Pollymouse

Co to znamená, když se řekne: „mít něco na háku“?

Nejlepší odpověď
annas

Stejná otázka je v archivu , mohla jste mí odpověď hned.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-vice-nekompromisni-mit-neco-na-haku-nebo-na-salamu

Mít něco ně háku = Mít na háku = nedělat si s něčím starosti, hodit za hlavu. Užívá se např. u studentů – matematiku mám na háku, ale víc než za tři mně nedá.
--

Hák je např.. ohnutá tyč do pravého úhlu, která slouží k zavěšení něčeho. Když třeba pověsím kabát na hák, tak se o něj nemusím starat. Je pod kontrolou, tudíž pokud se nestane nic mimořádného, kabát nespadne.

Jde o přenesený význam, který je uvedený výš.

Další odpovědi
Alesh

neřešit to, nazajímat se o to, netrápit se tím

Lurius

Zajímavé, já bych řekl že mít na háku znamená že mít pod něco kontrolou a nedělat si s tím starosti než to neřešit

nyjono

Že ti to je jedno, je ti to volný, nezajímá tě to.
Něco v tom smyslu.

EKSOT123

Zazněly tady oba významy, někdy se prolínající, někdy až protichůdné. Jednak častější význam hodit něco za hlavu, nestarat se o to, jak pěkně popisuje Annas.
Já bych chtěl napsat další možné souvislosti, s druhým řidčeji používaným významem – mít něco pod kontrolou, plně to ovládat, mít to v paži:
Hák je běžně používanou součástkou k přenosu velké až obří síly. Např. u jeřábů k zavěšení břemene, rychloupínací háky pro zapřažení nebo zavěšení zemědělského nářadí a přívěsů za traktor, lokomotivu, atd. A i v případě, že se někdy místo háku používá třeba čep, v technické terminologii se stále mluví o výkonu, tažné síle na háku či spřáhle.
Čili hák symbolizuje sílu, kontrolu, podobně jako dříve zvířecí rohy.