nakonec stejně neslouží ničemu jinému, než právě eliminaci konkrétního okruhu osob, jenž by se měli návštěvě webu spíše vyvarovat, no al proto také drtivá většina „virtuálních“ pravidel nižší úrovně, nežli kupř. místně příslušná vyhláška či domovní řád, neměly už v předešlých právně napadených případech žádnou relevanci, naopak některé byly označeny za různými způsoby diskriminační a nařízeno jejich přezkoumání k účelům dalších žalob průměrného ovčana…
Je mně jasný, že první „vystřelená úvaha“ v reakci bude obsahovat jednu větu, zacílenou nějak takto: „No jo no, zjentku, jenže to by TÉ (které) OTÁZCE muselo být nejprve rozumět, aby nebylo potřeba ji upravovat!“..­.............­.......... No jo no, já to mám to samý… čemu rozumět nechci, tomu nerozumím. A je to. Vyřešené. A tak to běží po staletí. Země pláče, nikoho nic netrápí. Akademik se dále soustředí na svý pravdy… ;)

Cenobita

a – předpona je jistě zápor, ale jen u některých slov, jako: a-morální, a-sociál, a-teista, a-synchronní, a-typický apod.

kumulace – hromadění
akumulace – (na)hromadění

annas

S předponou aku- je teo v češtině jinak.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=5257